AVMVİB İdarə Heyətinin Qərarı necə yerinə yetirildi?!
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) İdarə Heyətinin Qərarını yerinə yetirməyən rayon şöbələri haqqında ciddi tədbirlər həyata keçiriləcəyi barədə məlumat vermişdik. Çünki bu Qərarın icrası ilə bağlıapardığımız işlər fəaliyyətimizdə bir çox nüansları üzə çıxardı. Bəzi şöbələrimizin tam yoxluğunu müəyyən etdik.
Bəzilərinin isə məsuliyyətsiz və işləmək qabiliyyətinin «0» olduğu məlum oldu. Bəzi şöbə sədrlərinin bu ad arxasında gizlənərək, yalnız öz şəxsi problemlərinin həlli ilə məşğul olduğu üzə çıxdı. Belə şöbələrin yenidən bərpasına ciddi ehtiyac duyulur. Yəqin ki, 2022-ci ildən bu problemlərin həllinə başlayacağıq. Əslində bu cədvəl elə şöbələrin fəaliyyət göstəricisi kimi də qəbul edilə bilər.
2021-ci ilin yekunu kimi, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müavini İslam Səfərov məsələyə münasibət bildirərək dedi: «Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) sədri Füzuli Rzaquliyevin şəxsi təşəbbüsüylə yaradılmış səlahiyyətli nümayəndəlik institutu demək olar ki, özünü doğrultu. Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin səlahiyyətli nümayəndələri Akif Həsənov, Natiq Həsənov, Elmar Hüseynov, Zəkəriyya Rəhimov və Vaqif Sadıqov bu istiqamətdə qənaətbəxş fəaliyyət göstərdilər. Bu şəxslərin bir çoxu, həm şöbə sədri kimi, həm də səlahiyyətli nümayəndə kimi öz fəaliyyətlərini qurublar. Bu şəxslər 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə də daim öndə oldular. Müharibədən sonra da qazilərlə və şəhid ailələriylə daim ünsiyyətdə oldular. Hələ də öz veteran statusunu almayan gənclərimizin hüquqlarının qorunmasında onlar daim ön sırada dayanırlar. Üstəlik Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) İdarə Heyətinin qərarının icrasında da öndə onları görürük. Bu məsələni daim nəzarətdə saxlayan Fədai.az və Veteran.az saytlarına öz minnətdarlığımı bildirirəm. Konkret olaraq bildirirəm ki, il qurtarsa da bu cədvəl tamamlanacaq. Orada 100 faizlik nəticə olmalıdır. Mahiyyəti cüzi olsa da, həqiqətən bir çox mətləblərin cavabını tapdıq. AVMVİB İdarə Heyətinin Qərarını yerinə yetirməyənlər bizə lazımdırmı? Yəqin ki, 2022-ci il elə bu suala AVMVİB İdarə Heyəti özü cavab tapacaq…
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin səlahiyyətli nümayəndəsi, Xocavənd rayon şöbəsinin sədri Akif Həsənov məsələ ilə bağlı qeyd etdi ki, öz fəaliyyətimdə bölgələrdə İdarə Heyətinin Qərarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı yetərincə iş aparmışam və bu istiqamətdə fəaliyyətimi davam etdirəcəyəm. AVMVİB İdarə Heyətinin Qərarının yerinə yetirilməsinin məcburi olduğunu və bizim başlıca vəzifəmiz olduğunu izah etmişəm. Bu gün İdarə Heyətinin tapşırığıyla Xocavənd, Beyləqan, Bərdə, Ağcabədi, Ağdam, Ağdərə, Xocalı, Xankəndi, Cəbrayıl, Füzuli, Bərdə, Tərtər, İmişli, Biləsuvar, Sabirabad, Saatlı, Şirvan rayonlarında vəziyyətə nəzarət etmək mənə həvalə edilib. Fəaliyyətimizin aynası olan bu cədvəllə tanış oldum. Qərarın yerinə yetirilməməsi və qismən yerinə yetirilməsiylə bağlı səlahiyyətli nümayəndə kimi öz raportlarımızı yazıb AVMVİB NTK və AVMVİB sədrini məlumatlandırmışam. Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin səlahiyyətli nümayəndəsi kimi hər bir şöbə sədrini bir daha öz işini götür-qoy etməyə dəvət edirəm.
Akif Həsənov bildirdi ki, hər bir şöbənin fəaliyyəti, məhz sədrin öz işini necə qurmasından asılıdır. Bu Birlikdə hamı könüllülük əsasında öz işini qurur. Hələ müharibə öncəsi Ali Baş Komandanımızın koronavirusla bağlı irəli sürdüyü «Biz birlikdə güclüyük!» şüarı bizim devizimizə çevrilməlidir. Digər tərəfdən könüllülük əsasında öz işini quran AVMVİB-də kimsəni zorla saxlamaq niyyətində deyilik. Necə deyərlər, «ya işləyəcəksən, ya da işləyəcəksən». Biz şəhidlərimizin unudulmaması, veteranlarımızın cəmiyyətdə layiq olduğu yeri tutması üçün çox iş görməliyik. Arxamızca gələn gənc nəsil var, ən azı bu nəslə nümunə olmalıyıq.
Bu günədək olan statistik cədvəli diqqətinizə çatdırırıq: