Azərbaycan aktiv antiterror əməliyyatları aparır
Azərbaycan öz sərhədləri daxilində aktiv anti terror əməliyyatları aparır. Bu gün Qafqazda separatizmi və terrorizmi dəstəkləyənlər bir-bir üzə çıxır. Fransa, Yunanıstan, Yunan Kipri, Suriya və s. kimi dövlətlər erməni terrorizmini bəslıdiklərini görməkdəyik. Nəzəri olaraq, terrorizm haqqında birmənalı tərif mövcud olmasa da, mütəxəssislərin əksəriyyətinin gəldiyi qənaət budur ki, o, siyasi, dini, ideoloji, iqtisadi məqsədlərə çatmaq üçün qeyri-qanuni zorun, gücün, hədənin tətbiq olunması formasıdır.
Sovet ədəbiyyatlarında qeyd edildiyi kimi, biz terrorizmi yalnız dövlət xadimlərinə edilmiş hərəkət kimi qiymətləndirə bilmərik. Ona görə ki, real həyatda terror aktlarından daha çox günahsız kütlə, sivil şəxslər ziyan çəkir; həmçinin təkcə siyasi deyil, etnik, dini, kriminal, separatist və s. zorakılıq da terrorizmin bir növüdür.
Terrorizm ekstremizmin təzahürlərindən biri olmasına baxmayaraq, ekstremizmin digər formalarından onunla fərqlənir ki, bir qayda olaraq terrorizmin bütün təzahürləri hüquqa ziddir. Göründüyü kimi, terrorçuluq cinayətkarlığın ən təhlükəli formalarından biridir. Həmin təhlükəlilik transsərhəd formalardan törədilən terrorçuluğa da aiddir.Ermənilər 30 ildir ki, dünyanın gözü qarşısında 80 minlik bir toplum olaraq 1 milyon insanımızın hüquqlarını pozmaqdadırlar. Bu gün öz xislətinə uyğun olaraq ermənilər həyasızcasına Qarabağda olmayan erməni xalqının «mübarizəsindən» danışır. Axmaqlıqda bunlara tay olan satılmış rus mediası və avropalı siyasi fahişələrin meydanda aşkarcasına separatizmi və terroru müqəddaratı «təyin etmə» əxlaqsızlığı ilə bizlərə sırımağa çalışırlar. Erməni axmaqlığına baxın ki, Qarabağı Stalin Azərbaycana verdi demoqoqiyasına inanan nadan adamlar Qacar Türk-Azərbaycan dövlətinin bağladığı müqaviləni belə oxumurlar. Ermənilərin Qarabağda yerləşim tarixçəsi Şahnəzərin qızı Hürzadın İbrahimxəlil xanla yatmasıyla başlayıb. Əraziyə pinəçi, dabbaq kimi gələn hay-boş taboruna daxil şəxslərin Şuşada qalması qadağan idi. Bu Hürzad qancığa tamah salan İbrahim xan qaynatası Şahnəzərə bəzi səlahiyyətlər verdi və onu məlik təyin edərək alban-türk məliklərinə hücum edərək qohum olduğu Şahnəzərin qohumlarına verdi. Bizim faciəmizin kökü və ermənilərin Qarabağda olması tarixçəsi belə başladı və sonra Rusiya hücum zamanı köpəkliklərini görüb Qacar imperiyasından və Osmanlıdan buralara onları zorla gətirdilər. Çaylı 1827 və Marağa 1828 abidələri deyilənlərin sübutudur.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev, haqlı olaraq, terror dəstəkçisi olan dövlətlər barədə danışıb. Jurnalistlərin əldə etdikləri məlumatlardan məlum olur ki, erməni mənşəli Fransa vətəndaşları Ermənistan Silahlı Qüvvələri sıralarında Azərbaycanın mülki əhalisinə və hərbi qulluqçularına hücum edən muzdlu kimi çıxış edirlər. Bu barədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev Twitter-də «Novaya qazeta»nın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı hazırladığı hesabatı şərh edərkən yazıb. Hacıyev ölkələri Azərbaycanı günahlandırmaq əvəzinə, vətəndaşlarını dayandırmağa çağırdı.
Rusiyanın Baş Prokuroru İqor Krasnov MDB üzvü olan dövlətlərin Baş Prokurorlarının Koordinasiya Şurasının iclasında deyib: «Yaxın Şərqdən gətirilən muzdlu döyüşçü və terrorçuların Qarabağdakı münaqişə ərazisinə giriş cəhdlərinin qarşısını almaq lazımdır».
“25 ildir ki, Müstəqil Dövlətlər Birliyində vətəndaşların hüquqlarının qorunmasını təmin etmək üçün birlikdə mexanizmlər yaratdıq. Onların məhv edilməsinə icazə verməyəcəyik və verməməliyik. İndi prioritet vəzifə insanları qorumaq və ləyaqətli, təhlükəsiz, dinc yaşamaq hüquqlarını təmin etməkdir. Muzdlular və terrorçuların qanunsuz silah dövriyyəsindən qazanc əldə edən və terror aktlarını maliyyələşdirən şəxslərin münaqişə ərazisinə nüfuz etmək cəhdlərini dəf etmək lazımdır”, – Baş Prokuror qeyd edib.
