Alman Henrix Böll Fondunun Cənubi Qafqaz şöbəsinin rəhbəri Stefan Meister, Ermənistan və Azərbaycan arasında geniş miqyaslı müharibə riskini çox yüksək olduğunu qeyd edir. Bu risk hər iki ölkədə emosiyaların və daxili siyasi təzyiqlərin şiddətini daha da artırır. Üstəlik, ekspert DW-yə verdiyi müsahibədə əlverişsiz geosiyasi vəziyyəti də əlavə etdi: ABŞ-ın özünü təcrid etməsi, zəifləmiş Avropa Birliyi, əvvəllər olmadığı bir şəkildə, Azərbaycanın Türkiyə tərəfindən açıq dəstəkləməsi.
Meister, son Türkiyə-Azərbaycan manevrlərindən sonra təkcə türk hərbi texnikasının deyil, hərbçilərinin də Azərbaycanda qaldığını istisna etmir. Münaqişənin gərginləşməsi, onun fikrincə, indi Rusiya və Türkiyənin hərəkətlərindən və qarşılıqlı əlaqələrindən çox asılıdır.
Alman Yaşıllar Partiyasından Avropa Parlamentinin üzvü Sergey Laqodinskiy hesab edir ki, Azərbaycan ilk növbədə hərbi cəhətdən Ermənistandan daha güclü və Türkiyə kimi çox güclü müttəfiqi olduğuna görə münaqişənin böyüməsində maraqlıdır.
Laqodinskiy əlavə edir ki, Dağlıq Qarabağdakı hərbi qarşıdurmalar, Aralıq dənizinin şərqindəki Türkiyə ilə Kipr arasındakı qarşıdurmanın fonunda baş verdi. Avroparlamentin “yaşıllardan” olan deputatının verdiyi məlumata görə, “Ankara burada (Dağlıq Qarabağda — Red.) özünün regional geostrateji əhəmiyyətini bir daha vurğulamağa çalışır”.
Həm də onun fikrincə, kifayət qədər ermənipərəst mövqe tutan Rusiyanın, həm Ermənistana, həm də Azərbaycana silah satması əks effekt verdi.
Laqodinskiy, Deutschlandfunk radiostansiyasına verdiyi müsahibəsində «Çözüm yalnız Rusiya və Türkiyənin iştirakı ilə ola bilər — bir növ onlar zamin ölkələrdir» deyib. Hər iki ölkənin, qarşıdurma olan ölkələrə silah tədarükünü dayandırması lazım olduğunu da söyləyib.