Ukraynada hərbçilərə 100 min qrivna (5616 manat) — Nazirlər Kabineti qərar qəbul etdi
Ukrayna ölkəni müdafiə edən hərbçilərə ayda 100 min qrivna (5616, 55 manat), həlak olanların ailələrinə isə 15 milyon qrivna (842483,0 manat) ödəyəcək.
Bu məlumatı yerli media Müdafiə naziri Aleksey Reznikov Nazirlər Kabinetinin 28 fevral tarixli qərarına istinadən yayıb.
Reznikov öz çıxışında deyib: «Prezidentin sözlərini təkrar etmək istəyirəm: bu, ona görə edilmir ki, «sağ ol” desinlər. Bu, ona görə edilir ki, bizim müdafiəçilər və müdafiəçi xanımlar ölkənin onlara minnətdar olduğunu bilsinlər. Dövlət adekvat şəkildə cavab ödəməlidir. Bu çox mühüm işdir”.
Qərara əsasən, hərbi vəziyyət şəraitində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin, Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin, Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinin, Milli Qvardiyanın, Dövlətin hərbi qulluqçuları Sərhəd Xidməti, Dövlət Təhlükəsizliyi İdarəsi, Dövlət Xüsusi Rabitə Xidməti, Dövlət Xüsusi Nəqliyyat Xidməti, Dövlət Fövqəladə Hallar Xidmətinin sıravi və komandan heyətinə və polisə ayda 30 000 qrivna (1,684.96 manat) məbləğində əlavə əmək haqqı ödəniləcək.
Döyüş əməliyyatlarında bilavasitə iştirak edən və ya milli təhlükəsizlik və müdafiə, silahlı təcavüzün dəf edilməsi və qarşısının alınması tədbirlərinin həyata keçirilməsini təmin edən hərbi qulluqçular üçün bilavasitə bölgələrdə olarkən və bu fəaliyyətlərin həyata keçirildiyi dövrdə əlavə ödənişlərin məbləği ayda 100.000 qrivnaya qədər (belə aksiyalarda və fəaliyyətlərdə iştirak vaxtı ilə mütənasib olaraq) artırılır.
Bu müharibədə həlak olan hərbçilərin ailələrinə 15 milyon qrivna məbləğində birdəfəlik yardım ödəniləcək ki, bu da bütün həlak olanlara bərabər şəkildə ödəniləcək.
P.S. Sadəcə müharibə dayanmadan Samir Şərifov və Sahil Babayevin etdiklərini yazmağa lüzum görmədim. Çünki hər kəs bilir. Qalib döyüşçünün əmək haqqını kəsdilər. Qazinin əlillik dərəcəsini azaltdılar. Düzü utandım. Çox utandım. Bu cür məmurları bu günədək vəzifədə saxladığımıza görə utandım. Hələ müharibə əlilləri və veteranlarının başına açdıqları oyun bitməyib. Qisas əməliyyatı Nazirlər Kabinetinin rəhbərliyi ilə davam edir.