Daha bir müharibə veteranı təltif olunub
Peşəkarlığı və humanistliyi, nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti ilə seçilən ömrünün ən məhsuldar dövrünün 21 ildən çox şərəfli xidmət yolunu  hərbi xidmətdə keçirmiş Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranlar İctimai Birliyinin üzvü  Həsənov Əliyar Əliəşrəf oğlunu Daxili Qoşunların yaranmasının 30-illiyi münasibətilə, “Böyük Zəfər” və «Müharibə veteranı» medallları ilə təltif olunması ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev onu təbrik edir,  ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm cansağlığı, ailə səadəti və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Həsənov Əliyar Əliəşrəf oğlu  02 aprel 1961 -ci ildə Azərbaycan Respublikasının Saatlı  rayonun Qaracalar kəndində anadan olub.
1978 -cü ildə  Saatlı rayon Qaracalar kənd orta məktəbini 1985 — ci ildə isə Azərbaycan Xalıq Təsərrüfatı İnstitutunu bitirib. O, Azərbaycan Ordusunda və Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində bir çox  kurslarda, metodiki təlim tioplanışlarda , təlimlərdə , seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1986-1991-ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların  Moskva şəhərində yerləşən  hərbi hissələrində müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub.
1992-1996-cı illərdə Azərbaycan Ordusunun döyüşbölgələrində yerləşən hərbi hissələrində taqım və bölük komandiri,  əlahiddə tabor komandirinin müavini, 1996-2004-cü illərdə isə Daxili Qoşunların Nərimanov, Binəqədi və Xəzər rayonlarında  yerləşən hərbi hissələrində xidmət rəisi,Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Maddi-texniki təminat idasrəsində isə  baş zabit vəzifələrində Vətənə, Dövlətə və Xalqa saədaqətlə xidmət etmişdir.
O, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə ( Ağdərə, Ağdam, Tər-tər və Füzuli rayonları istiqamətində) gedən döyüşlərdə üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincəgəlmişdir.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə ,döyüş xidmətində, döyüş növbəsində ,  döyüş əməliyyatlarında xüsusi fəriqləndiyinə, eləcədə  Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı kimi  İctimai vəzifələrin yerinə yetirilməsinə məsuliyyətlə yanaşdığna görə SSRİ Ali Soveti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti adından «Silahlı Qüvvələr  Veterani», «Qüsursuz Xidmətlərə görə isə 1-ci ,2-ci və 3-cü dərəcəli, » Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 70- illiyi, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəyasət heyətinin müvafiq qərarları  ilə isə AVMVİB — nin təsis etdiyi «Müharibə Veteranı»  və «Böyük Zəfər» Xatirə medalları ilə təltif edilib.
Təltif mərasimində AVMVİB sədrinin müavini İslam Səfərov da iştirak edirdi.