Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) Mətbuat Xidmətinin rəhbəri, II dərəcə Vətən müharibəsi əlili
Fərrux olayları bir daha ermənilərin düzəlməklə işləri olmadığını və bu xalqın yaranışdan saxtakar, həyasız olması bir daha təsdiqləndi. Erməni saytı News.am öz aləmində «ciddi araşdırmalar» aparıb və bu məlumatları rus, ingilis və erməni dillərində facebookda paylaşıb. Öz dillərində «F» səsi olmayan və hətta bu səsi tələffüz edə bilməyən bu «fındığa, pındık» deyən millətin Fərruxa, Parux deməsi, əslində bütün reallığa işıq salmaq üçün yetərlidi. Amma bu həyasız toplumun quduz kimi baxdığı tək şey həqiqətdir, reallıqdır.
Yazını olduğu kimi diqqətinizə çatdırırıq:
Azərbaycan Fərrux və Daşbaşı (Qaraqlux) erməni mədəni irsini məhv edir və aşkar saxtakarlıqlara əl atır. Bu barədə «artsax respublikasının təhsil, elm, mədəniyyət və idman nazirliyinin» bəyanatında deyilir.
“2022-ci il martın 24-də Azərbaycanın təcavüzü nəticəsində düşmən artsaxın Əsgəran rayonunun Fərrux kəndi, keçmiş Daşbaşı (Qaraqlux) qəsəbəsi və eyniadlı yüksəkliyi zəbt edib. Azərbaycan silahlı qüvvələri «işğal» (azad etdiyi demək istəyib — red.) etdiyi bu ərazidə erməni tarixi-mədəni irsinin məhv edilməsi üçün öz bədnam mexanizmini dərhal tətbiq etdi.
Bu ərazi həm strateji baxımdan, həm də özünəməxsus tarixi-mədəni və tarixi-təbii mühitinə görə vacibdir. Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin dövlət siyahısına əsasən, yuxarıda göstərilən ərazilərdə 20-yə yaxın abidə, o cümlədən 2 kilsə (o cümlədən, Müqəddəs Ana Kilsəsi, XIII əsr, fotoşəkil əlavə olunur), məşhur «Şikakar-Karaqlux» (Pirlər — Sıxlar — Daşbaşı) rəsmi qeydiyyata alınıb. Qala, arxeoloji əhəmiyyətə malik mədəniyyət abidələri, qəbiristanlıqlar, xaçkarlar, qəbir daşları. 2011-ci ildə Azıx (Azox) Beynəlxalq Arxeoloji Ekspedisiyasının tədqiqat apardığı Şıxlar (Şikakar) mağarası da burada yerləşir.
Lakin vurğulamaq lazımdır ki, bu ərazi hələ də yetərincə öyrənilməmişdir ki, bunu 2021-ci ilin dekabrında orada aparılan tədqiqatlar da təsdiqləyir, nəticədə daha otuza yaxın abidə aşkar edilib…
SÖZARDI: Bu zavallı erməni ətrafdakıların hamısını sanki nadan rus əyyaşı sayıb sırıdıqları toponimlərə diqqət edin: Fərrux — Parux, Şıxlar — Şikakar, öz aləmlərində bu sözü erməniləşdirərək «kar»- ermənicə qaya, daş sonluğu artırmışlar. Yəni Şıx qayası. Ermənidə Şıx, şeyx olmur. Daşbaşı toponimini də sadəcə erməni dilinə tərcümə ediblər. Kar -ermənicə daş, qlux — baş deməkdir. Yəni Daşbaşı adını bu soysuzlar bu cür «erməniləşdiriblər». Nə edək ki, bizimkilərin belə «xırda məsələlərlə» Akademiyada işləri olmaz. Onların daha cahaşümul «ixtira və kəşfləri» var. Amma bircə vaxtları yoxdu. Azıx adına gəlincə isə 1968-ci ilin iyununda Məmmədəli Hüseynovun rəhbərliyi altında Paleolit arxeoloji ekspedisiyası Azıx düşərgəsinin V təbəqəsinin IV horizontunda apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı bir neçə daş məmulatı ilə birlikdə ibtidai insana məxsus çənə aşkar olunmuşdur. Çoxtəbəqəli Azıx paleolit düşərgəsinin orta Aşel mədəniyyətinə aid təbəqəsindən tapılmış ibtidai insana məxsus olan çənə üzərində professor Dəmir Hacıyev uzun müddət elmi tədqiqat işləri aparmışdır. Məmmədəli Hüseynov 1968-ci ildə Azıx mağara düşərgəsinin orta aşel təbəqəsindən daş alətlər və daşlaşmış heyvan sümükləri ilə bir yerdə 350-400 min il yaşı olan ibtidai insanın alt çənə sümüyünün bir hissəsini də tapmaqla dünyaya səs saldı. Sonrakı illərdə tədqiqatların davam etdirilməsi nəticəsində Azıxda və ümumiyyətlə, Quruçay vadisində erkən insanın hələ 2 milyon il bundan öncə məskunlaşdığı arxeoloq Məmmədəli Hüseynov tərəfindən tutarlı elmi dəlillərlə sübuta yetirildi. Bu sahədə də alimin verdiyi məlumatlarda məkrli ermənilərin Azıx adını Azox etmək və bunu erməni abidəsi kimi təqdim etməsi üçün pul, qadın təklif etmələri barədə yazılıb.
