Dağlıq Qarabağdakı müharibə iki ay öncə sona çatdı, lakin bunun nəticələri hələ uzun müddət mübahisələrə və müzakirə obyektinə çevriləcək. Üstəlik, hadisələrin çoxsaylı şahidləri cəmiyyəti dözməli olduqları şeylərin təfərrüatları ilə tanış etməyə davam edəcəklər.
Bunlardan biri Stepanakertdə və Qarabağın digər şəhərlərində döyüşlərin qızğın vaxtlarında işləyən İspan jurnalist Pablo Qonsalesdir. Onun üçün bu, postsovet məkanında ilk silahlı qarşıdurma deyil — reportyor Donbasda döyüşlər başlayanda da iştirakçı olub.
Qonsales, Lente.ru-ya bu döyüşlərin necə fərqləndirdiyini və bənzərliyini, Qarabağdakı atəş altında az qala necə ölüm qorxusu keçirdiyini, yaralı həmkarlarını qucağında necə çıxardığını və müharibə bölgəsində işləmək fürsəti əvəzində hakimiyyətin ona hansı şərtlər qoyduğunu açıqlayıb.
Qarabağda İspaniyanın EFE xəbər agentliyi, Bask qəzeti Gara, Amerikanın Səsi, bir neçə Polşa nəşri və Latın Amerikası televiziyası üçün materiallar hazırladım. Belə qaynar nöqtələrdə işləmək mənim ilk təcrübəm deyil: Ukraynada cəbhənin hər iki tərəfində işləmişəm.
Üç həftə Qarabağda oldum, təkbaşına və respublika Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidməti ilə birlikdə döyüş gedən yerlərə getdim.
Bölgə mənə tanışdır: 2013-cü ildə və 2019-cu ildə tanınmamış dövlətlər arasında futbol çempionatında burada olmuşdum. Niyə hadisələri tanınmamış «Dağlıq Qarabağ Respublikası» tərəfdən işıqlandırdım?
Hər şeydən əvvəl, münaqişənin hər iki tərəfinə hansı iş imkanları yaratmağa hazır olduqlarını öyrənmək üçün müraciət etdim. Azərbaycandan verilən cavabdan bəlli oldu ki, səfərin təşkil edilməsi çox uzun vaxt aparacaq. Ancaq Ermənistandan bir-iki saat içində cavab verdilər, nəqliyyatla təmin ediləcəklərini və koronavirus testi edəcəklərini və özlərini təcrid etməmələrini söylədilər. Seçim göz qabağındadı.
Müharibə haqqında Varşavada işgüzar səfərdə olarkən öyrəndim və dərhal qərar verdim. Elə oldu ki, Qarabağa avadanlıqsız gəldim: güllə keçirməyən jilet, dəbilqə və lazımi geyim dəsti evdə qaldı, İspaniyadan gedib onları götürməyə vaxt yox idi. Mənə jilet verəcəklərinə söz verdilər, amma nədənsə bu baş vermədi, buna görə də bir neçə hücum zamanı ümumiyyətlə, qorumasız işləməyə məcbur oldum, onlardan birində az qala ölmüşdüm. «Artsax müdafiə nazirliyinin» mənə forma verməsi üçün İspaniyadakı erməni diasporu işə qarışmalı idi.
Bundan əlavə, oxucularım yerdə mənə çox kömək etdilər. Müharibənin əvvəlində heç bir əlaqə yox idi və texniki olaraq erməni nömrəsinə necə pul qoyacağımı bilmirdim. Daha sonra sosial şəbəkələrdə kömək istəyən bir yazı yerləşdirə bildim və erməni tanışlarım dərhal hesabı doldurdular.
Xərcləri ödəməyi təklif etdim, çünki beş-on avro olsa yetərliydi, müəyyən bir tərəfdən maliyyə almaq səhvdir. Ancaq onlar bu təklifimə qəti şəkildə imtina etdilər.
