«Svobodnaya Pressa» xəbər verir ki, son 10 gündə Rusiya qoşunlarının Suriyadakı fəallaşması, böyük ehtimalla idarə olunan mina ilə partladılmış general-mayor Vyaçeslav Qladkixin ölümü ilə əlaqədardır.
Məqalə müəllifi hesab edir ki, bu şəkildə ruslar vurulmuş generala görə, «gözə göz» olmaqla intiqam alma qabiliyyətlərini hərbi birliklərin bütün qollarına zərbə endirməklə açıq şəkildə nümayiş etdirdilər.
«Rambler»in xəbərə görə, Vyaçeslav Qladkikh 18 avqustda həlak olub. Bomba Tadmor Əl-Mayadin şəhərinin milli müdafiə komandiri Məhəmməd Taysar əz-Zahirin müşayiəti ilə nəqliyyat vasitəsinin yanından keçərkən mina partlayıb. Hər ikisi aldığı xəsarətlərdən yerindəcə ölüblər.
Jurnalist terrorçulara cavab olaraq, Rusiya hakimiyyətinin bütün istiqamətlərdə cəza əməliyyatına başladığını düşünür. Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, silahlılar Rusiya Aerokosmik Qüvvələrinin və Suriya Hərbi Hava Qüvvələrinin təyyarələri, artileriya qurğuları, həmçinin xüsusi təyinatlı kəşfiyyat və axtarış qrupları ruslar tərəfindən vurulub.
Nəticədə 327 silahlı məhv edildiyi deyilir, 134 sığınacaq, 17 müşahidə məntəqəsi, 7 material olan silah və sursat anbarı, 5 yeraltı sığınacaq məhv edilib”-deyə müəllif Rusiya müdafiə nazirliyinin nümayəndəsindən sitat gətirib.
Jurnalist vurğulayıb ki, hərbçilərin sözlərinə görə, hava hücumundan sonra «sağ qalanları bitirmək və eyni zamanda cəsədlərə kiçik xaçlar qoyaraq saymaq üçün» oraya xüsusi təyinatlı qüvvələrin bölmələri yeridilib.
Məqalə müəllifi əməliyyatın nəticələri barədə olan bir hesabat «həlak olmuş generalın qisası» adlandırmışlar. Eyni zamanda, onların fikrincə, Rusiya hərbçilərindən silahlılara və «ABŞ-dan olan havadarlarına», «ölən ruslar üçün hər zaman cavab veriləcəyi» mesaj olaraq verilib. Bu barədə «Rambler» xəbər yayıb.