Çərşənbə günü, işğal rejiminin quldurbaşısı Arayik Arutyunyan tərəfindən respublikanın elan edilməsi gününə və Arutyunyanın andiçmə mərasiminin yüz gününə təsadüf edən bir mətbuat konfransı təşkil edib.
Bu barədə Armenia Tuday xəbər yayıb. Prezident, xüsusən də «Qarabağ Telekom» şirkətinin sahib olduğu mobil rabitə xidmətləri və İnternet inhisarında uzun müddətdir davam edən problemdən danışdı. Ermənistanda fəaliyyət göstərən üç operatorun rəhbərlərinə Qarabağ bazarına gəliş imkanlarını müzakirə etmək üçün görüşməyə dəvət məktublarını göndərdiyini qeyd edib.
“İki imtina məktubum var və üçüncü operatordan da cavab gəlmədi” — deyən prezident, ermənilərə məxsus olmayan hər hansı bir operatorun gəlişi, əlavə problemlər yaradacağına inandığını bildirdi. Çərşənbə günü yeni ötürücü stansiyalar aktivləşdiriləcəkdir. Jurnalistlərin suallarını cavablandıran Arutyunyan dürüst olduğunu qeyd etdi: Yaxın onilliklərdə Qarabağ məsələsində status-kvonu qorumaqdan başqa bir həll yolu yoxdur. Qarabağda tikilməkdə olan su elektrik stansiyaları ilə bağlı suala gəldikdə (söz-söhbət onunla əlaqələndirilir), Arutyunyan tamamilə məntiqli bir cavab verdi: dövlət naziri kimi fəaliyyətinin əsas istiqaməti hidroelektrik stansiyaları olub. Bununla əlaqədar olaraq, Atom stansiyasını və «Nairit»in necə bağlandığını xatırlatdı.
“O vaxtlar Atom stansiyası bağlanmışdı, amma bu gün «Nairit»in niyə bərpa olunmadığını düşünürük.
Nüvə elektrik stansiyasının güvənsizləşdirilməsinin hansı bir zəhmət tələb etdiyini xatırlayın. Bizim sərvətimiz neft deyil, sərvətimiz çaylar və meşələrdir və bunlardan düzgün istifadə etməliyik”-deyə quldurbaşı gələcək planlarından danışıb.
İndi Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün hansı variantın müzakirə olunduğunu soruşduqda, Arutyunyan cavab verib ki, şəxsən heç bir variantı müzakirə etməyib, lakin Ermənistan və Qarabağın mövqelərinin açıq-aşkar bir məqamda üst-üstə düşür — respublika əhalisinin təhlükəsizliyinin mütləq bir zəmanəti olmalıdır. Belə bir seçim varmı, ümumiyyətlə tapmaq mümkündürmü — Arutyunyan deməyə çətinlik çəkdi, zamanın bu suala cavab verəcəyini bildirdi.