YƏNİ BİZDƏN SƏLİM MÜƏLLİMƏ MÜAVİN, ZAHİD MÜƏLLİMƏ YOLDAŞ OLMAZ. Ona görə də narahat olmayın…
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İB-nin qərargahı
Separatçıların Veteranlar birliyinin qərargahı
Son günlər millət vəkilləri, nazirlər və başqa məmurlar əlil və veteranları yaman əzizləyiblər. Millət vəkili Zahid Orucun səsləndirdiyi təklifə ilk cavab gecikmədi. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri Səlim Müslümov müavinlərindən birinin əlil olması barədə deputatların təklifinə münasibət bildirirək deyib ki, əlilli olan şəxslərə ayrıca bir kateqoriya kimi baxılmasının əleyhinədir: “Bu, yalnış bir addım olardı. Əgər hansısa bir əlilliyi olan şəxs həmin səviyyəyədək yetişə bilərsə, bu, təmin oluna bilər. Nazir müavinin təyinatını ölkə başçısı həyata keçirir. Məncə bu məsələlərə qarışmaq doğru deyil. Yaxşı, mən də sual ünvanlayıram: niyə parlament seçkilərində əlilliyi olan şəxsin namizədliyini irəli sürmürsünüz?! Əlilliyi olan şəxslərə ayrıca kateqoriyadan olan insanlar kimi baxmaq doğru deyil. O şəxslərin öz qabiliyyətlərinə, bacarıqlarına uyğun işlə təmin olunmasına nail olmalıyıq. Bir dönəm bir ifadə dəbə düşmüşdü, hamı deyirdi ki, hər bir qurumda bir qadına vəzifə verilməlidir. Bu, yanlış yanaşmadır. Hər kəs öz bacarığına uyğun vəzifə tutmalıdır. Əlillər bizlərdən biridir. Onlara fərq qoyulmamalıdır”.
Nazir narahat olmasın ki, bu cür fəaliyyəti olan nazirlikdə 40 əlil də müavin qoyulsa «dəyirman öz işini görəcək». Problemin həlli mövcud qanunların həyata keçirilməsinə ciddi nəzarət edən bir mexanizmin yaradılmasıdır. Bu qurum isə bir başa şəxsən Prezidentə tabe olmalıdır. Üzvlər mövcud çox üzvlü ictimai birliklər tərəfindən, əlillər, şəhid ailələri və veteranlar arasından seçilməlidir. Çünki bizim adımızdan bu işlər üçün müharibəyə dəxli olmayan adamları qabağa çəkənləri və onlarla öz «kirli sövdələşmələrini» həyata keçirənləri çox yaxşı tanıyırıq.
Hazırda müharibə iştirakçıları ən narazı sosial təbəqəyə çevrilməkdədirlər. Aidiyyatlı orqanların yarıtmaz fəaliyyəti, erməni əsilli məmurların yürütdüyü siyasət və düşmən diqtəsiylə idarə olunan informasiya məkanın bəli kəsimi keçmiş döyüşçülərə qarşı antipatiya yarada bilib. Erməni anneksiya planı Qarabağın de yure özününküləşdirməyi, son Qarabağ veteranın öldüyü günədək gözləməyi bildirməsinə qarşılıq bizimkilər əlbirliyi ilə bu «ÖLÜMÜ» tezləşdirməyə çalışırlar. Bu gün əminliklə deyə bilərəm ki, 50 manat veteran pulundan başqa gəliri olmayan minlərlə veteranımız çörək ala bilmirlər. Bu artıq fəlakətdir. Savaşçını çörəklə imtahana çəkilməsinə qol qoyanlar ermənidən də zalim və xaindirlər. Xatırladım ki, o veteran pularının verilməsi Birinci Vitse Ptrezident xanım M. Əliyevanın adıyla bağlıdır. Aylarca etdiyimiz müraciətə ilk reaksiyanı, məhz o zaman xanım M. Əliyeva verdi.
Faktiki oaraq bu gün öllkədə bu sosial təbəqənin problemləri sürətlə böyüməkdədir. Bu faktla bağlı müraciət etdiyin istənilən hökumət nümayəndəsi əlillərə verilən avtomobillərdən və mənzillərdən söz açır. Şəxsən bir əlil kimi müharibə əlillərinə verilən avtomobilləri «əlillərə məmur münasibəti» kimi qəbul edirəm. Əl və ayağı olmayan əlilə komfortsuz, kondisionersiz və mexaniki ötrücülü avtomobili verənin əlil sevgisinə necə qiymət verərdiniz? Sonuncu NAZ-Lifan avtomobili adi təkər partlamasıyla potensial qəza törədən bir avtomobildir. İstəyən məmur yoxlaya bilər. Sağ çıxsa ona yeni bir avtomobili Çin hədiyyə edər. Ona çəkilən xərc əlilin özünə verilsə, heç zaman nə OKA, nə də NAZ-Lifan avtomobili almayacağını da hər kəs bilir. Əlil, ən azı işlənmiş köhnə Mersedes avtomobili almağı arzuladığını bizlər yaxşı bilirik. Əlillərin mənzillə təminatına da ayrılan xərclər yetərincədir. Bircə faktı nəzərinizə çatdırım. Məsələn, Gədəbəy rayonunda ikiotaqlı əlil mənzilinə dövlət, 64-76 min manat xərcləyir. Bölgədə o tipli mənzili ən baha 25-28 min manata almaq olar. Sadəcə bu cür yarıtmaz konsepsiyalarla əlil problemini deyil, bəzi «məmurların» problemlərini həll etmişik.