TƏBRİK: ASLANOV TELMAN ASLAN OĞLU — 75
Peşəkarlığı və humanistliyi, nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti ilə seçilən ömrünün ən məhsuldar dövrünün 31 ildən çox şərəfli xidmət yolunu  hərbi xidmətdə keçirən Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı istefada olan polkovnik — leytenant Aslanov Telman Aslan oğlunun mart ayının 15 — də  75  yaşı tamam olur.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin sədr müavini polkovnik Salman Musayev  Silahlı Qüvvələr və Müharibə  Veteranı istefada  olan polkovnik leytenant  Aslanov Telman Aslan oğlunu doğum günü munasbətilə səmimi qəlbdən təbrik edir,  ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki, Telman Aslanovun yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin. Amin!
Aslanov Telman Aslan oğlu  15 mart  1947 -ci ildə Azərbaycan Respublikasının Xaçmaz rayonun Ləcət kəndində anadan olub.
1964 -cü ildə  Xacmaz rayon Ləcət kənd orta məktəbini 1970 — ci ildə isə  SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Vladiqafqaz şəhərində yerləşən  Hərbi  komandirlər məktəbini  bitrib. O,1967 — 1991 -ci illərdə  SSRİ   Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların   Tiflis və Bakı şəhərlərində yerləşən Diviziyalarında və hərbi hissələrində keçirilən  müvafiq kurslarda, bir çox metodiki — təlim toplanışlarında ,təlimlərdə ,seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
Polkovnik leytenant Telman Aslan oğlu Aslanov  2009 -cu ildən Daxili Qoşunların  Veteranlar Şurasının sədr müavinidir, 2020 -ci ildən etibarən isə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranlar İctimai Birliyinin üzvüdür.
1996- 1967-ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların  69-cu Diviziyasının  Bakı şəhərində yerləşən Konvoy Mühafizə alayında müdddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub.
1967- 1991-ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların 69 -cu  və   5-cı  Diviziyalarının Bakı və Naxçıvan şəhərində yerləşən  konvoy — mühafizə   və xüsusi motorlaşdırılmış hərbi hissələrində taqım komandiri, böluk komandirinin müavini, böluk komandiri, taborun qərargah rəisi ,qərargah rəisinin müavini, 1992- 1998- ci illərdə işə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların  Baş İdarəsinin Qərargahında   Əməliyyat şöbəsinin baş zabiti və Əməliyyat şöbəsinin  rəisi vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində,Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməkdə, hərbi andın,  hərbi nizamnamələrin və digər hüquqi- normativ aktların  tələblərinə, eləcədə vəzifə borclarının icrasna məsuliyyətlə yanaşmış, qarşıya qoyulmuş  xidməti  tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün öz əməyini əsirgəməmiş, şəxsi nümunəsi ilə  bir cox  hərbi qulluqçuları fədakar hərbi xidmətə ruhlandırmışdır.
Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, şəhərdə və yaşayış məntəqələrində,cəzaçəkmə müəssisələrində baş vermiş ixtşaşların qarşısının alınmasında, mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə,  qanunsuz   silahlı   dəstələrin   axtarışında və   zərərsizləşdirilməsində,
Fövqalədə  vəziyət zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş  təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan  qaldırılmasında, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düşən    vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə ,döyüş xidmətində, döyüş növbəsində ,  döyüş əməliyyatlarında xüsusi fəriqləndiyinə, eləcədə  Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı kimi  İctimai vəzifələrin yerinə yetirilməsinə məsuliyyətlə yanaşdığna görə SSRİ Ali Soveti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti adından «Silahlı Qüvvələr  Veterani», «Qüsursuz Xidmətlərə görə isə 1-ci ,2-ci və 3-cü dərəcəli, » Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 70- illiyi, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəyasət heyətinin müvafiq qərarları  ilə isə Avmib — nin təsis etdiyi (Müharibə Veteranı, Avmvib — nin yaranmasının 25 — iliyi, Silahlı Qüvvələrin yaranmasının  100 — iliyi  və Böyük Zəfər) medalları ilə təltif edilib.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, TELMAN BƏY!