TƏBRİK: MƏMMƏDOV HÜSEYN ELXAN OĞLU — 52
İnsan üçün ən yadda qalan günlərdən başlıcası onun həyata gəldiyi gündür. Ömrə bəzək olan ad günü hər il xüsusi ilə qeyd olunur.Belə bir insanlardan biri də yüksək peşəkarlığı və humanistliyi,nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı  və mənəvi keyfiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi ,sadəliyi və vətənpərvərliyi təvazökarlığı ilə  seçilən  ömrunun 25 ildən çox şərəfli xidmət yolunu hərbi xidmətdə kecirmiş   ehtiyatda olan polkovnik leytenant Məmmədov Hüseyin  Elxan oğludur. Yanvar ayının 8 də onun 52 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzü ağ çıxan  ehtiyatda olan polkovnik- leytenant Məmmədov Hüseyin Elxan oğlunu belə bir  əlamətdar gün münasibətilə  Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi və AVMVİB-nin sədr müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı, ailə səadəti  və həyat yollarında bitib- tükənməyən naliyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki, Hüseynin yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin. Amin!
Polkovnik- leytenant Məmmədov Hüseyin Elxan oğlu  08 fevral 1970-ci ildə  Gəncə şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
1987-ci ildə  Gəncə şəhərində 4 nömrəli ingilis təmayüllü tam orta məktəbi, 1993-ci ildə  Gəncə şəhərində müvafiq Ünverstetin İqtisadiyyat fakultəsini,1997-ci ildə Müdafiə Nazirliyinin Qaraheybətdə yerləşən Zabitlərin təhkimləşdirmə kursunu  (taborun qərargah rəisi  ixtisas üzrə)   2004-ci ildə  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının hüquqşünaslıq fakultəsini bitirib.Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş idarəsində  və hərbi hissələrində keçirilən metodiki -təlim toplanışlarında, idman yarışlarında, təlimlərdə, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib. Hərbi təcürbə mübadiləsi əldə etmək üçün Türkiyəyə Cümhuriyyətinin Jandarma Qüvvələrinin Ankara, İstanbul və İzmir  ( Foce) şəhərlərində işguzar səfərdə olub.
Polkovnik-leytenant  Hüseyin Məmmədov Daxili Qoşunların Baş idarəsindən ehtiyatda buraxıldıqdan sonra Cinayət hüququ üzrə Dövlət əleyhinə olan  cinayətlər haqqında elmi tədqiqatlar aparır.
O,1988-1999-cu illərdə Sovet ordusunda hərbi dəniz Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub, taqım komandirinin müavinini vəzifəsində  (baş cavuş rütbəsində ) xidmət etmişdir.
1994- 2018 -ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Gəncə şəhərində, Xəzər, Zaqatala, Binəqədi, Xətai,  Nərimanov rayonunda yerləşən hərbi hissələrində böluk komandiri, Silah xidmət rəisi, İdman və fiziki hazırlıq rəisi, hərbi hissə komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini,  Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  mənəvi pisxoloji hazırlığı şöbəsində və Beynəlxalq  Hərbi əməkdaşlıq şöbəsində baş zabit vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq, zəhmətkeş  zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəsələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost-tanış,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə və yaşayış məntəqələrində, cəzaçəkmə müəssisələrində baş vermiş ixtşaşların qarşısının alınmasında, mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizə də,  qanunsuz silahlı dəstələrin axtarışında və zərərsizləşdirilməsində,fövqaladə  vəziyyət zamanı hüquqi rejimin  təmin  olunmasında ,baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və  şərəf hissi ilə yerınə yetirmişdir.
Polkovnik leytenant Hüseyn Məmmədov  Azərbaycan,  SSRİ  çempionatlarında, Beynəlxalq turnirlərdə, Daxili İşlər Nazirliyinin   və Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin təşkil etdiyi  yarışlarda iştirak edərək bir neçə dəfə çempion olmuşdur. O,idman sahəsində   yüksək göstəricilərə nail olduğuna görə  ( «Cüdo» üzrə)  SSRİ İdman ustası namizədı adına layiq görülmüşdür.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə görə, təlimlərdə, xüsusi əməliyyatlarda, döyüş xidmətində və döyüş növbəsində xüsusi fəriqləndiyinə görə şücaət və fədakarlıq göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından Daxili İşlər Nazirnin müvafiq əmrləri ilə «Qüsursuz Xidmətlərə Görə » 1-ci ,2-ci və 3-cü dərəcəli, «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» isə 10-iliyi , 90-illiyi  və 95-iliyi yubiley  medallarl ılə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə, şücaət və igidliyə, öz xidməti vəzifələrini   və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə «HƏRBİ XİDMƏTLƏRƏ GÖRƏ» medalı ilə təltif olunub.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, HÜSEYİN BƏY!