Erməni News.am saytı, Yunanıstanın İngilis dilli bir nəşrinin Azərbaycanın Ermənistan ərazisinə birbaşa təcavüzə hazırlaşmasına dair bir məqalənin hesabını təqdim edib. Qəzetin analitiki, Türkiyənin və yaxın müttəfiqləri olan Azərbaycan və Ukraynanın Rusiyanı güzəştə getməyə məcbur etmək üçün Ermənistan və Donbasda eyni vaxtda əməliyyatlar başlaya biləcəyini güman edir. Bu belədirmi?
Görünən odur ki, Azərbaycan yeni bir müharibəyə, bu dəfə Ermənistan ərazisinə birbaşa müdaxiləyə hazırlaşır. Analitik Paul Antonopolous bu barədə «Greek City Times» qəzetindəki məqaləsində yazır.
“Türkiyənin dəstəklədiyini və 27 sentyabrda Dağlıq Qarabağdakı müharibədən iki gün əvvəl Yunanistanın «City Times» qəzeti, Türkiyənin Suriyalı muzdlularını Azərbaycana yerləşdirdiyini bildirmişdi. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi bunu təkzib etdi, amma indi əsir götürülən muzdluların və şahidlərin fotoları, videoları, daxil olmaqla çoxsaylı dəlillər var (Bu barədə bir dənə də faktı Ermənistan ortaya qoya bilməyib. Bu böhtana görə Yunanıstana nota verilməlidir-red.).
İndi belə görünür ki, Azərbaycan yeni bir müharibəyə hazırlaşır, bu dəfə Ermənistan ərazisinə birbaşa müdaxilə ediləcək.
Azərbaycan Suriyalı muzdluların və Türkiyənin xüsusi təyinatlı qüvvələrinin köməyi ilə Dağlıq Qarabağı əhatə edən yeddi rayonu erməni qoşunlarından geri alsa da, hadisələrin inkişafı yeni bir qarşıdurmanın alovlanmasına bənzəyir. Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın yeddi rayon üzərində nəzarəti davam etdirməsində hazırlıqsızlığı və ya maraqsızlığı üzündən alçaldıcı məğlubiyyətdən sonra Azərbaycana Ermənistanın Sünik bölgəsindəki bir dəhlizdən öz eksklavı olan Naxçıvana çatması üçün birbaşa quru yolu verildi. Bu, 10 noyabrda üçtərəfli atəşkəs sazişinin (Ermənistan-Azərbaycan-Rusiya) imzalanması ilə razılaşdırıldı.
Monte Melkonyan 1990-cı illərin əvvəllərində ermənilərin Dağlıq Qarabağı Azərbaycana verəcəyi təqdirdə, Azərbaycan və Naxçıvanı ayıran Sünik bölgəsini itirəcəklərini söyləmişdi.
O hesab edirdi ki, Azərbaycan qüvvələri erməniləri Qarabağdan qovmağı bacarsalar, onda Sünik və Ermənistanın digər bölgələrinə hücum edəcəklər. Azərbaycan Süniki ələ keçirsəydi, Azərbaycanı Naxçıvanla əlaqələndirməklə yanaşı, Türkiyəyə də neft və qazla zəngin Xəzər dənizinə, daha da Orta Asiyaya birbaşa çıxış imkanı verərdi.
Azərbaycan, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının qətnamələri əsasında Dağlıq Qarabağın və ona bitişik ərazilərin qaytarılması ilə bağlı mövqeyini müdafiə edir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də ölkəsinin yalnız işğal edilmiş ərazi kimi götürülməsinin qaytarılmasında maraqlı olduğunu bildirdi.
Bununla yanaşı, türk və azərbaycanlı millətçilər, Naxçıvanın Azərbaycandan ayrılmasına son qoymaq üçün Sünik bölgəsinin işğalına çağırırlar. Bir çox tanınmış erməni, Türkiyə və Azərbaycanın uzunmüddətli hədəfinin bugünkü şimal Ermənistan əsasında daha kiçik bir erməni dövləti yaratmaq olduğunu xəbərdar edir.
Görünən budur ki, Azərbaycan Süniki Ermənistandan almaq üçün yeni bir müharibəyə hazırlaşır.
Əliyev keçən həftə «yeni nəqliyyat dəhlizi Azərbaycanın tarixi ərazisi olan Zəngəzurdan keçəcək və materik Azərbaycanı ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikası və Türkiyə ilə birləşdirəcək» dedi.
