Ermənistanın xarici əlaqələr üzrə parlament komissiyasının sədri Ruben Rubinyan Dağlıq Qarabağın statusunun tanınmasını Azərbaycanla sülh sazişinin imzalanması üçün şərt adlandırdı. Bu barədə Telegram kanalı «Sputnik Armeniya»ya istinadən məlumat verib.
Siyasətçiyə görə, Bakı erməni xalqının iradəsi əsasında belə bir addım atmalıdır. İrəvanın hərbi təzyiq olsa belə bu mövzuda mövqeyini dəyişdirməyəcəyini vurğuladı.
Millət vəkili Rusiya sülhməramlılarının Azərbaycan hakimiyyətinin bölgə ilə əlaqəli planlarını həyata keçirməsinin qarşısını almağa kömək edəcəyini qeyd etdi və münaqişənin həllində əslində irəliləyiş olmadığını bildirdi.
İyunun 25-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmasını Cənubi Qafqazda sülhün bərqərar olmasının əsas şərti adlandırdı. Razılığın olmamasının bölgədə gərgin bir vəziyyət yaratdığını vurğuladı.
Bundan əvvəl, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Dağlıq Qarabağın («DQR») beynəlxalq səviyyədə tanınmasını mütləq prioritet adlandırdı və son silahlı qarşıdurmadan sonra onun üçün «daha ağır arqumentlər» ortaya çıxdığını söylədi. Azərbaycan «DQR»-in suverenliyini tanıma ehtimalını qəti şəkildə rədd edir.