SİLAHLI QÜVVƏLƏR VƏ MÜHARİBƏ VETERANI, AZƏRBAYCAN VƏTƏN MÜHARİBƏSİ VETERANLARI İCTİMAİ BİRLİYI (AVMVİB) SƏDRİNİN MÜAVİNİ, POLKOVNİK
Dəyərli mətbuat işçiləri! Hörmətli qələm sahibləri, sizi Milli Mətubat günu münasibətilə təbrik edirik!
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) rəhbərliyi Sizi Milli Mətubat günu münasibətilə təbrik edir, ölkəmizin inkişafı naminə, şərəfli və məsuliyyətli işinizdə hər birinizə böyük uğurlar arzulayır.
Əsası dövrünün dahi mütəfəkiri Həsən bəy Zərdabi tərəfindən qoyulan Azərbaycanın ilk mətbu nümnəsi olan «Əkinçi” qəzetinin yaranmasından 147 il ötür. Qəzetin ilk nəşri 1875 — ci ilin bu günündən işıq üzü görmüşdür. Cəmi 56 nömrəsi çapdan çıxmış «Əkinci» qəzeti özündən sonra böyük miras qoymuş, biri- birinin ardınca milli- demokratik ruhlu qəzet və jurnalların nəşrinə təkan vermişdir.
Azərbaycan mətbuatı zəngin və mənalı inkişaf yolu keçib. Milli özünüdərkin, bərqərar olunmasında, vətənpərvərlik hisslərinin aşılamasında, milli və ümumbəşəri dətərlərin təbliğində müstəsna rol oynamış mətubat xalqımızın azadlıq və müstəqillik uğrunda Ümümmilli Lider Heydər Əliyevin 6 avqust 1998 — ci il tarixli Fərmanına əsasən senzuranın ləğv edilməsi ilə mətbuatmızın inkişafına yeni mərhələnin əsası qoyuldu. Hazırda ölkədə azad medianın fəaliyyətinə və inkişafına yönələn bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Kütləvi informasiya vasitələrinə birdəfəlik yardımların edilməsi, mətubat işçilərinin mənzil- məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, onlar üçün yaşayış evlərinin tikilib istifadəyə verilməsi bu sahəyə göstərilən xüsusi qayğının bariz nümunəsidir.
Bu gün ölkəmizdə yüzlərlə müxtəlif kütləvi informasiya vasitəsi — qəzet, jurnal, infarmasiya agentliyi və teloradio şirkətləri fəaliyyət göstərir. Bu gün Azərbaycanda böyük bir jurnalist ordusu yetişib.
Jurnalist peşəsi yalnız dərin bilik deyil, həmdə xüsusi istedada tələb edən çox vacib, maraqlı və mürəkkəb bir peşədir.Jurnalist olmaq həm də qərəzsiz məlumat bələdçisi olmaq deməkdir. Hadisələrin cərəyan etdiyi müasir dövrdə insanlar üçün məlumat dəhlizində bələdçi olmaq isə çox cətindir. Buna nail olmaq istəyən qələm sahibinin öz dəsti — xətti hadisələrə obyektiv baxışı, ən əsası isə vətəndaş mövqeyi olmalıdır. Bunun öhdəsindən yalnız peşələrinə sədaqət nümayiş etdirən, bütün çətin anlarda, hər zaman öndə olmağı bacaran, yorulmadan çalışaraq cəmiyyətimizi dürüst məlumatlarla təmin edən peşəkar jurnalistlər gələ bilər.
Dünyanın müxtəlif yerlərində mətubatın fəaliyyəti fərqli olsa da, onun əsas prinsipi eynidir — cəmiyyəti dürüst informasiya ilə təmin etmək. Bu gün bayramlarını iş başında qeyd edən yüzlərlə jurnalist həm ölkə ictimaiyyətini informasiya ilə təmin edir, həm də vətəndaş mövqeyi sərgiləyərək, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması missiyasını yerinə yetirir .
Müdafiə Nazirliyinin «Azərbaycan Ordusu» qəzetinin, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin «Polis» qəzetinin, Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların «Əsgər» hərbi vətənpərvərlik qəzetinin, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin «Fədai. az» və «Veteran. az» saytlərının, eləcə də Veteran TV internet televiziya kanalının Azərbaycan Ordusunun quruculuğunu daimi diqqət mərkəzində saxlamışdır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərin gedişatını əsaslı şəkildə işqlandırmışlar. Şəhidlərmizin, veteranlarmızın (qazilərmizin) gənclərmizə örnək olan həyatını nümnə kimi təqdim ediblər.
Sizi peşə bayramnız münasibətilə bir daha təbrik edirik, böyük fədakarlıq tələb edən məsuliyyətli və son dərəcə şərəfli fəaliyyətinizdə tükənməz enerji və müvəffəqiyyətlər arzu edirik.
PEŞƏ BAYRAMNIZ MÜBARƏK OLSUN!