«Artsax» (DQR) Respublikasının Prezidenti Arayik Harutyunyan yazır:
Dünən elan edildiyi kimi, Krasnodarsax (Rusiya) Federasiyası, Ermənistan Respublikasına «Artsax» xalqına fərdi maddi yardım tədbirlərinin birgə maliyyələşdirilməsi üçün 10 milyon avro məbləğində ərazidən zorla köçürülən erməni qaçqınlara yardım edib.
Bütün ermənilərin, Ermənistan Respublikası və Artsax Respublikası hökumətlərinin böyük səylərinə əlavə olaraq, Rusiya Federasiyasının daimi humanitar dəstəyi vətəndaşlarımızın bir çox sosial problemlərini xeyli yüngülləşdirir. Artsax erməniləri adından və şəxsən öz adımdan Rusiya Federasiyası rəhbərlərinə və şəxsən Vladimir Putinə həm əhəmiyyətli maddi yardıma, həm də Artsaxda həyata keçirilən hərtərəfli proqramlara və ümumiyyətlə sülhməramlı missiyaya görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu fürsətdən istifadə edərək, bizə kömək əlini uzadan bütün ölkələrə və təşkilatlara öz minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Mən artıq dəfələrlə ermənilərin qeyd-şərtsiz dəstəyindən danışmışam və ümummilli konsolidasiyamız üçün minnətdarlığımı və təşəkkürümü ifadə etmişəm. Artsax bunu heç vaxt unutmayacaq. Uca Tanrının xeyir-duası hər zaman üzərinizdə olsun və yeni il bizə yeni bəlalar gətirməsin.»