Revanşistlər mitinqdə bəyanat qəbul ediblər
Revanşistlər mitinqdə bəyanat qəbul ediblər. Üzdəniraqların qəbul etdikləri bəyanatı təqdim edirik.
Bəyanatda qismən deyilir:
“Biz Ermənistan və (S)artsaxın müdafiəsi üçün toplanmış mitinqin iştirakçıları, ideoloji və siyasi fərqlərimizdən asılı olmayaraq, Türkiyə-Azərbaycan tandeminin tətbiq etdiyi gündəmləri qəti şəkildə rədd edirik.
Sülh gündəmini formalaşdırmaq üçün Azərbaycan erməni hərbi əsirləri, girovları və həbsə məhkum edilmiş digər məhbusları geri qaytarmalı, qoşunlarını Ermənistanın suveren ərazisindən çıxarmalı və 9 noyabr 2020-ci ildən (S)artsax ərazisində işğal olunmuş mövqelərə qayıtmalıdır.
Biz mitinq iştirakçıları bəyan edirik ki, aşağıdakı fundamental prinsipləri rəhbər tuturuq:
• Ermənistan Respublikasının (S)artsax əhalisinin təhlükəsizliyinin və onun bütün komponentləri ilə öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun həyata keçirilməsinin təminatçısı olduğunu təsdiq etsinlər;
• Azərbaycan daxilində (S)artsaxın hər hansı statusunu istisna etmək;
• Ermənistanla etibarlı quru əlaqəsi olmayan (S)artsax anklav dövlətini istisna etmək;
• ATƏT-in 1994-cü il Zirvə Toplantısının qərarında təsbit olunmuş formatda və məqsədlərdə danışıqlar prosesinin bərpası istiqamətində addımlar atsın;
• Ermənistanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü hesabına kommunikasiyaların açılması bəhanəsi ilə dəhlizlərin verilməsini istisna etmək;
• Azərbaycan tərəfindən güc tətbiqi və güc tətbiqi hədəsi şəraitində hər hansı dövlətlərarası sazişin imzalanmasını və sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesini istisna etmək;
-Azərbaycanla (S)artsaxın öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun məhdudiyyətsiz həyata keçirilməsinə mane olan heç bir müqavilə imzalamamaq;
• Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində «Erməni Soyqırımı» reallığını, habelə ER-nin mənəvi irsinin daşıyıcısı olmaq hüququnu şübhə altına alacaq hər hansı razılaşmanı istisna etmək.
Bu prinsiplər erməni xalqının həyati maraqlarından irəli gəlir, ona görə də istənilən hökumət bu gündəliyi rəhbər tutmağa və onun həyata keçirilməsini təmin etməyə borcludur. Bu gündəliyin irəliləməsi müharibə demək deyil, erməni xalqının həyati maraqlarını nəzərə almaqla real, ədalətli və ləyaqətli sülhün bərqərar olmasına hazır olmaq deməkdir. Təqdim olunan prinsiplərə əməl edilməməsi istər-istəməz bütün mümkün vasitə və üsullarla ümummilli legitim müxalif hərəkata gətirib çıxaracaq.
Bu bəyanat gündəmi paylaşan şəxslərə, ictimai təşkilatlara və partiyalara ünvanlanır.
Azadlıq meydanı, 5 aprel 2022”.