TƏBRİK: KƏRİMOV OKTAY NƏBİ 0ĞLU — 56
Silahlı Qüvvələr və müharibə  veteranı polkovnik- leytenant  Kərimov Oktay Nəbi oğlu  yüksək peşəkarlığı və humanistliyi ilə,  vətənpərvərliyi ılə, nəzəri  və praktiki biliyi ılə (təcürbəsi ılə),işgüzarlığı və mənəvikeyfiyyəti ilə, dəqiqliyi və təmkinliyi ilə, sadəliyi və səmimiyyəti ilə seçilən  ömrünün    ən məhsldar dövrünün 38 ildən cox şərəfli və mənalı xidmət yolunun  iki ilini Çəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseydə, səkkiz  ilini Ali hərbi məktəbdə və Sovet ordusunun Almaniyada yerləşən hərbi hissədə, iyrimi səkkiz ilini isə Müstəqil Respublikamızın Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında keçirərək Vətənə, Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
AVMVİB Rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İçtimai Birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı  ehtiyatda olan polkovnik-leytenant  Oktay Nəbi oğlu  Kərimovu doğum günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı, ailə səadəti  və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyətlər arzulayır.
Silahlı Qüvvələr və müharibə veteranı ehtiyatda olan polkovnik-leytenant  Kərimov Oktay Nəbi oğlu  28 dekabr 1965 -ci ildə Zaqatala şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub .
O, 1981-ci ildə Zaqatala şəhərində 8-ci sinifi,  1983-cü ildə Çəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyi, 1987-ci ildə isə  Yaroslavl Alı hərbi maliyyə məktəbini bitirib. Oktay Kərimov Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş İdarəsində bir çox metodiki- təlim toplanışlarında, seminar və konfranslarda fəal iştirak etmişdir.
O, Yaroslavl Ali Hərbi məktəbi bitirdikdən sonra 1987 -1991 — ci illərdə SSRİ Müdafiə Nazirliyinin Almaniyada yerləşən hərbi hissədə maliyyə xidmətinin rəisi, 1992 — 2020-ci illərdə isə Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Zaqatala, Hacıqabul, Nərimanov və Xəzər rayonlarında yerləşən hərbi hissədə, hərbi hospitalda və ali hərbi məktəbdə maliyyə xidmət rəisi vəzifələrində  xidmət edib.
Oktay Nəbi oğlu Kərimov Orta məktəbdə, Çəmşid Naxçıvanski adına Hərbi liseydə  və Alı Hərbi Məktəbdə  oxuduğu illər ərzində  şagirdlər və müdavimlər (kursantlar) arasında ən qabaqcıl olmuş, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində isə ən qabaqcıl zabitlərindən biri olmuşdur. O, Xidməti vəzifələrini, Kamandirlərin verdiyi tapşırıqları  canla-başla məsuliyyət və şərəf hissi ilə yerinə yetirmiş, daim komandirlərin  isə dərin hörmətini  qazanmışdır.
Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı  ehtiyatda olan polkovnik- leytenant  Kərimov Oktay Nəbi oğlu  Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq, savadlı, nizam və intizamlı, zəhmətkeş zabit kimi göstərmişdir. O,  anadan olduğu və yaşadığı ərazidə,təhsil aldığı orta və ali təhsil müəsələrində, istərsədə  işlədiyi və xidmət etdiyi kollektiv, dost-tanış, qohum- əqraba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
O, Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə, yaşayış məntəqələrində və cəzaçəkmə müəssisələrində baş vermiş kütləvi ixtişaşların qarşısının alınmasında, Mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə,qanunsuz silahlı dəstələrin axtarışında və zərərsizləşdirilməsində, Fövqalədə vəziyyət zamanı hüquqi rejimin təmin olunmasında,  dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və şərəf hissi ilə   yerınə yetirmişdir.
O, daimi, həmişə ləyaqətinin şərəfinin, işgüzar fəalıyyətının  toxunmazlığnı gözləmiş,nüfuzunu  qorumuş vüqarını daima yüksək saxlayaraq ,alnı açıq və   başı uca gəzmişdir.  Xalqa, elə obaya dövlətə xidmət ,özüdə  etdiklərini  sinəsi el-oba qatqılı, vətən qüdrətli öz fəaliyyətini göstərmişdir.
Oktay Kərimov Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində  hər zaman qarşısına qoyduğu məqsəd və amal uğrunda yorulmadan mübarizə aparmış və daimi qələbə qazanmışdır. Bu insan üçün ən meyar başlıca qürurunu saxlamaqdan ibarət olub.O, harda xidmət etməsinə baxmayaraq ,öz xidməti  vəzifəsini layiqincə yerinə yetirmiş ,qanunun  tələblərinin ədalətlə tətbiq edilməsində həmişə pirinspial mövqe tutmuşdur.
Daxılı Qoşunların Baş idarəsi tərəfindən hərbi hisslərdə və Ali hərbi məktəbdə keçirilən inispeksiya, təftiş, yekun,təlim  və qəfləti yoxlamalar zamanı       Polkovnik- leytenant  Kərimov Oktay Nəbi oğlu, ilin yekunlarına görə  həmişə komandir hazırlığından » əla «qiymətlər almış, rəhbərlik etdiyi malliyə xidməti isə Daxili Qoşunların Baş idarəsinin  hərbi hissələri arasında ən yüksək nəticələr göstərmişdir.
Hərbi xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək  mənəvi-döyüş  keyfiyyətləri göstərdiyinə  görə ,döyüş və ictimai siyası hazırlığında hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, Ali hərbi məktəb rəisinin və hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə «Əla xidmətlərə görə» döş, yubiley,  müvafiq idman dərəcəsi nişanları ilə təltif olunub,  pul mükafatları ilə, fəxri fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırlıb , tutduğu vəzifədən bir pillə yuxarı «polkovnik- leytenant» hərbi rütbəsi verilib  və ona  təşəkkür elan  edilib.
Döyüş hazırlığındakı  əla göstəricilərə görə, təlimlərdə, xüsusi əməliyyatlarda,döyüş xidmətində ,döyüş növbəsində, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda (Ağdərə və Ağdam rayonunları istiqamətində) gedən  döyüşlərdə  xüsusi fəriqləndiyinə görə SSRİ Ali Soveti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından, «Silahlı Qüvvələr Veteranı», » Qüsursuz xidmətlərə görə» 1-ci ,2-ci  və 3-cü dərəcəli, «Silahll Quvvələrin yaranmasinin 70-illiyi, 10-illiyi, 90- illiyi  və 95-illyi yubiley medaları ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin  11 mart 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən Xidməti vəzifələrini və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə «HƏRBİ XİDMƏTLƏRƏ GÖRƏ» medalı ilə təltif edilib.