Fransa prezidenti Emmanuel Makron öz Facebook səhifəsində erməni xalqına erməni dilində müraciət etmişdi. Makron mesajında qeyd edib:
“Erməni soyqırımının 106-cı ildönümündə bütün düşüncələrim tarixi çətinlikləri yaşamış Ermənistana yönəlib. Erməni xalqı ilə, soyqırımdan qaçan qaçqınlarla, bir vaxtlar Fransa tərəfindən qəbul edilən qaçqınlarla, ölkəmizi quran nəsillərlə birlikdə düşünürəm. Biz heç vaxt unutmayacağıq.
Söz verdiyim kimi, 24 aprel 2019-cu il rəsmi olaraq, Fransada «erməni soyqırımı qurbanlarının Anım Günü» kimi tanınır. Fransada hər gün epidemiya məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, milli təqvimimizdə bir gün qeyd ediləcək. 24 apreldə, heç vaxt olmadığı kimi, hər iki xalqı eyni yaddaş birləşdirir.
Keçmişi xatırlamaq, həqiqəti qəbul etmək, ölüləri xatırlamaq, dirilərin xatirəsinə hörmət etmək, unutqanlığın, inkarın və yalanın qarşısını almalıyıq. Tarix boyu sizə sadiq qalaraq, ölkənizin çox qan töküldüyü bir bölgədə ölümcül bir qarşıdurma yaşadığı bir zamanda gələcəyə də ümidliyik. Yeni bir barış, firavanlıq və barışıq səhifəsi yaratmaq lazımdır.
Fransanın sizinlə birlikdə apardığı ədalət və haqq mübarizəsi davam edəcək və dayanmayacaq, çünki bu yalnız ermənilərin mübarizəsi deyil. Fransa Respublikasının qardaşlıq prinsipinin əsası budur.
Bu kədər günü, bizi həm ümidlər, həm də birlikdə ölənlərin əzablarını xatırladığımız zaman Fransa ilə Ermənistanı dostluq və qardaşlıq bağları birləşdirir”.
P.S. Belə bir itin ATƏT Minsk Qrupunda həmsədrlik iddiasına qəti son qoymalıyıq. Təkcə bu ermənicə mesajı Fransa ilə diplomatik əlaqələrə yenidən baxmağa da kifayət edər. Xatırladaq ki, Fransanın Minsk qrupundan çıxarılması üçün Milli Məclis hökumətə müraciət edib.