«Donetsklə müqayisə etmək olmaz»
İlk günlərdən Dağlıq Qarabağın paytaxtı Stepanakert, həm Sovet üslubunda, həm də Türkiyə istehsalı olan Smerç çoxsaylı raket sistemlərindən (MLRS) və çox kasetli bombalardan atəşə tutuldu. Bir neçə dəfə atəşə məruz qaldım. Bunlar qadağan olunmuş döyüş sursatıdır, şəkillərini sosial şəbəkələrdə yayımladım.
Ən güclü təəssüratı, bəlkə də Martuni şəhərində yaşadım. Bu, Le Monde qəzetinin Fransız jurnalistlərinin yaralandığı gün idi. Mərmi düşəndə onlardan 40 metr aralıda idim. Onlara kömək etmək üçün ilk qaçan biz olduq: Ermənistandan olan iki oğlan, Moskvadan olan jurnalist, Yevgeni Butman, Le Fiqaro qəzetinin bir fransız jurnalisti və mən təcili olaraq yaralıları maşına mindirib xəstəxanaya apardıq.
Le Mondun Fransız nəşrinin iki jurnalisti Alain Kavali və Rafael Yaqobzade, 1 oktyabrda Martuni şəhərində atəşə məruz qalmışdılar. Ağır yaralanmışdılar, ancaq yerli həkimlər ikisini də xilas etdilər. Onları müşayiət edən 28 yaşlı meriya əməkdaşı yerindəcə öldü.
Onlardan biri çox ağır yaralanmışdı, bütün maşını qana bulaşmışdı və ayağı da qırılmışdı. Xəstəxanaya çatmayacağından qorxurduq. Bu atəş «Qrad» qurğusu tərəfindən həyata keçirilmişdi, şəhərin mərkəzinə 40 raket atdılar, o günlərdə Martuni cəbhə xəttindən beş-altı kilometr məsafədə idi. Sonra üç yerli sakin öldürüldü: bir polis, meriya işçisi və bir naməlum şəxs.
Ümumiyyətlə deməliyəm ki, bu müharibədə 90-cı illərlə müqayisədə o qədər çox mülki insan ölmədi. Xüsusilə, evakuasiya yaxşı təşkil edilmişdi. Döyüşlərin başlamasından iki-üç həftə sonra mülki əhalinin təxminən 70 faizi bölgədən uzaqlaşdırılmışdı. «DQR» Ombudsmanı Artak Beqlaryan da yaxşı bir iş gördü. İnsanlar demək olar ki, hər zaman zirzəmilərdə oturmuşdular və şəhərlərdəki atəş hədəfləri, deyək ki, Ukraynadakı kimi deyildi.
Hələ də azərbaycanlılar konkret hərbi hədəflərə — məsələn, hava hücumundan müdafiə sistemlərinə zərbələr endirməyə çalışırdılar. Şəhər bombalandıqda qəsdən mülki obyektlərə, o cümlədən otellərə və mülki əhalinin çox olduğu yerlərə toxunmurdular. Prezident sarayına belə atəş etmədilər, baxmayaraq ki, kimsə istəsəydi bunu etmək çox asan idi, çünki bina aydın görünürdü.
Bəli, Azərbaycan mərmiləri evlərə də düşürdü, lakin bu hücumların intensivliyini Stepanakertdən qat-qat çox mərmi atılmış Donetsklə müqayisə etmək olmaz.
Cəbhədəki bəzi məğlubiyyətlərin əvəzini almaq üçün Donetsk bəzən atəşə tutulurdu. Burada nə olduğunu deyə bilmərəm. Bəli, Mardakertdə nəticələr dəhşətli idi, Azərbaycanın Su-25 hücum təyyarələrindən bomba atılırdı, lakin onu deməliyəm ki, erməni topçuları şəhərin özündən atəş açdığı və buna görə də azərbaycanlıların onlara cavab atəşi açdığı heç kimə sirr deyil.
«Vurulmuş texnikaları yaymaq qadağan edilmişdi»
«DQR» müdafiə nazirliyinin mətbuat xidmətinin işi ilə bağlı müəyyən suallarım vardı. İşləmək üçün çox şeyi təmin etmədilər, jurnalistlərlə çox savadsız ünsiyyət qururdular.
