TƏBRİK: QƏDİMOV XAQANİ QƏDİM OĞLU — 56
AVMVİB Rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev Silahlı Qüvvələrin  ehtiyatda olan polkovnik- leytenantı  Qədimov Xəqani Qədim oğlunu doğum günü münasibətilə səmimi  qəlbdən təbrik edir, ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı, ailə səadəti həyat yollarında bitib- tükənməyən naliyyətlər arzulayır.
Silahlı Qüvvələr Veteranı polkovnik- leytenant  Qədimov Xaqani Qədim oğlu 3 yanvar  1966-cı ildə  Tərtər rayonunun Təzəkənd  kəndində dünyaya göz açıb.
1983-cü ildə  Tərtər rayonunun Təzə kənd orta məktəbini,1989-cu ildə Ukrayna Respublikasının Donestsk şəhərində  Bədən tərbiyəsi və İdman Texnikomunu, 1999-cu illdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Xəzər rayonunda  yerləşən hərbi məktəbi (zabitlərin ixtisas artırma kursunu) bitrib.Xəqani Qədimov Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Xarici ölkələrdə və Daxili Qosunların Baş idarəsində keçirilən müvafiq kurslarda, xariçi ölkələrdə işgüzar səfərdə  olub, Daxili Qoşunların Bas İdarəsində keçirilən bir çox  metodiki- təlm toplanışlarda seminar və konfranslar fəai iştirak edib.
Xaqani Qədimov 1984-1986-cı illərdə Sovet ordusunda müdddətli həqqi hərbi xidmətdə olub . 1989- 1992-ci illərdə Orta məktəbdə müəllim işləyib,1993- 2020- ci illərdə isə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Baş   idarəsinin hərbi hisələrində Xüsusi təyinatlı Dəstədə əlbəyaxa döyüş üzrə  təlimatçı, Xüsusi təyinatlı Dəstədə Qrup komandiri, Mühənis və Kimya xidmət  rəisi, Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Qərargahında isə (Şöbə səlahiyyətli xidmətlərdə) Mühəndis və Kimya xidmətlərində  baş zabit vəzifələrində Vətənə, Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
Xaqani Qədimov Peşəkarlığı və humanistliyi ilə,nəzəri və  praktiki biliyi ilə,  işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyətilə, dəqiqliyi və təmkinliyi ilə, sadəliyi və səmimiyyəti ilə  seçilən  ömrünün ən məhsuldar dövrünün 30 ildən çox şərəfli xidməti yolunu  hərbi xidmətdə kecirib.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində,Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməkdə, hərbi andın,  hərbi nizamələrin və digər hüquqi- normativ aktların  tələblərinə, eləcədə vəzifə borclarının icrasna məsuliyyətlə yanaşmış, qarşıya qoyulmuş  xidməti  tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün öz əməyini əsirgəməmiş, şəxsi nümunəsi ilə  bir cox  hərbi qulluqçuları fədakar hərbi xidmətə ruhlandırmışdır.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özunü uşaq vaxtlarından, gözəl ailə və məktəb tərbiyəsi ilə böyümüş, əxlaqı tərbiyəsi yerində olan, nizam və intizamlı hərbiçi kimi göstərmişdir.O işlədiyi və oxuduğu   təhsil müəssisələrində, yaşadığı ərazidə  kollektiv arasında həmişə müsbət mənada seçilərək, başqaları üçün  nümunə olmuşdur.
Xaqani Qədimov Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insapərvər, əliaçıq, zəhmətkeş  zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəsələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost-tanış, qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
O, Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə, yaşayış məntəqələrində və cəzaçəkmə müəssisələrində baş vermiş kütləvi ixtişaşların qarşısının alınmasında, Mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, qanunsuz silahlı dəstələrin axtarışında və zərərsizləşdirilməsində, Fövqaladə vəziyyət zamanı hüquqi rejimin təmin olunmasında,  dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və şərəf hissi ilə   yerınə yetirmişdir.
Hərbi xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə görə, döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə  Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə  «Əla Ximələrə Görə » döş,yubiley və müvafiq idman dərəcələri ilə təltif olunub,pul mükafatları ilə, fəxri fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Döyüş hazırlığındakı  əla göstəricilərə görə, təlimlərdə, döyüş xidməti və döyüş növbəsində xüsusi fəriqlənməyə görə, şücaət və   fədakarlıq xidmətlərinə görə  SSRİ Ali Soveti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından Daxili İşlər Nazirnin müvafiq əmrləri ilə «Silahlı Qüvvələr Veteranı»,»Qüsursuz Xidmətlərə görə» 1-ci, 2-ci və 3-cü dərəcəli,  «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» isə 70-iliyi ,10-illiyi, 90-illiyi, 95-iliyi və 100 illiyi yubiley  medaları ılə təltif olunub
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN , XAQANİ BƏY!