İrəvan təsdiqlədi: Ermənistan hələ də öz əsgərlərini Qarabağda xidmət etməyə göndərir
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycanın Xocalı inzibati rayonunun Fərrux kəndi ətrafında baş verənlərdən sonra Bakını Qarabağda hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli sazişin şərtlərini pozmaqda ittiham edib.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi cavab olaraq bəyan edib ki, Moskva müqaviləsinin müddəalarını əsl pozan İrəvandır.
“Məhz Ermənistan üçtərəfli Sazişin 4-cü bəndinə zidd olaraq, 44 günlük müharibə zamanı döyüşlərdən sonra qalan Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarını hələ də regiondan çıxarmaqdan imtina edir”, — deyə XİN-in bəyanatında bildirilir. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi. “Ermənistan Moskva müqaviləsinin 6-cı maddəsini pozaraq, Laçın dəhlizi ilə bölgəyə öz hərbi qulluqçularını göndərməkdə davam edir”.
Qəribədir ki, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı Ermənistanın özündə də təsdiqlənib. Belə ki, “Ermənistan” müxalifət blokunun deputatı Qeqam Manukyan Ermənistan mətbuatına müsahibəsində Ermənistandan çağırışçıların hələ də Qarabağa xidmətə göndərildiyini bildirib.
“Bir çox erməni anaları ümid edirdilər ki, müharibə başa çatdıqdan sonra oğulları Qarabağda xidmət etməyəcək”, — Qeqam Manukyan bildirib. – Amma indi orada, daha pis şəraitdə xidmət edirlər. Hakimiyyət bizə yalan danışıb, çağırışçıları döyüş mövqelərinə göndərməmək vədini yerinə yetirməyib. Amma reallıqda valideynlər övladlarının əslində cəbhə bölgəsinə göndərildiyini görür…”
Erməni parlamentari Qarabağda silahlı toqquşmaların yenidən başlanması ehtimalını “Son dərəcə şişirdilib” adlandırıb.
Eyni zamanda, Ermənistan müdafiə nazirinin müavini Armen Sarkisyan jurnalistlərə Fərrux kəndində baş verən insidentin hərtərəfli araşdırılacağını bildirərək, Fərrux kəndi ətrafında vəziyyətin “dəyişməmiş” və “sabit” qaldığını, lakin “yeni toqquşmaların” olduğunu vurğulayıb.
Mən çox istərdim ki, Ermənistanın hərbi idarəsi Azərbaycanın suveren ərazilərində baş vermiş qondarma “insident”lə bağlı hansı əsasla “araşdırma” aparmağa hazırlaşır?
Lakin bu, ritorik sualdır, çünki belə bir araşdırma yalnız Ermənistan Müdafiə Nazirliyinə tabe olan bu ərazilərdə hərbi qulluqçuların olduğu halda aparıla bilər. Yəni, müdafiə nazirinin müavini Armen Sarkisyan Azərbaycanın suveren ərazisində Ermənistan qoşunlarının olmasını dolayısı ilə təsdiqləyib. Bəs belədirsə, Sarkisyanın fikrincə, “hər an başlaya biləcək” yeni toqquşmalara görə kim məsuliyyət daşıyacaq?
Doğrudanmı yenə Azərbaycan?!
Qeyd edək ki, Rusiya sülhməramlılarının məsuliyyət zonasına daxil olan ərazilərdə təxminən 12-15 min nəfərlik erməni silahlı birləşmələrinin olması məlumdur. Onların bir qismi separatçı, qalanları isə Ermənistandan xidmətə göndərilmiş çağırışçılar və müqaviləli hərbçilərdir. Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin bu hərbçilərin bir qismini müharibədən sonra Laçın dəhlizi ilə Qarabağa qaytarmaq cəhdləri uğursuz alınıb — oğullarının hara göndərildiyini öyrənən hərbçilərin valideynləri yolu bağlayıb və bir neçə gün kütləvi etiraz aksiyaları keçiriblər. .
Sonradan məlum oldu ki, Ermənistan Müdafiə Nazirliyi çağırışçıları mülki geyimə keçirsə də, Laçın dəhlizi ilə Azərbaycan ərazisinə keçirib.
Bu günlərdə Ermənistan KİV-i erməni çağırışçılarının Qarabağda xidmətdən yayındığını, bunun nəticəsində özünü “Müdafiə Ordusu” adlandıran qanunsuz silahlı birləşmələrin şəxsi heyətinin xeyli azaldığını yazmışdı. Bununla belə, İrəvan üçün “örtülü” erməni qoşunlarının hələ də Azərbaycan ərazisində olması faktını inkar etmək getdikcə çətinləşir.
Bundan sonra Ermənistan dünya ictimaiyyətini Azərbaycanla sülhün əldə edilməsində qızğın marağına inandırmağa çalışan  rəhbərlərinin səmimiyyətinə inanmaq olarmı?..