Amma gördüm ki, Azəriqaz İB başbilənləri, iyirmi iyirminci ildə elə hesablama üsullarına sahib durublar ki, Nyuton da, Leybnits də bunların yanında bir heçdirlər və onların riyazi elmi turp satan Məsmə arvadın əyri tərəzisi kimi bir şeydi.
Azəriqaz İB noyabr ayında 15 manat sərfiyyatı olan abonent Vətən müharibəsi əlili Xaqani Rzaquliyevə dekabr ayında 167 manatı necə yazdıqlarının düsturunu heç, əstəğfürüllah Allah da tapa bilməz. Daha soyuq və qəsdən çox işlətdiyimiz yanvar ayı üçünsə 64,5 manat (ötən ilin müvafiq dövründə bu rəqəm 37 manat olub) çek gəlib. Limiti keçməklə bu rəqəm 45 manat ola bilər. Bütün riyazi parametrlər bunu göstərir. Noyabr ayının çekində isə limitin bitmədiyi aydın görünür. Onsuz da vurulan qazın atmosfer təzyiqiylə proporsiyası neçə illərdir ki, hansı nisbətində olmasını aidiyyatlı orqanlar yaxşı bilirlər. Yəni qaz adıyla illərdir ki, adi havanın bizlərə satılmasının ilkin sübutu qaz sobanızı açınca ilkin olaraq daha çox olan havanın uzun müddətli axını bu proporsiyada havanın normadan çox olmasıyla bağlıdır. Yanar qazın az istilik verməsi, qaynama prosesinin gec baş verməsi də bir dələduzluq əlamətidir. Elmi olaraq məişətdə işlətdiyimiz 1 kub metr təbii qazın yanması üçün 10 kubmetr təbii hava (metan) və mayeləşdirilmiş qaza isə yanma üçün 27 kubmetr (propan-butan) hava vurulması vacibdir. Hava axını tam təmin olunmazsa, yanma prosesi zamanı karbonmonok sit (karbonmonoksit CO) sərbəst buraxılar, bu son dərəcə zəhərli bir maddədir. Dəm qazı rəngsiz, qoxusuz, dadsızdır və hava ilə asanlıqla qarışa bilir. Bu reallığa bizim «Azəriqaz» İB-nin öz əlavələri var.
Azəriqaz İB-nin son əməlləri ilə bağlı şikayətlərə baxılması üçün yaxşıca bir karusel düzəldiblər. Rayon şöbəsi ASAN xidmətə, ASAN xidmət mərkəzə yönləndirir və prosesin sonu görünmür. Hər biri də eyni üslubda bu pulu ödəməyi məsləhət bilir. Çünki «Şakaya pul lazımdır». Doğrusu belə çıxır ki, çap-tala, daşı xaricə və bacarığın varsa, zərəri də xalqa ödət. Bu Dövlətimiz adına böyük bir ayıbdır.
Araşdırma zamanı əldə etdiyim digər məlumatları da diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm. Öyrəndim ki, «Azəriqaz» İB Rövnəq müəllimin «girinə» keçəndən qaz tənzimləıyiciləri (requlyatorlar) qismən yox edilib. Elə ona görə də qazın təzyiqi stabil olmur. Öyrəndim ki, Azərbaycanda təbii qazla təmin olunan abonentlərin sayı 2 222 316 nəfərdən çoxdur. Əldə etdiyimiz ilkin məlumata görə, qoyulmuş sayğacların istismar müddətlərinin 20-25 il olmasına baxmayaraq, 5 ili ötmüş 2 milyon sayğacın dəyişdirilməsini planlayır. Təkcə bu əməliyyatdan 50-80 milyon manat «qazanc» planlaşdırılıb. Əldə etdiyimiz digər bir məlumatı verən şəxs isə adının çəkilməsini istəməyən mütəxəssis bildirdi ki, sayğacların çox yazmalarına səbəb onların mexaniki çarxlarına yağ vurlmasıdır. 6 ay müddətinə bu yağ işləndikcə göstəricilər normallaşacaq. Təkcə bir yağlama» əməliyyatı ilə, cənab «İyirmi iyirmi-2020», mənə 2 ay ərzində 149 manat ziyan vurub. Özü də qaz nəzarətçiləri qapı-qapı düşüb, bu pulların təcili ödənməsini istəyirlər və əks halda qazı kəsməklə hədələyirlər. Bu proses 2 milyon abonent üzərində həyata keçirilərsə, mənə vurulan zərərə uyğun olan bir hesabla təkcə havadan və havayı 298 milyon manat pul qazanmaq olar. Bir faktı da bildirim ki, təkcə yanacağın 10 qəpik qalxmasıyla 1 ilə 300 milyon gəlir əldə ediləcəyi hesablanır. Hara fırlayırsan, 300 miyon göz tökür. Bu nə 300 milyondu, görəsən?
Görəsən, niyə bu adamların ağlı, yalnız millətə zərər vurmaq barədə düşünmək üçün proqramlaşdırılıb? Amma bu «yağlama əməliyyatı» yadıma el arasında «Dəvə dalı yağlama» məsəlini saldı. Beləliklə, dəvələrin, xüsusən də dişi dəvələrin cinsiyyət orqanlarında bir sıra parazitlər olur. Bunlar dəvələri çox narahat edər, müalicəsi çox zəhmətli və çətindir. Dəvənin bu hissələrinə bese adlı bir maddə yaxırlar, yəni əslində bu heç yağ da deyil. Bese adlı maye antiseptik bir maddədir. Əvvəllər yaraları da elə bu maddəylə müalicə edirdilər. Bu deyim, bizdə «filan işi görməkdənsə, gedib dəvə dalı yağlayaram» kimi işlədilir. Amma bundan sonra yəqin ki, «filan işi görüncə, gedib SOCAR-da sayğac yağlayaram»-deməli olacağıq.
Yazını yeni bir xəbərlə bitirim. “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi fevral ayının 1-dən etibarən yeni növ, əvvəlcədən ödənişli Almaniya istehsalı olan “Zenner” markalı sayğacların quraşdırılmasına başlayır. “Azəriqaz”-dan verilən məlumata görə, artıq bu sayğaclardan 30 min ədədi ölkəyə gətirilib. Birliyin Sayğacların tətbiqi və idarəedilməsi, nəzarət olunması şöbəsi qeyd edib ki, “Zenner” markalı qaz ölçü qurğularının 2020-ci ildə həm iş prinsipləri, həm də yerli proqram təminatına inteqrasiyası ilə bağlı aparılan sınaq işləri uğurla tamamlanıb. Sabahdan etibarən İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin təyin etdiyi mövcud qaydalara uyğun olaraq sayğac əvəzlənmələri zamanı yeni sayğaclardan istifadə ediləcək.
Mən öz sayğacımın dəyişdirilməsini tələb edirəm. Onsuz da bu faktlarla bağlı məhkəməyə müraciət etməyi düşünürəm.