ŞƏRƏFLİ VƏ MƏNALI ZABİT ÖMRÜ: SULEYMAN NURİYEV — 70
Daxili işlər Nazirliyi  Daxili Qoşunların  həyatında öz dəst- xətti olan, yüksək  peşəkarlığı, dərin zəkası,vətənpərvərliyi,  sadəliyi və səmimiyyəti ilə secilən ömrünün ən məhsuldar dövrünün 29 ildən cox şərəfli xidməti yolunu hərbi xidmətdə kecirən Veteranmız  -istefada olan mayor Nuruyev Süleyman  Ağaqasım oğlunun iyun ayının  3 -də 70 yaşı tamam olur.
Həyatın bütün imtahanlarından alnıacıq və üzüağ cıxan Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı istefada olan Mayor Nuriyev Suleyman Ağaqasım oğlunu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev  səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda ona  insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Hər yeni yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin, hər yeni günü isə  onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Nuriyev Suleyman Ağaqasım oğlu  1952 — ci illin  iyun ayının  3 də Bakı şəhərində anadan.
O, Bakı şəhəirində Bülbül adına xüsusi orta  müsiqi məktəbini,  İncəsənət Dil və Ədəbiyyat institutunu, Tiflis şəhərində isə  DİN- in Daxili Qoşunların  Gizirlər məktəbini bitirib.
1974 — 1976 cı illərdə Süleyman Nuriyev  SSRİ Daxili işlər Nazirliyi Daxili Qoşunların  UFA- da ( Başqırstanda) yerləşən hərbi hissələrdə müddətli həqiqi hərbi xidmətə olub
1977-  1991  cü illərdə  SSRİ Daxili işlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Bakı şəhərində yerləşən Konvoy Mühafizə alayında və Diviziyasında nəzarətci,  Məxfi hissə rəisi,  1992 — 2003 — cü illərdə isə Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  Kadırlar şöbəsində bölmə rəisi vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət edib .
Qanunvericilik ilə Daxil işlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarına  həvalə edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsində , Şəhərdə və yaşayış məntəqələrində (cəzaçəkmə müəssisələrində) baş vermiş kütləvi  ixtşaşların qarşlsının alınmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, silahlı birləşmiş dəstələrin axtarışında və  zərərsizləşdirilməsində, fövqalədə hallar  zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlətətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində  üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
Azərbaycan Ərazi bütövlüyü uğrunda Ağdam, Ağdərə, Zəngilan və Füzuli rayonları istiqamətində gedən  döyüşlərdə iştirak edərək, ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir. Zəngilan uğrunda gedən döyüşlərdə azğın düşmənə layiqli zərbə vurulmasında daim öndə olmuşdur. Müharibə veteranıdır.
Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində  Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi,  Hərbi Andın, Hərbi,  Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Döyüş xidməti nizamnamələriin və  Hərbi qulluqçuların  Etik Davranış  Kodeksinin tələblərinin,  Əmr və sərəncamların  dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində daimə  nümunə göstərib.Bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, müvafiq ixtisas artırma  kurslarda, xüsusi — taktiki təlimlərdə, seminar və konfranslarda fəal iştirak etməsi sayəsində  bu sahədə bilik və baçarıqlarını  maksimal təhkimləşdirib  və beləcə  Daxili Qoşunlarda özünu son dərəcə faydalı kadr olaraq təsdiq edib.
Hərbi yoldaşları onu  vətənpərvər, qoruxmaz, saxavətli,  insanpərvər, əliacıq və zəhmətkeş zabit kimi  dəyərləndirirlər. O, istər təhsil aldıgı orta və ali təhsil müəssisələrində, istər xidmət etdiyi və çalışdığı mühitdə, istərsədə dost — tanış, qohum — əqraba  arasında özünə böyük hörmət qazanıb.
Hərbi Xidməti Vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi —  döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə, döyüş və ictimai-sıyası hazırlığında, hərbi ıntizamın möhkəmləndirilməsində yüksək  göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə. Daxili işlər Nazirin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, Diviziya və hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə  əla xidmətlərə görə döş və yubiuley nisanları ilə, fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə  mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib
» Silahlı Qüvvələr Veteranı «medalı ilə;
» SSRİ Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 70 — illiyi yubiley medalı ilə;
«Silahlı Qüvvələrin yaranmasının » 10 illiyi ( 1991 — 2001) yubiley  medalı ilə;
«Qüsursuz Xidmətə Görə 1 -ci  dərəcəli medalı ilə;- Silahlı Qüvvələrdə 20 təqvim il xidmətə görə;