ŞƏRƏFLİ ZABİT ÖMRÜ: Ismayılova İradə Davud qızı
Bu günlərdə dəyərli həmkarmız,  müharibə veteranı  istefada olan mayor  Ismayılova İradə Davud  qızının doğum günüdür. