AVMVİB Mətbuat Xidmətinin rəhbəri
Erməni separatçıları yiyəsini görmüş köpək kimi rus «sülh məramlısı» adıyla ölkəmizə soxuluş rus hərbçilərinin himayəsi ilə kəşfiyyat-diversiya qrupları halında azad edilmiş ərazilərə yerləşməkdədirlər. Ərazilərdə mina və digər patlayıcı maddələr basdırmaqla məşğuldurlar.
Bunu düşmən tərəfin sosial şəbəkədə yaydığı video və fotolar da təsdiq edir. Azərbaycan tərəfi bu faktlara biganə qalmamalıdır. Rusiya sülh məramlıları bölgədə qalan qanunsuz erməni hərbi birləşmələrinə «ayı xidməti» göstərməkdədir. Hazırda bu hərbi birləşmələrə məxsus hərbçiləri 7 günlük məzuniyyətə daşıyır və geri qayıdan əsgərləri isə ruslar «Xankəndinə qayıdış» adıyla qeydə alır. Əslində noyabrın 10-da Qarabağda hərbi əməliyyatların bitməsi və atəşkəs barədə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin birgə imzalanmış bəyanatda bu qanunsuz hərbi birləşmələrin Azərbaycandan çıxarılması barədə heç nə deyilmir və ruslar da yenə öz «mujik qanmazlığına» salaraq bu qanunsuz dəstələri komplektləşdirməklə məşğuldur. Bəyanatda deyilir: «Bundan sonra Tərəflər adlandırılacaq Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası hazırda tutduqları mövqelərdə qalacaqlar.» İrəvana silah daşımaları artıq təsdiq olunub. Hətta vurulmuş S-300-lər əvəzlənib.
Rusiya bu müharibədə tərəf olaraq məğlub olduğunu yaxın günlərdə diqqətinizə çatdıracağam. Məğlub olmuş Rusiya erməni həyasızlığı ilə bölgəyə soxulub və öz neytrallığını Xocalı soyqırımından itirmiş bir dövlət kimi bölgədə olması sülhə təhdiddir. Biz indidən petisiyalar yoluyla bu faktı ABŞ Konqresinə və BMT TŞ-na müraciətlərə start verməliyik. Hazırda ermənilərə məxsus 16-20 minlik qanunsuz hərbi birləşmə Azərbaycanda qalmaqdadır. Beynəlxalq qanunlara əsasən bu işğalçı hərbi birliklərə məxsus əsgərlərin heç biri ələ keçdiyi zaman hərbi əsir sayılmırlar. Lakin bu gün ermənilər həyasızcasına «hərbi əsir» hüququndan dəm vurur. Azərbaycan, əfsuslar olsun ki, heç olmasa bu beynəlxalq qanunun verdiyi şanslardan istifadə etmədən əsir düşən üç erməni hərbçini Ermənistana təhvil verib. Ermənistan baş nazirinin müavini Tiqran Avinyanın ofisi faktı təsdiqləyib. Biz öz ölkəsində girov götürülən 2 nəfər kəlbəcərlini geri ala bilmirik və əlimizdə olanların Ermənistandan olmasını yayıb, Ermənistanın inadla dandığı işğal gücünün Qarabağda varlığını sübut etməliyik. Rusiyanın və Ermənistanın əsirləri dəyişdirmək tələskənliyi bununla bağlıdır.
Ermənilər baş kəsmək fotosu və bizim mina axtaranları videoya alaraq onları savadsızlığını ələ salmaları diqqətdən kənarda qalmamalıdır. Mövqelərdə dayanan hərbi birliklərimiz daha diqqətli olmalıdırlar. Çünki düşmən hiyləgər və pinti müharibə aparan bir toplumdur.Əldə etdiyimiz faktları şərhsiz olaraq diqqətinizə çatdırıram.
1-ci videoda bizim sapyorları bu erməni köpəkləri ələ salıb işlərini bacarmadıqlarını və s. deyib gülürlər.
2-ci videoda isə məzuniyyətə getmiş erməni əsgərlər Qarabağa geri dönürlər. Rusların daşıdığı «mülki əhali» daha qorxmadıqlarını və əraziləri müdafiə etməkdən dəm vururlar. Leşlərini axtaran valideynlər də onları yola salırlar.
3-cü fotoda isə əsgərimizin başı kəsilib. Geyim SQ-a aid olması bilinir.