Çox savadsız bir senzuraya cəhdlər var idi. Yəqin ki, bu, yaxşı niyyətlərdən irəli gəlirdi, amma belə alındı …
Məsələn, bizə cəbhə xəttinin yaxınlığında vurulmuş erməni texnikalarını yaymaq qadağan edilmişdi. Kadrların niyə yayımlanmaması, xüsusən də əgər atəş ərazisi onlar üçün aydın deyilsə, bunu gizləmək istəmələri bizim üçün qaranlıq qalırdı.
Bir dəfə bir pilotsuz təyyarənin qalıqlarını çəkmək üçün hava limanına aparıldılar və yerində heç bir şeyin burada çəkilə bilməyəcəyini qışqırmağa başladılar. Sonra rəhbərliyə üz tutdum: Siz doğrudanmı azərbaycanlıların peyk vasitəsiylə bu şəkilləri real olaraq ala bilməyəcəklərini düşünürsünüz?
Məhdudiyyətlərin lazım olduğu vəziyyətləri başa düşürəm. Məsələn, bir şəhərin atəşə tutulması faktı var və internetdə yerləşdirilən görüntülər bombalanmanın nəticələrini qarşı tərəfə göstərə bilər. Tamamilə nəzəri olaraq başa düşə bilərsiniz ki, fotoşəkildə tüstü sütunu vurmaq istənilən obyektdən bir az sağa doğru gedirsə, atəşi təkrarlaya bilərlər və siz də istəmədən bu işdə ləkələnmiş olarsınız. Buna görə də belə kadrları çox sonra yayımladım və ya yerin görünməməsi üçün bu tüstü sütunlarını sildim. Ancaq jurnalistlər vardı ki, heç nəyə fikir vermirdilər — reportaj verirdilər və tez də oradan ayrılırdılar. Bu səbəbdən ciddi qarşıdurmalar yarandı.
Ölən əsgərlərin qanı və görüntüləri ilə bağlı senzuralar da vardı, amma bunu da başa düşə bilərəm. Mən özüm ölənlərin fotolarını yayımlamıram, əgər bunun üçün bir məlumat lazım deyilsə, etnik zəmində nifrət yaymıram. Baxmayaraq ki, bu cür qadağaların belə sonda erməni tərəfinin maraqlarına uyğun olmadığı ortaya çıxdı.
Təəssüf ki, cəmiyyətin müharibəyə necə reaksiya verdiyini başa düşürəm. Əgər 2014-cü ildə Kiyevdə hər kəs ölkənin şərqində baş verənlərlə maraqlanırdısa, indi İrəvanda insanlar bundan daha ehtiyyat edirdilər.
Cəmiyyət cəbhədəki real vəziyyətdən xəbərdar olsaydı, cəbhədə həqiqətən nələrin baş verdiyini bilsəydi, bəlkə də ermənilər öz hökmdarlarını fərqli davranmağa məcbur edərdilər. Jurnalistikanın gücü budur, ancaq senzura olduğu üçün bunların heç biri olmadı. Bu, baş verənlərə birilərinin inanmaq istəməməsidir.
«Bütün qarışıqlıqlar yuxarıdan gəldi»
Anladığıma görə, elan edilən səfərbərlik sonda lazımi səviyyədə aparılmadı. Pərakəndə bir şəkildə bu şeylər edildi. Nədənsə insanlar hər şeyin 2020-ci ilin yayında Ermənistanla Azərbaycan sərhədində kiçik toqquşmaların olduğu kimi olacağını gözləyirdilər. Türkiyə faktorunu nəzərə almadan belə Ermənistanın bütün qüvvələrini və imkanlarını müharibə üçün cəmləşdirməli idi.
Fikrimcə, bu həyata keçirilmədi. 2019-cu ildə Artsax-Azərbaycan sərhədindəki istehkam xəttlərini ziyarət etdim. Çox şey edilmişdi, yeni istehkamlar salınmışdı. Oradakı ağır topçulardan başqa heç bir pilotsuz təyyarə onları məhv edə bilməzdi. İlk günlər bu xətt duruş gətirdi və hər şeyin yaxşı olacağı görünürdü. Ancaq sonra kifayət qədər insan çatışmazlığı ortaya çıxdı…
Ermənistandan “qonaqlar” bölgəyə tez-tez gəlirdilər, onları Stepanakertdə görmək olurdu. Onlar bir növ qonaq gəlmiş qastrolçulara bənzəyirdilər: hər kəs bahalı avtomobillərdə gəlirdilər (bəzən də rus nömrələri ilə), onları kimsə çox şıx kamuflyajlarla təmin etmişdi. Getdik, sonra da Ermənistana qayıtdıq.