Bir jurnalist kimi informasiya məkanından əldə etdiyim bəzi faktları diqqətinizə çatdırmaq istərdim:
1.Sergey Serov Xocalı qətliamında, həmçinin Azərbaycan torpaqlarının işğalındaMonte Melkonyanla birgə iştirak etmiş bir muzdlu terrorçudur. Erməni müəllif onun yenidən gəlişindən sevinərək yazır: «Düz 28 il keçib. 27 sentyabr 2020-ci il tarixdə Sergey Serov Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ əleyhinə bütün cəbhə boyu geniş miqyaslı hücuma başladığını öyrənir. Ancaq eyni zamanda, Belarusiyada da bir «müharibə» gedir, artıq ikinci aydır Lukaşenkoya qarşı çıxan nümayişçilərə vəhşicəsinə basqıları davam edir. Bütün müsbət və mənfi cəhətləri götür-qoy edən Sergey, Ermənistana getməyə qərar verib. Beləliklə özünü Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın hərbi hücumlarından qoruyan könüllülər arasında görür. Sergey, ilk növbədə, öz qardaşları-ermənilərə kömək etmək istəyir və yalnız bundan sonra geri dönmək və tətil edən Belarusları dəstəkləmək istəyir.
Budur, yenidən silahdaşları ilə görüşəcəyini ümid etdiyi cəbhədə. Yenə də müharibə hadisələri ona ətraflı şəkildə xatırlanır, yaddaşından son dərəcə aydınlıqla çıxır.Sergey Serov ermənilərin yenidən qalib gələcəyinə şübhə etmir. Başqa yol yoxdur. Axı, «müharibənin vəftizindən, qurtuluş müharibəsindən keçənlər belə iradə, o qədər mənəvi güc qazanırlar ki, bütün fani insanların başa düşə bilmədikləri qədər yüksəkliyə yüksəlirlər.»
Xatırladaq ki, Sergey Serov milliyyətcə rusdur və rus muzdlu terrorçuları ilə birgə Qarabağda törədilən soyqırım canilərindəndir. O, yenidən keçmiş terrorçu kimi Qarabağa gəlmişdir. Jurnalist Kari Amirhanyan (İrəvan)
2.Rusiya Ermənilər İttifaqının verdiyi məlumata görə, Qarabağ uğrunda müharibənin ilk günlərində təxminən 20 min erməni cəbhəyə getmək istəyini bildirdiyini Ara Abramyan deyib. Erməni Telegram kanalları ilk həftə ərzində Moskvadan İrəvana uçuş cədvəlini yayıblar. Azərbaycanın və beynəlxalq qanunlara görə belə şəxslər qanunsuz hərbi birləşmələrdə iştirak edən terrorçu hesab olunduğu hər kəsə bəllidir və Rusiya da bunu çox yaxşı bilməkdədir.
Ermənistan tərəfindəki Dağlıq Qarabağdakı silahlı qarşıdurmada iştirak etməyə hazır olan könüllülər Rusiyadan İrəvana uçurlar. Bu barədə Znak.com Rusiyada yaşayan və Ermənistana göndərilməyə hazırlaşan ermənilərə istinadən xəbər verib.
«Rusiyanın terrorçu balaları»
“Biz muzdlu deyil, könüllüyük, müharibəyə gedirik. Və bu son müharibədi”- bu gün İrəvana uçanlardan Qaspar adlı birisi belə deyib.
P.S. Azərbaycan bu erməni xəbərini eşidən kimi «sahibsiz itləri öldürmə briqadası» yaradıb…
3.Livandan erməni əsilli terrorçu Gevork da qəhrəman ordumuz tərəfindən cəhənnəmə yolçu edilib.
4.“Artur Oqanisyan əslən Gümrüdən olan Fransa vətəndaşıdır, könüllü Qarabağa gəlib”. (İlya Azar «Novaya Qazeta”nın xüsusi müxbiri)
Bu barədə məlumatı «Novoya qazeta” paylaşdığı bir məqalədə yazıb. A. Oqanisyan Azərbaycan Ordusunun Cəbrayılı almasından sonra geri dönüb.
5.Aznif Baqdasaryan bu günlərdə cəbhəyə göndərilən qadın batalyonu tərkibində Qarabağa gəlib. Avtobusdakı görüntüsünü Fedai.az-da yayınlamışdıq. Ön cəbhəyə «mamaşa» kimi göndərilib. Azərbaycana göndərilən qadın batalyonuna daxil olan Aznif bizi aldatmaq üçün «mnogostradalnıy armyanskiy narod» cildinə girib. Yaşadığı yer isə hərbi birləşmələrə aiddir. Murdar cəmdəyini götürüb qaçmaq Aznif harsına bu dəfə qismət olmayıb. Əsir götürülüb. Bu qadın terror qruplaşmasına və ya qanunsuz hərbi birləşmələrdən birinin tərkibində vuruşub. Facebook vasitəsiylə yayınladığı fotolar və paylaşımlar deyilənləri təsdiqləyir. Birinci Qarabağ savaşında da aktiv döyüşlərdə iştirak edən bir terrorçudur.
6.Öldürülmüş PKK-ya məxsus cəsədlərdə kimliyi təsdiq edən sənədlərin olmaması terrorçuların kimliyinin gizlədilməsinə xidmət edir. Makron kor gözləriylə baxsın deyə 4 nəfərin leşini ona ərməğan edirik.