Yazıya bir lətifəylə başlamağa məcburam. İvan gileylənir ki, dünyada ən «qanmaz» millət azərbaycanlılardır. Niyəsini soruşduqda izah verərək deyir: «Mamedə 30 ildi başa sala bilmirəm ki, Nataşa onun yox, mənim arvadımdır».
İndi biz də rus ayısının ölkəmizə qarşı yürütdüyü siyasət haqqında eyni şeyi deyirik. 30 ildi İvan adlı özünü qanmazlığa vurmuş rus mujikinə başa sala bilmirik ki, bu ölkə tanınmış sərhədlər daxilində bizimdir. Burada İvanın nə ölümü var? Uydurduğu cırıq «sArtsax pərdəsi» arxasından görsənən iyrənc vicudlarından artıq bütün dünya iyrənməkdədir. Milyonlarla insanın qanıyla «hamamlanan» bu imperiya Yer üzünə bədbəxtliklər yayan Pandora yeşiyinə çevrilib. Amma bu qutu kömülməlidir.
Rusiya kol-kosda qalmış qoca-qaltaq 45 minədək erməni yığdığı Qarabağın azərbaycanlı əhalisinin sayı bu gün 110 min nəfərdir. «Müqəddaratı təyin etmə» adlı qondarılmış iddia da rus faşizminin demoqrafik fakt kimi əlindən çıxıb. Əldə etdiyimiz məlumatların birindən aydın olub ki, Rusiya ermənilərin kompakt yaşadığı Rusiya, İran və Livanda Qarabağa köçürmə həyata keçirməklə bağlı iş aparmaqdadır. Bununla bağlı Fedai.az-ın müxbirinin əldə etdiyi məlumata görə, İranda Rusiya Federasiyasının erməni əsilli səfiri Levan Caqaryan İsfahan yaxınlığındakı Yeni Culfada və Tehranda bu məqsədlə görüşlər keçirib. Ermənilərin Qarabağa köçməsi təşviq edilib. Eyni tapşırıq RF-nin Livandakı səfiri Aleksandr Rudakova da verilib. Rusiyada isə bu iş, təkcə ermənilər arasında deyil, ruslar arasında da aparılır. Məşğulluq adı altında Pskov bölgəsində orta yaş, evli şəxslərə ailəlikcə Qarabağda iş təklif edilir. Yüksək əmək haqqı və ildə 2 dəfə məzuniyyət vəd edilir. Bu istiqamətdə görüşlərdən görüntülər əldə etməyə çalışmaqdayıq.
Bu gün bəzi xainlər qəhrəman ordumuzun dünyanı heyrətə salacaq bir tərzdə qazandığı qələbəyə kölgə salmaq üçün uydurduğu əsassız iddialara diqqət yetirək. Güya fərari komandan Azərbaycandan rus ordusunu çıxarıbmış. Bunların məntiqinə görə, Qarabağ Azərbaycan torpağı deyil. Bu biveclərin ağıl və məntiqiylə burada «Artsax müdafiə ordusu» pərdəsi arxasında gizlənən rus-erməni birləşmələrinin 30-40 minlik hərbi birləşmələrinə nə ad verək? Əslində rusların bu qüvvəsi mövcud olmuş SSRİ hərbi hissələrindəki canlı qüvvəni 2 dəfə üstələyirdi. Təkcə vurulmuş ZRK S-300-lər daxil olmaqla daha üstün silahlara sahib idilər. Bu gün 30-40 minlik qanunsuz rus-erməni quldur yığnağının 12700 nəfəri məhv edilmiş (bu rəqəmi ermənilər 4500-dən 8750 nəfərədək söyləməkdədirlər. Əslində isə rəqəm bizim yazdığımız kimidir), ən son rəsmi erməni statistikasına görə 11 min nəfəri yaralanmış və ən son sülhməramlıların məlumat mərkəzinin verdiyi məlumata görə isə, 3000 nəfər isə itkin sayılmaqdadır.
Bu rəqəmlər 26700 nəfər deməkdir. Bu gün 30-40 minlik hərbi birləşmələrin əvəzinə Rusiyanın məhdud 2000 nəfərlik sülh qarğaları və erməni ordusunun 3-4 minlik tör-töküntüləri qalmaqdadır. Böyük Zəfərin nailiyyəti və Ali Baş Komandan kimi İlham Əliyevin məharəti budur. Rusiya əraziyə soxulmaqla bizim qələbəmizi oğurlamadı, vur-tut son mərhələni ertələdi və özünün məğlubiyyətini müvəqqəti gizləmək fürsəti əldə edə bildi. Qalib Azərbaycan isə buna bədəl olaraq illərcə mümkünsüz olan Türkiyənin Qafqazda hərbi-siyasi mövcudluğunu bərpa etdi. Bu Zəfərin miqyasını görməyən biveclər bilməlidirlər ki, tam qələbə üçün durmadan və yorulmadan çalışmalıyıq. Amma Marqaritanın informasiyalarını yaymaqla irəli gedə bilmərik. Total və təcili olaraq öz informasiya təhlükəsizliyimizi yaratmalıyıq.