TƏBRİK: Atəşi Sabir Neymətulla oğlu — 54
AVMVİB Rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev Silahlı Qüvvələr Veteranı ehtiyatda olan mayor Atəşi Sabir Neymətulla oğlunu 54 yaşının tamam olması münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir,həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı, aılə səadəti və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu eirik ki, Sabin yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin. Amin!
Silahlı Qüvvələr Veteranı ehtiyatda  olan mayor Atəşi Sabir Neymətulla oğlu  29 fevral 1968- ci ildə   Şəki rayonun Qaratorpaq kəndində dünyaya göz açıb. 1985-ci ildə Şəki rayonu Qaratorpaq kənd orta məktəbinin, 1991-ci ildə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Vilnyus şəhərində xüsusi orta məktəbi, 1999-cu ildə isə Müdafiə Nazirliyinin Qaraheybətdə yerləşən zabitlərin təhkimləşdirmə kursunu bitirib. O, Daxili Qoşunlarda xidmət ertdiyi illər ərzində bir çox metodiki təlim toplanışlarında, təlimlərdə, müvafiq kurslarda, seminar və konfransalarda fəal iştirak edib.
Atəşi Sabir Neymətulla oğlu 1986-1988-ci illərdə  Sovet Ordusunda müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub. 1991-1992-ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Sverdlovsk vilayətində yerləşən cəzaçəkmə müssisəsində əməliiyat müvəkkili vəzifəsində işləyib. 1995 -2021-ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Gəncə və Şəki şəhərlərində, Zaqatala və Binəqədi rayonlarında yerləşən  hərbi hissələrdə   taqım komandiri,  bölük komandiri, əlahiddə bölük komandiri,taborun qərargah rəisi,tabor komandirinin müavini, Kimya-mühəndis  xidmətinin rəisi vəzifələrində Vətənə, Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət etməşdir.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində,Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməkdə, hərbi andın,  hərbi nizamnamələrin və digər hüquqi- normativ aktların  tələblərinə, eləcdə vəzifə borclarının icrasna məsuliyyətlə yanaşmış, qarşıya qoyulmuş  xidməti  tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün öz əməyini əsirgəməmiş, şəxsi nümunəsi ilə  bir çox  hərbi qulluqçuları fədakar hərbi xidmətə ruhlanmdırmışdır.
O,Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özunü uşaq vaxtlarından, gözəl ailə və məktəb tərbiyəsi ilə böyümüş, əxlaqı tərbiyəsi yerində olan, nizam və intizamlı hərbiçi kimi göstərmişdir.O işlədiyi və oxuduğu   təhsil müəssisələrində,yaşadığı ərazidə  kollektiv arasında həmişə müsbət mənada seçilərək, başqaları üçün  nümunə olmuşdur.
Mayor Atəşi Sabir Neymətulla oğlu peşəkarlığı və humanistliyi ilə seçilən ömrünün  ən məhsuldar dövrünün 30 ildən çox şərəfli xidməti yolunun iki ilini  Daxili İşlər Nazirinin xüsusi orta məktəbiundə,iki ilini  cəzaçəkmə müəssisəsində, iyirmi altı ilini isə Daxili Qoşunların hərbi hissələrində müvafiq vəzifələrdə keçirib.
O,Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, saxavətli, insapərvər, əliaçıq, zəhmətkeş  zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəsələrində, istərsədə xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost-tanış ,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Atəşi Sabir Neymətullaoğlu Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə, yaşayış məntəqələrində və cəzaçəkmə müəssisələrində baş vermiş kütləvi ixtişaşların qarşısının alınmasında, Mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə,qanunsuz silahlı dəstələrin axtarışında və zərərsizləşdirilməsində, Fövqalədə vəziyyət zamanı hüquqi rejimin təmin olunmasında,  dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və şərəf hissi ilə   yerınə yetirmişdir.
Hərbi  xidməti vəzifələrin icrası zamanı yüksək mənəvi- döyüş keyfiyyətləri    göstərdiyinə görə,  döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna  və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin,  hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə əla xidmətlərə görə döş və yubiley nişanları ilə, pul mükafatları ilə, fəxri fərmanlarla və qiymətli hədiyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə görə, təlimlərdə   döyüş və xüsusi əməliyyatlarda, döyüş xidmətində və döyüş növbəsində xüsusi  fəriqləndiyinə görəSilahlı Qüvvələr Veteranı, «Qusrsuz xidmətlərə görə » 1-ci, 2-ci və 3-cü dərəcəli, «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 10-illiyi , 90- illyi və 95-iliyi yubley medaları ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezıdentının  30 iyun 2002 ci il tarixli 725 saylı sərəncamı ilə  Azərbaycan Respublikasınında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, mütəşəkkil cinayətkarlığa,terrorçüluğa  və diğər  cinayətlərə qarşı mübarizədə,    qanunsuz  silahlı dəstələrin zərərsizləşdirilməsində  xüsüsi ilə fəriqləndiyinə  Ehtiyyatda olan mayor Atəşi Sabir Neymətulla oğlu «İgidliyə görə” medalı ilə təltif olunub