İşgüzarlığı , yüksək intellektual səviyyəsi və idarəçilik təcrübəsi ilə seçilən Alahın verdiyi şərəfli və mənalı ömrünün ən məhsuldar dövrünün 24 ildən cox şərəfli xidməti yolunu Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə kecirmiş ehtiyatda olan polkovnik — leytenant Hüseynov Əleyman Abdulxan oğlunun aprel ayının 18 — də 52 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıacıq və üzüağ cıxan ehtiyatda olan polkovnik — leytenant Hüseynov Əleyman Abdulxan oğlunu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev semimi qəlbdən təbrik edir, səbəbkara həyatda insan ücün ən şirin nemət olan möhkəm cansağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki, Əleyman Abdulxan oğlu Hüseynovun yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin. Amin !
Polkovnik — leytenant Hüseynov Əleyman Abdulxan oğlu 1970 -ci ildə aprel ayının 18 — də Azərbaycan respublikasının Cəbrayıl rayonun Dağ Xələfli kəndində anadan olub.
1987 — ci ildə Cabrayıl rayonunun Dağ Xələfli kənd tam orta məktəbi («Əla» qiymətlərlə), 1996 ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (Fərqlənmə diplomu), 1996 və 2000-ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Xəzər rayonunda yerləşən hərbi hissədə və hərbi məktəbdə zabitlərin ixtisas artırma və böluk komandiri, 2013-2014 -cü illərdə isə Cin Xalq Respublikasının Quru Qoşunlarının Hərbi Akademiyasında hərbi hissənin Qərargah rəisi kurslarını bitrib. O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş idarəsində və hərbi hissələrində kecirlən bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, nümnəvi — göstərici məşğələlərdə, xüsusi- taktiki təlimlərdə, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.Hərbi təcürbə mübadiləsi əldə etmək üçün bir sıra xarici ölkələrdə işgüzar səfərdə olub.
1988 — 1990 cu illərdə SSRİ Daxili işlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Moskva və Sankt — Peterburq (Leninqrad) şəhərində yerləşən hərbi hissələrdə müddətli həqiqi hərbi xidmətə olub.
1996- 2018 -ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Binəqədi, Zakatala Cəlabad, Xətai rayonlarında və Şəki şəhərində yerləşən hərbi hissələrdə və Ayrıca yerləşən əlahiddə bölmələrdə taqım, böluk komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini, böluk komandiri, Ayrıca yerləşən Əlahiddə böluk komandiri, Ayrıca yerləşən Əlahiddə tabor komandiri, Döyüş Hazırlığı bölməsinin rəisi, Qəragah rəsinin döyüş təlimi üzrə müavini vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa xidmət edib. Hərbı hissə komandirinin müavinini — Qərargah rəisi vəzivəsini icra edib.
O,Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, saxavətli, insapərvər, əliacıq, zəhmətkeş zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəsələrində, istərsədə xidmət etdiyi və işlədiyi kolektivlərdə, dost -tanış ,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində,Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl etməkdə, hərbi andin, hərbi nizamələrin və digər hüquqi- normativ aktların tələblərinə, eləcdə vəzifə borclarının icrasna məsuliyyətlə yanaşmış, qarşıya qoyulmuş xidməti tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün öz əməyini əsirgəməmiş, şəxsi nümunəsi ilə bir cox hərbi qulluqçular fədakar hərbi xidmətə ruhlandırmışdır.
Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunmasnda, Şəhərdə və yaşayış məntəqələrində baş vermiş ixtşaşların qarşısının alınmasında, Mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, qanunsuz silahlı birləşmiş dəstələrin axtarışındga və zərərsizləşdirilməsində , fövqaladə vəziyət zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və şərəf hissi ilə yerinə yetirmişdir.
Hərbı xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə görə döyüş və ictimai sıyası hazırlığında, hərbi ıntizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə əla xidmətlərə görə döş və yubley nisanları ilə, pul mükafatları ilə, fəxri fərmanlarla və qiymətli hədiyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Hərbı xidməti vəzifə borclarının yerinə yetirərkən göstərdiyi rəşadətə, əla döyüş hazırlığı və döyüş xidməti göstəricilərə, Dövlət və Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunları qarşısında xidmətlərinə, eləcədə rəhbərlik etdiyi taqım, böluk və tabor hər il Daxılı Qoşunların Baş idarəsi tərəfindən keçirilən yoxlamaların nəticələrinə görə Qoşunlar üzrə ən yüksək nəticələr əldə etdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezıdentı adından Daxili İşlər Nazirnin müvafiq əmrləri ilə » Qusrsuz xidmətlərə görə 1-ci ,2 -ci və 3- cü dərəcəli , “ Hərbi Xidmətdə Fərqlənməyə Görə” 2-ci və 3-cü dərəcəli » Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» isə 10 iliyi, 90- və 95 -iliyi yubiley medaları ilə təltif edilib.
Polkovnik leytenant Hüseynov Əleyman Abdulxan oğlunun Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarında səmərəli fəaliyyəti həmişə lazımnca qiymətləndirlib. İctimai asayişin qorunmasında və təmin edilməsində, cinayətətgarlığa qarşı mübarizədə, xidməti vəzifələrinin yerinə yetirilməsində fəriqləndiyinə görə o, Azərbaycan Respublikasının Prezıdentının müvafiq sərəncamı ilə «Hərbi Xidmətlərinə Görə» medalı ilə təltif edilib.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, ƏLEYMAN BƏY!