TƏBRİK: ŞAMXALOV MEHRALI SALEH OĞLU — 65
Yüksək peşəkarlığı və humanistliyi, nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi, sadəliyi və səmimiyyəti,  təcavüzkarlığı və vətənpərvərliyi ilə seçilən ömrünün 35 ildən çox şərəfli xidməti yolunu Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə  keçirmiş  Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı, ehtiyatda olan polkovnik  Şamxalov Mehralı Saleh oğlunun  mart ayının  10 — da onun  65- yaşı tamam olur.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranlari İctimai Birliyinin rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı ehtiyatda olan polkovnik Şamxalov Mehralı Saleh oğlunu doğum günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki,  Mehralı Saleh oğlu Şamxalovun yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin.Amin!
Polkovnik Şamxalov Mehralı Saleh oğlu  10 mart  1957 -ci ildə Azərbaycan Respublikasının Zaqatala rayonun Köhnə Suvagil kəndində anadan olub.
1974 -cü ildə Zaqatala rayonunun Yeni Suvagil kənd orta məktəbini, 1984 -cü ildə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının LKGİ-nin 60 iliyi adına  Sankt-Peterburq ( Leninqrad) Ali Hərbi Siyasi məktəbini bitirib. O,.Daxili Qoşunlarda müxtəlif vəzifələrdə  xidmət etdiyi illər ərzində bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, təlimlərdə,  müvafiq kurslarda,  seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
Polkovnik Mehralı Şamxalov  1975-1977-ci illərdə SSRİ  Daxili İşlər Nazirliyinin Perm Vilayətinin Soliqansk şəhərində yerləşən hərbi hissədə  müddətli həqiqi hərbi xidmətdə  manqa komandiri, 1977- 1991-ci illərdə isə  nəzarətçi, taqım komandiri, böluk komandirinin müavini vəzifələrində olub.
1992-  2010- cu illərdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin  Hacıqabul və Nərimanov rayonlarında yerləşən hərbi hissələrdə Nizami hissə rəisi, Döyüş Hazırlığı bölməsinin rəisi, Daxili Qoşunların Bas İdarəsində  isə Tərbiyə bölməsində, Təşkilat  — komplektləşdirmə şöbəsində  və Döyüş Hazırlığı İdarəsində baş zabit,  Təşkilat — komplektləşdirmə şöbəsinin rəisi  vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
1992-1984-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda (Ağdərə, Ağdam və Füzuli rayonları istiqamətlərində) gedən döyüşlərdə  fəal iştirak edib.Mehralı Daxili Qoşunlarında  xidmət etdiyi illər ərzində işinə məsuliyyətlə yanaşıb,peşəsini sevərək çalışıb.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq, zəhmətkeş  zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəssisələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost -tanış ,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində,Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməkdə, hərbi andın,  hərbi nizamnamələrin və digər hüquqi- normativ aktların  tələblərinə, eləcdə vəzifə borclarının icrasına məsuliyyətlə yanaşmış, qarşıya qoyulmuş  xidməti  tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün öz əməyini əsirgəməmiş, şəxsi nümunəsi ilə  bir cox  hərbi qulluqçuları fədakar hərbi xidmətə ruhlandırmışdır.
Azərbaycan Respublikasınında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə və yaşayış məntəqələrində, mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, qanunsuz silahlı    dəstələrin    axtarışında   və    zərərsizləşdirilməsində
Fövqalədə  vəziyyət zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş  təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan  qaldırılmasında, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düşən    vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə,  təlimlərdə, xüsusi əməliyyatlarda, döyüş xidmətində və döyüş növbəsində xüsusi fəriqləndiyinə, şücaət və fədakarlıq  göstərdiyinə görə SSRİ Ali Soveti adından, Azərbaycan Respublikası Prezidenti adından Daxili İşlər Nazirinin müvafiq əmrləri ilə Silahlı Qüvvələr Veteranı,  Qüsursuz Xidmətlərə görə  1-ci, 2-c və 3 dərəcəli , Silahlı Qüvvələrin yaranmasının isə 10-illiyi,  70-iliyi və 90-illyi  yubiley  medalları ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublika Prezidentinin   6 may 2005 -ci il tarixli 803 nömrəli sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində,  hərbi  borcu, xidməti  vəzifə vəzifələrini və xüsusi tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə və cəsarət göstərdiyinə görə «Hərbi Xidmətlərə Görə » medalı ilə təltif edilib.