Erməni həyasızlığına diqqət edin ki, dünyada tanınmış və tədqiq olunmuş bir abidəni altını — üstünə çevirməkləri bəs deyilmiş kimi, bu vandal və barbar insanlığa təhqir sayılan varlıqlar ən qədim abidəmizə iddia edirlər. Orta əsrlərdəki «erməni abidələrindən», xaçkarlardan danışırlar. Nəinki Qarabağda, heç tarixi İrəvan torpaqlarında 300 yaşlı bir erməni leşi tapmayan bu həyasız toplum, sanki bəşəriyyəti barmağına dolayıb. O qədər yalanlar uydurublar ki, bu gün də bu yalanlar içində özləri çaş-baş qalıblar.
News.am-ın zavallı araşdırmaçısı yazır: Azərbaycanın erməniyə nifrət siyasətinin acı təcrübəsini nəzərə alaraq, bu ölkə «artsaxın» azad olunmuş ərazilərində mədəni vandalizmi ən yüksək səviyyədə təşkil edir və təşviq edir, biz əminliklə bildiririk ki, Azərbaycanın işğalı şəraitində tarixi və mədəni irs Fərrux və Daşbaşı da təhlükə altındadır.
2022-ci il martın 30-da AZTV Azərbaycan mediası tərəfindən dərc edilmiş və azərbaycanlıların yerin altından tapılan insan qalıqlarını nümayiş etdirdiyi videoya baxdıqdan sonra narahatlığımız daha da aktuallaşır. Azərbaycan təbliğat maşını hiyləgər və məkrli üsullara əl ataraq bu faktı 1992-ci il hərbi əməliyyatları nəticəsində «İvanyan» kəndindən (azərbaycanca — Xocalı) azərbaycanlıların kütləvi məzarlığı kimi təqdim edir. Ancaq reallıq tamam başqadır:
1. Baxmayaraq ki, Azərbaycan tərəfi uzun müddət saxtakarlığa əl atıb və erməni tərəfini İvanyan kəndində azərbaycanlıların qətliamında ittiham etsə də, «artsax silahlı qüvvələrinin» mülki əhaliyə hərbi əməliyyatlar zamanı humanitar dəhliz vermiş və humanitar dəhliz təqdim etdiyinə dair çoxsaylı təkzibedilməz sübutlar var. Bu qırğın Azərbaycan müxalifətinin silahlıları tərəfindən onların nəzarətində olan «Akna» (azərbaycanca — Ağdam) yaxınlığında törədilib. Onlar bu qırğından Azərbaycanda hakimiyyəti dəyişmək üçün istifadə etmək niyyətində idilər, bunu hətta Azərbaycanın o vaxtkı prezidenti Ayaz Mütəllibov da etiraf etmişdi. Daha ətraflı sübutları burada (здесь) tapa bilərsiniz.
SÖZARDI: Bu yaxınlarda rəhmətə gedən Ayaz Mütəllibov bu deyilənləri dönə-dönə təkzib edərək, bunun erməni təxribatı olduğunu bəyan edib. Üstəlik saytın istinad verdiyi informasiya da mövcud deyil. Bu bir erməni həyasızlığının əsilsizliyinin puçluğu deməkdir. XX əsrdə Xocalı faciəsini törədən bir vəhşi xalqın nümayəndəsinin qalxıb 44 gündə bircə konvensiyaya zidd fakt göstərmədən ermənifobiyadan dəm vurmasının tək adı ermənilikdir.
2. Əlimizdə olan faktiki, coğrafi və mədəni məlumatların təhlili əsasında məlum olur ki, yuxarıda qeyd olunan kadrlar Fərrux kəndindəki “Kalen Hut” adlı erməni qəbiristanlığında lentə alınıb və bu, IX-XII əsrlərə aiddir. Ona görə də təqdim edilən sümüklər köhnə erməni qəbiristanlığının skelet qalıqlarıdır.
a) Əraziyə bələd olan ekspertlər və Fərrux sakinləri videonun Kalen Hut qəbiristanlığında lentə alındığını iddia edirlər.
b) Kulturoloq və arxeoloqların bircə baxışı kifayətdir ki, videoda göstərilən insan kəllə sümükləri ermənilərə xas olan armenoid antropoloji tipli braxisefal (yastıbaş) quruluşa malikdir, Azərbaycan əhalisi isə dolixosefal (uzunbaş) ) Xəzər antropoloji tipli kəllənin quruluşu (foto əlavə olunur).