Ermənistan Milli Assambleyasının keçmiş üzvü, “Avropa İnteqrasiya” QHT-nin sədri Naira Karapetyan öz Facebook səhifəsində yazıb:
“Brüsseldəki beş fəlakətli saat bizi daha bir itkiyə apardı.
Yekun bəyanatda (S)artsaxın statusu məsələsi ümumiyyətlə qaldırılmır, öz müqəddəratını təyinetmə hüququndan bəhs edilmir, əvəzində “Qarabağdakı etnik erməni əhalisinin hüquq və təhlükəsizliyindən” danışılır və bu Bunu Ermənistan lideri deyil, Çarlz Mişel vurğulayır.
Hətta Dağlıq Qarabağın adı belə yoxdur, o, sadəcə olaraq Azərbaycanın iddia etdiyi kimi Qarabağa çevrilib. Deyirlər ki, belə bir inzibati ərazi yoxdur. Bu da sondur, deyəsən məsələ bağlanıb və bu barədə dəfələrlə xəbərdarlıq edilib, o cümlədən mənim tərəfimdən.
Humanitar problemlər kontekstində əvvəlcə minalardan təmizlənmədən bəhs edilir və yalnız bundan sonra əsirlərin qaytarılması üçün səylər (məcburi qaytarılma yox, yalnız səylər) və itkin düşənlərin taleyi göstərilir.
Yaxın günlərdə Ermənistan və Azərbaycanın sərhəd zonasında sərhədlərin delimitasiyası məsələləri üzrə komissiyaların iclası keçiriləcək. Sərhəddə görüş keçirmək vasitəçi ölkənin olmaması deməkdir — Rusiya öz kartları ilə cəbhə xəttindən sıxışdırılıb çıxarılıb.
Başını aşağı salan Ermənistanın gücünün hansı mövqelərdən danışacağı, vasitəçisiz qalan Ermənistan və Azərbaycanın hansı xəritə və prinsipləri rəhbər tutacağı bəlli deyil.
O da məlum olur ki, Ermənistanın bizim tərəfimizdən komissiya yaradılmaması ilə bağlı dedikləri növbəti yalan olub, sadəcə olaraq, heç kağız üzərində də yazılmayıb.
Rusiya bu bəyanatın mətnindən tamamilə sıxışdırıldı. Əgər əvvəlki 2 bəyanatda Rusiya Federasiyasının vasitəçiliyi ilə əldə olunan bəyanatlar və razılaşmalar vurğulanırdısa, bu dəfə bu barədə heç bir söz yoxdur.
İndiki vəziyyətdə Azərbaycanla əməkdaşlıq yaxşı heç nə vəd etmir.
Öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun prinsip kimi təsbit edildiyi, o cümlədən güc tətbiqi və güc tətbiqi ilə hədələmənin istisna edildiyi yeganə format olan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrliyindən artıq heç bir söz yoxdur.
Azərbaycanın qərb hissəsini Naxçıvanla birləşdirən yolun prinsipləri (Qərbi Azərbaycan və Naxçıvan arasında tranzit daşımalarını tənzimləyən prinsiplər) haqqında razılaşmalar əldə edildi.
Söhbət hansı prinsiplərdən gedir? Son günlər Azərbaycanda xüsusilə tez-tez Berdzor dəhlizinə (Laçın) alternativ yolun statusu haqqında danışılır, onu “Zəngəzur dəhlizi” ilə eyniləşdirir, yəni Azərbaycandan Naxçıvana gedən yol Ermənistanın nəzarətindədirsə — keçid məntəqəsi və gömrük məntəqələri, eyni (S)artsaxa gedən yol — keçid məntəqəsi və gömrük məntəqələri olacaq.