Bunlar sivil mövqelərini göstərmək istəyənlərdir, amma mübarizə aparmaq istəkləri yox idi. Erməni tərəfinin döyüş keyfiyyətləri yumşaq desək yaxşı deyildi. Heç kəsi mühakimə etməyəcəm — kimsə humanitar yardım gətirirdi, ancaq cəbhə bölgələrinə, səngərlərə və istehkamlara aparmırdılar.
Əlbəttə, məğlubiyyət belə faktorların birləşməsidir. Təşkilati məsələlər zəif həll edilmişdi. Belə təəssürat yaranmışdı ki, bütün qarışıqlıqlar yuxarıdan gəlir. Qərar vermək istəyi yox idi, bəlkə də mənə elə gəlirdi.
Münaqişənin başlanğıcından bəri, istədiyiniz kimi davrana bilən erməni cəmiyyətinin görkəmli xadimləri bir sıra məqamlara görə tənqidi yanaşırdılar: səfərbərliyin uğursuzluğu, maddi-texniki təminat, bir çoxlarına cəbhəyə getmək imkanı verilmədi.
Diqqət etdim ki, buna görə bəzi kişilər əvvəllər xidmət etdikləri bölmələrə müstəqil şəkildə səyahət edirdilər. Heç kimdən xahiş etmədən, istədikləri yerə gedir və döyüşməyi xahiş edirdilər. Ancaq açıq-aşkar, hamı bunu edə bilməzdi.
İş o yerə çatdı ki, komandanlıq döyüşə hazır olan bölmələri cəbhənin sabit sektorlarından çıxarmadı, sadəcə cənubda Azərbaycan hücumu davam edərkən olduqları mövqelərdə dayandılar. Heç kim Şuşanın layiqli müdafiəsini təşkil etmədi. Onun necə itirildiyi sadəcə ağlasığmaz bir şeydir! Bunu başa düşə bilmirəm.
Şuşi (adın Azərbaycan dilindəki versiyasında Şuşa), Stepanakertə birbaşa hücum imkanı açan Dağlıq Qarabağın açar şəhəridir. Son müharibə zamanı Şuşa uğrunda döyüşlər bir neçə gün davam edib və Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatdı.
Müharibənin ortalarında Qarabağı şəxsi işimlə bağlı tərk etdim. İrəvanda Nikol Paşinyanla görüşdüm və geri uçdum. İndi yenə oraya gedirəm. Siyasi vəziyyəti nəzərdən keçirəcəyəm, qaçqınların qayıtması və cəbhə xəttində vəziyyətin necə olduğunu öyrənəcəyəm. Sülhməramlıların öz mətbuat turlarını təşkil etdiklərini deyirlər, ancaq xarici jurnalistləri ora aparmırlar. Yaxşıdır, düşünürəm ki, onlarsız da işləyə bilərəm.
Hər iki tərəfdəki tanışlarla normal münasibətlərimi davam etdirmişəm. Müharibə zamanı münaqişə bölgəsindən, o cümlədən Azərbaycandan olan mütəxəssislərlə canlı yayımlarım və onlayn konfranslarım olub, buna görə deyə bilərəm ki, bu münaqişənin heç bir tərəfinin tərəfdarı olmamışam.
Ermənistanın özü də Qarabağı başqa bir ölkənin ərazisi kimi tanıyırsa, jurnalistlərə qarşı hansı iddialar ola bilər? Mən Artsaxın dövlət rəmzlərini və ya Rusiya İmperator Ordusunun fərqlənmə nişanlarını geyimlərimə tikmədim. Bəzi həmkarlarım bunu etdilər, baxmayaraq ki, jurnalist etikasına görə bu, sadəcə mümkün deyil, edilə bilməz!