“Qarabağ erməniləri Azərbaycanın yurisdiksiyası altında ola bilməz”.
Bu sözləri Ermənistanın hazırkı Xarici İşlər naziri Ara Ayvazyan ATƏT-in Nazirlər Şurasının 27-ci iclasındakı çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, verilən zəmanətlərə baxmayaraq, guya Qarabağ erməniləri Azərbaycan Ordusu tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalıb, yaşayış yerlərini tərk etməyənlər isə qətlə yetirilib. Ayvazyan Dağlıq Qarabağın statusu məsələsini bir daha gündəmə gətirib.
Bu Qüdrətin bic oğlu Ara Ayvazyan deyir ki, “Qarabağ erməniləri Azərbaycanın yurisdiksiyası altında ola bilməz”. Bu it oğlu hələ də dərk etmir ki, anası Anahit Navahılı Qüdrət kişini «yurisdikasiyası» altında yatıb, Ara Ayvazyan qayıra bilir, amma Xankəndində olmaz?
Bax buna deyirlər erməni həyasızığı. Bu anası erməni Ara hələ də bilmir ki, Qarabağın statusu məsələ danışıqların konteksindən qəhrəman Azərbaycan əsgəri sayəsində çıxarılıb. Ax bu anası ermənilər, nədir bunlardan çəkdiyimiz? Kaş Anahiti tanıyanda belin qırılaydı, Qüdrət kişi…
Xatırladaq ki, Ermənistanın yeni xarici işlər naziri Ara Ayvazyanla bağlı sosial şəbəkələrdə ilginc məlumatlar yer alıb. Yeni nazirin Vikipediyası onun təyinatından dərhal sonra tam olaraq silindiyi iddia olunur. Bunu sosial şəbəkə istifadəçiləri Ayvazyanın azərbaycanlı olması ilə izah edir.
Ara Ayvazyan həqiqətən də Azərbaycanın Hacıqabul rayonunun Nəvahi kəndində anadan olub, atası isə Qüdrət Eyvaz oğlu Xancanovdur.
Ara Qudratoviç Ayvazyan haqqında müvafiq məlumatlar bu gün Vikipediyanın rusdilli şöbəsindən tələsik şəkildə çıxarılıb. İnternetdə yalnız kiçik keş məlumatlar qalıb.
Nə dediyimi anladınızmı?