Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını deyən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Qarabağ separatçı və terrorçu erməni hərəkatının ildönümü ilə əlaqədar bəyanat verərək, onun erməni xalqının sonrakı tarixində dönüş nöqtəsi olduğunu qeyd edib.
Bu barədə Ermənistan Nazirlər Kabineti Aparatının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Bu günlərdə, 34 il əvvəl erməni xalqının sonrakı tarixində dönüş nöqtəsi olan Qarabağ hərəkatının başlanğıcı qoyuldu. Ermənistanda və artsaxda formalaşmış ümumxalq hərəkatı öz gücünə görə müstəsna idi, o, dərin milli və demokratik idi.
Ümumxalq hərəkatı ilə xalqımız öz birliyini, milli məqsədlərə çatmaq naminə həlledici məqamlarda birləşmək, qətiyyətlə hərəkət etmək bacarığını bir daha nümayiş etdirdi.
Bu hərəkat dövlətçiliyimizin bərpası yolunda ilk addım idi və biz azad və müstəqil yaşamaq, taleyimizi formalaşdırmaq, gələcəyimizi idarə etmək əzmini yenidən kəşf etdik.
Bu gün biz son üç onillikdə Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Vətən uğrunda canlarından keçmiş bütün qəhrəmanlarımızın xatirəsini yad edir, xatirəsi önündə diz çökürük.
Bu gün artsax yaralı olsa da, ayaqdadır. Bu gün bizim addımlarımız təkcə artsax ermənilərinin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, təhlükəsizlik çağırışlarının aradan qaldırılmasına deyil, həm də artsax ermənilərinin hüquqlarının qorunmasına, bu hüquqların beynəlxalq səviyyədə tanınmasına yönəlib.
Əminəm ki, tezliklə erməni xalqı keçmiş müharibənin yaralarını sağaldacaq, öz arzu və istəklərini həyata keçirmək naminə gələcəyə doğru daha da qətiyyətli və möhkəm addımlar atacaqdır.
Yalnız bu yolla biz bütün qəhrəman oğullarımızın xatirəsini yaşada bilərik. Onların nəsilləri üçün, ümumi Vətənimiz üçün dinc inkişaf erasının açılması onların xatirəsinə ən böyük ehtiram olacaq, dövlətimizin əbədiliyinin, artsaxın hüquqlarının beynəlxalq səviyyədə tanınmasının və həyata keçirilməsinin qarantına çevriləcəkdir. Bu məqsədlərə nail olmaq ardıcıl, düşünülmüş və vicdanlı iş tələb edir və biz bu işdə sarsılmaz olmalıyıq”, — deyə Paşinyan bəyan edib.