Brüsseldəki üçtərəfli görüşdən sonra Rusiya sülhməramlılarının Qarabağdan çıxarılması məsələsinin gündəmə gələ biləcəyi riskləri var.
Bunu aprelin 7-də Ermənistan News.am-ın müxbirinə müsahibəsində qondarma «Qarabağ milli yığnağının» müxalifətdəki Ədalət Partiyasından olan deputatı Metakse Akopyan deyib.
O qeyd edib ki, Avropa Cənubi Qafqaz məsələsində ciddi fəallıq nümayiş etdirir, onun fikrincə, bu, üçüncü ölkələrdən istifadə edərək Rusiyanı zəiflətmək məqsədi ilə bağlıdır ki, bunun təzahürü müəyyən vədlər müqabilində Qarabağdan sülhməramlıların çıxarılması tələbi ola bilər.
“Belə bir senari Qarabağın sonu olacaq, çünki məqsədlərinə çatdıqdan sonra Cənubi Qafqazın strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi Rusiyadan fərqli olaraq, Avropa üçün bu regionun marağıitirəcək”, — Akopyan qeyd edib.
O, bəyan edib ki, Ermənistanın baş naziri Paşinyan bir daha göstərdi ki, Qarabağ məsələsi ilə məşğul olmaq niyyətində deyil.
“Brüsselə getməzdən əvvəl Paşinyan bəyan edib ki, Ermənistan hakimiyyəti öz gündəliyindən geri çəkilməyəcək. Və geri çəkilmədi də. Onun əsas məqsədi “sülh erası” yaratmaqdır. Düzdür, Ermənistanda və Qarabağda ağır silahlanmış düşmənin ermənilərə qarşı təcavüzü fonunda “sülh dövrü”nün nə olduğunu heç kim başa düşməyib. Qurban qatillə sülh müqaviləsi bağlamağa çalışır, lakin bu mümkün deyil, çünki qurban həmişə alçaldılacaq. Sülh üçün yalvarmaq olmaz, ona ya nail olmaq lazımdır, ya da qalib gəlmək lazımdır”.
Akopyan vurğulayıb ki, şou yenidən Brüsseldə baş tutub, Qarabağın statusu məsələsi bir daha müzakirə olunmayıb, Ermənistan hökuməti buna susub.
Onun sözlərinə görə, bu o deməkdir ki, Ermənistan hakimiyyəti üçün bu problem yoxdur.
“Azərbaycan da bu məsələni müzakirə etmək niyyətində olmadığını bildirir. Paşinyan Qaraqluxdakı vəziyyəti kimin naminə təmsil edirdi? Əliyev üçün? Eyni zamanda, Paşinyan bu istiqamətdə atılacaq addımlar barədə heç nə deməyib. Buradan belə güman etmək olar ki, azərbaycanlılar Qaraqluxda qalacaqlar. Ermənistan hakimiyyətinin bu problemlə məşğul olacağını gözləmək yersizdir. Bütün ümid Rusiya tərəfinin bu istiqamətdə müəyyən addımlar atacağınadır”, — deyə Qarabağ Akopyan deyib.
O, əsirlikdə qalan ermənilərin azad edilməsi məsələsinin eyniləşdirilməsinin və itkin düşənlərin probleminin həllinin risklərindən danışıb.
“Bu tələbi Azərbaycan tərəfi də təklif irəli sürüb və Ermənistan tərəfinin 3000-dən çox ölü və itkin düşmüş şəxsi ona qaytarmağa borclu olduğunu iddia edib. Bakı əslində absurd rəqəmlər səsləndirir, erməni əsirlərin geri qayıtmamasını qanuniləşdirir”, — Metakse Akopyan əlavə edib.
Bu mövcud gərginlik fonunda Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası prosesini sürətləndirmək istəyindən də narahatlığını bildirib. O, həmçinin riskləri ehtiva edir.
Mandatı həm də sərhəd boyu və ona yaxın sabit təhlükəsizlik vəziyyətini təmin etmək olan Birgə Sərhəd Komissiyasının aprelin sonuna qədər çağırılması qərarına gəlincə, o, bunun həm xarici qoşunların, həm də beynəlxalq müşahidəçilərin yerləşdirilməsi anlamına gələ biləcəyini qiymətləndirdi.
“Hər şey kimin hakimiyyətdə olacağından, hansı məqsədlərə nail olacağından, hansı razılaşmaların əldə olunacağından asılıdır. İndiki mərhələdə belə görünür ki, Ermənistan vasitəçi qismində daha çox Fransa və Avropa İttifaqını görür. Belə görünür ki, həm İrəvan, həm də Bakı Rusiyanın Ukrayna problemlərinin həlli ilə məşğul olmasından istifadə edərək, Aİ-yə üz tutub. Ermənistanın indiki hakimiyyəti Azərbaycanın maraqlarına xidmət edir və Rusiyanın maraqlarına zidd fəaliyyət göstərir, onu dəstəkləməkdən imtina edir. Biz bütün bunların bəhrəsini burada, Qarabağda yığırıq”, — deyə o, fikrini yekunlaşdırıb.
Xatırladaq ki, aprelin 6-da Brüsseldə Ermənistan, Azərbaycan liderlərinin və Avropa İttifaqı Şurasının prezidentinin üçtərəfli görüşü baş tutub və nəticədə Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinə müvafiq sülh sənədinin hazırlanmasının həvalə edilməsi, Ermənistan və Azərbaycan arasında sərhədin delimitasiyası üçün Birgə Sərhəd Komissiyasının yaradılması qərara alınıb.
Görüşdən sonra ölkələr arasında bütün humanitar məsələlərin həlli, o cümlədən məhbusların azad edilməsi çağırışı da edilib.