Sergey Strokan yazır, müxalifət niyə Nikol Paşinyanın istefasına nail ola bilmir…
Nikol Paşinyanın istefa etməkdən imtina etməsindən sonra, İrəvandakı qarşıdurma tərəfləri onsuz da bir neçə çətin raund keçirmiş və çoxsaylı xəsarət almış ölümcül yorğun və tükənmiş iki boksçuya bənzəyir. Bununla birlikdə, zərbələr mübadiləsini davam etdirərək, hamı qələbəni xallarla qoparacağına ümid edir, çünki nə birinin, nə də digərinin tac gətirəcək nokaut zərbəsi üçün gücü qalmayıb.
Hərbi çevriliş baş tutmadı. Nikol Paşinyan əks hücuma keçdi və indi generallar müdafiəyə keçmək məcburiyyətində qaldılar. Baş Qərargah rəhbərliyinin son açıqlaması «silahlı qüvvələrin siyasi proseslərə cəlb edilməsi» nin qəbuledilməzliyindən bəhs edir.
Dünya təcrübəsi göstərir ki, ordu ilə siyasi rəhbərlik arasındakı münasibət iki modeldən birinə görə qurula bilər. Ya ordu, ABŞ-dakı prezident seçkilərindən sonra olduğu kimi siyasətdə qarşıdurma yaşansa da, siyasətdən kənarda qalır. Ya da ordu kritik bir anda özünü millətin xilaskarı kimi göstərərək hakimiyyəti ələ alır. Çox demokratik olmayan Asiyada belə nümunələr çoxdur: Pakistan, İndoneziya, Myanmar …
Ancaq Ermənistanda bu sahədə də bir «uğursuzluq» oldu.
Bu gün hərbçilər siyasətə müdaxilənin yolverilməz olduğunu bəyan edirlər, amma son həftələrdə olduğu kimi, özləri də buna qarışsalar da vaxtında dayandılar.
Rusiyada acınacaqlı, əhəmiyyətsiz, ictimaiyyət tərəfindən rədd edilmiş, hakimiyyətə konvulsiv olaraq yapışan və onu “sağlam qüvvələrə” təhvil verməyən hakimiyyətdəki Sorosun tərəfdarı barədə geniş yayılmış düşüncənin əksinə olaraq vəziyyət o qədər də birmənalı deyil.
Əvvəlcə, Nikol Paşinyan 2018-ci ildə məxməri inqilabla hakimiyyətə gəldi, bundan sonra ölkədə demokratik seçkilər keçirildi. Köhnə siyasi sistemin çöküşü, zərərli xarici qüvvələrin istədiyi üçün baş verməsə də, erməni cəmiyyətinin əhəmiyyətli bir hissəsi tərəfindən rədd edildi. «Köhnələrin» hamısını korrupsiya, klançılıq, iqtisadi inkişaf üçün tutarlı bir strategiyanın olmaması və əmək qabiliyyətli əhalini xaricə işləməyə getməyə məcbur edən çoxsaylı sosial problemlər əhatə edirdi.
Bu baxımdan bugünkü Ermənistan çətin bir seçim qarşısında qaldı. Bir tərəfdən Qarabağı itirən və bu qədər ağac kəsmiş bir siyasətçi var ki, hakimiyyətdə qalması ölkə üçün ölümcül görünür. Digər tərəfdən, eyni «keçmiş»ə sahib olanlar ona alternativ rolunu oynayırlar. Qarabağın itirilməsindən xalqın narazılığının güclü enerjisindən istifadə edərək qisas almaq şansı əldə etdilər, lakin Qarabağ probleminin bütün erməni cəmiyyəti üçün əsas məsələ olduğunu düşünməyə ehtiyac yoxdur. Bu barədə Paşinyanın qapılarına gəlmədiyi Moskva erməniləri ilə deyil, Ermənistanın şəhər və kənd sakinləri ilə danışın. Yaxud evdə onlara yer olmadığı üçün özlərini Rusiyada tapan inşaatçılar, avto mexaniklər, kiçik təmirçilərlə və yeni şəraitdə dünənki qəhrəmanları dəstəkləməyə hazır olanları tapmağa çalışın.
Sistemli olmayan bir siyasətçi olaraq, Qarabağ itirildikdən sonra da Nikol Paşinyan onun üçün atəşə və suya girməyə hazır olan xalqın dəstəyini qoruyacaq. Xalqın nifrət etdiyi və köhnə sistemə aid olan şəxslərə qarşı olan bu qrup, Paşinyanın boğulmasına mane olaraq, sona qədər sadiq qalan, əks variantı heç vaxt qəbul etməyəcək bir dəstək qrupudur.(Сергей Строкань, обозреватель “Ъ”)
Sergey Strokan
Oбозреватель “Ъ”