Əliyev çərşənbə axşamı dedi ki, “Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin həyata keçirilməsinə mane olmaq istəyir, lakin buna nail olmayacaqlar. Onları məcbur edəcəyik.» Bu, Azərbaycanın Ermənistan ərazisindən Naxçıvanı Azərbaycanla birləşdirəcək nəqliyyat dəhlizi açmaq üçün güc tətbiq etməyə hazır olduğunun açıq bir əlamətidir. Əliyevin bu açıqlaması fevral ayının sonlarında Azərbaycan KİV-lərində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağda xüsusi əməliyyat keçirəcəyi barədə məlumat yayılandan sonra verilib. «Bunun hansı bölgədə olacağını sizə deyə bilmərik, lakin hər iki tərəfdə hərbi texnika sıxlığı var.»
Başqa bir fərziyyəyə görə, Azərbaycan Ermənistanla sərhəd yaxınlığında dövr edən Türkiyənin Boeing 737AEW & C təyyarəsi olan erkən xəbərdarlıq və nəzarət təyyarəsi Syunikə qarşı yeni hərbi əməliyyata hazırlaşır. Bu, keçən ilki müharibənin ilk günlərində istifadə olunan CENAH01 kod adlı eyni təyyarədir. Bundan əlavə, Azərbaycanın ehtiyatda olanları çağırışçıları çağırması, Türkiyə və Azərbaycan hərbçilərinin Ermənistanla sərhəd yaxınlığında birgə təlimlər keçirməsi barədə məlumatlar var.
Azərbaycanın yeni bir müharibəyə hazırlaşdığı barədə fərziyyələr, Ukraynanın Donbasdakı milislərə qarşı yaz hücumuna hazırlaşdığı görünən bir dövrdə ortaya çıxıb. Türkiyənin yaxın müttəfiqləri olan Azərbaycan və Ukraynanın Rusiyanı güzəştə getməyə məcbur etmək üçün eyni vaxtda əməliyyatlar başlatması mümkündür. Türkiyə, Krımın Rusiyanın işğalı altındakı Ukrayna ərazisi olduğunu və tatar azlığın iddia edildiyi kimi təzyiq altında olduğunu vurğulayır. Bundan əlavə, Türkiyə Ukrayna ordusuna pilotsuz dronlar tədarük edir və eyni zamanda Ermənistanın tələblərinə tabe olmayacağı təqdirdə ona qarşı durmaqdan çəkinməyəcəyini bəyan edir.
Paşinyanın Ermənistanı Rusiyadan liberal Qərbə yönəltmək cəhdlərinə baxmayaraq, Moskva indi Ermənistan ordusunda islahatlar aparmağa və yenidən silahlanmasına yardım edir. Ermənistanın müdafiə naziri Vaqarşak Harutyunyan RİA Novostiyə «Ermənistanda hərbi islahat nəinki planlaşdırılır, artıq həyata keçirilir və rusiyalı həmkarlarımız bu prosesdə birbaşa iştirak edirlər» deyib. Onun sözlərinə görə, əsas səylər idarəetmə sistemlərinin, kəşfiyyat, elektron müharibə, hava hücumundan müdafiə və pilotsuz uçuş aparatlarının, raket qüvvələrinin və topçuların təliminə yönəldiləcək.
Buna cavab olaraq, Əliyev deyib ki, Rusiya Ermənistana ordusunu modernləşdirməyə kömək etməməli və ya yeni silahlar verməməlidir.
Daha da əhəmiyyətlisi, Ermənistan KTMT-nin üzvüdür. Ermənistana hücum edilərsə, Belarusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Rusiya yardım göstərmək məcburiyyətində qalacaqlar.
Azərbaycanın, hətta Türkiyənin dəstəyi ilə, Rusiyanı hərbi münaqişəyə sürükləməyə hazır olacağı ehtimalı olmasa da, Azərbaycan və Ukrayna eyni vaxtda başlayacağı təqdirdə Moskvanın Qafqaz və Donbasda eyni vaxtda baş verəcək münaqişələrin öhdəsindən gələ biləcəyi sualı ortaya çıxır.
Çox güman ki, Türkiyə Rusiyadan güzəştlər əldə etmək üçün Azərbaycan və Ukraynanı eyni vaxtda hərəkətə keçməyə çağıracaq, məsələn, Ermənistanı Azərbaycanla Naxçıvan arasında nəqliyyat dəhlizi açmağa məcbur etmək.»