Erməni silahlılar Bəyanatdan sonra Qarabağa gəlib — FAKT
11 dekabr tarixində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi antiterror əməliyyatının nə qədər vacib və qanuni olduğunu təsdiqləyən daha bir mühüm detal üzə çıxıb.
Fedai.az Axar.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə o zaman ərazidə mühasirəyə düşən, hazırda isə xilas olaraq, Ermənistana qayıtmış “könüllülər” özləri danışıb.
Artıq məlum olduğu kimi, həmin ərazidə əsirlər götürüldüyü haqda video yayılandan sonra bu silahlıların Şirak bölgəsinin 3 kəndindən yığılaraq, Qarabağa göndərildiyi açıqlanmışdı. Daha doğrusu, həmin video-görüntülərdə öz doğmalarını tanıyan Şirak bölgəsinin 3 kəndinin sakinləri aksiya keçirmiş, onların qanunsuz olaraq Qarabağa göndərildiyini bildirmiş və hökumətdən izahat tələb etmişdilər.
İndi – artıq geri qayıtmış və öz sözləri ilə desək, “düşmənə əsir düşməkdən xilas olmuş” o silahlılardan bəziləri erməni mediasına danışıblar.
Şirak bölgəsinin Amasiya rayonu, Meqraşat məntəqəsinin rəhbəri Vaqram Saqatelyan deyib ki, “könüllü dəstə” Qarabağa noyabrın 29-u böyük çətinliklə gedib çatıb, 2 dekabr tarixində isə artıq postda mövqe tutublar.
“Mövqelərlə tanış olduq və bundan sonra heç kim, hətta komandanlıq belə bizimlə maraqlanmadı. Heç kim bizim aqibətimizin necə olduğunu, diri olub-olmadığımız bilmirdi. Yalnız hər 4 gündən bir bizə yemək göndərilirdi. Qarabağa gəldikdən 10 və ya 12 gün sonra mühasirəyə alındığımızı başa düşdük. Ertəsi gün posta nəzarət etmək üçün azərbaycanlılardan ibarət dəstə gəldi”.
Onun sözlərinə görə, bu barədə komandanlığa məlumat verildikdə, komandanlıqdan bildirilib ki, azərbaycanlılarla danışıqları özünüz aparın. Beləliklə, azərbaycanlı zabitlərlə danışıqları “könüllü”, “tağım komandiri”, Amasiya icmasının rəhbər müavini Artavazd Qukasyan aparıb.
Bundan sonra Saqatelyan erməni xislətinə uyğun olaraq, öz bildiyi kimi hadisənin inkişafını danışıb. Deyib ki, guya Gümrüyə, dostlarına zəng ediblər və hay-küy qaldırıblar, nəticədə onlar əsir götürülməyib, yoxsa onların da taleyi digər əsir götürülənlər kimi olacaqdı.
Onun sözlərinə görə, 6 gün ərzaqsız və susuz qalıblar, geri qayıdandan sonra isə öyrəniblər ki, onların mühasirədən xilas olunmasını hər kəs öz adına çıxır və bunların arasında deputatlar da var. O iddia edib ki, heç kim onları xilas etməyib, sadəcə, “səs-küy qaldırdıqları” üçün onlara çıxıb getməyə şərait yaradılıb.