Rus ordusu separatçıları “qaçqın” adıyla Xankəndinə daşıyır — Video
Qarabağın dağlıq hissəsində «etnik erməni çoxluğu»nun bir uydurma olmasını ilk araşdırıb yazan Fedai.az saytıdır.
Bu bir rus və hay uydurmasıdır. Son 100 ildə bu kartdan istifadə ediblər. İlahi ədalət öz yerini tutub. Hazırda erməni sayı 40 min və bu bölgədə yaşayan azərbaycanlı sayı ən azı 105 min nəfərdir. Rusiya etnik çoxluğun hüququnu illərcə «sevdiyi» üçün təcili azərbaycanlıların Xankəndə, Ağdərəyə, Xocalıya köçünə başlamalı və yaxud da öz erməni azlığını götürərək çıxıb getməlidir.
Rus sülhməramlıları Ermənistan ərazisindən Dağlıq Qarabağa qaytarılan başqa bir “qaçqın kolonu”nu müşayiət edib. Teleqraf.com xəbər verir ki, gün ərzində İrəvandan Xankəndiyə 273 erməni avtobuslarla təhvil verilib. Avtobusların hərəkəti Rusiya sülhməramlı kontingentinin və hərbi polisin patrulları ilə müşayət olunub.
Əldə etdiyimiz məlumata görə daşımağa erməni tapmayan Rusiyanın «sülh qarğaları» bölgədəki terrorçu qrupların məzuniyyətə gedib gəlişini təmin etməklə məşğul olurlar. Onlar mülki forma geyinərək 7 günlük Errmənistandakı evlərinə gedir və sonra da rusların müşaiyəti ilə Qarabağa gətirilirlər. Bununla ruslar qaçqın daşıma görüntüsü yaradır və vaxt qazanmağa çalışırlar. Erməni diasporası ilə bölgəyə digər ölkələrdən erməni köçü təşkil etməyə çalışırlar. Bu cinayətlərin qarşısını almaq üçün Laçın koridorunda ən azı birgə nəzarəti və koridorda azərbaycanlıların öz doğma evlərinə qayıdışını təmin etməliyik.
Bir ölkənin qanunlarının hansısa bir bölgədə işləməsinə maneçilik törətmək, yerli sakinlərin öz yurdlarından köçkün salmaq beynəlxalq cinayətdir və bu cinayətin 90-cı illərdən tək müəllifi Rusiyadır.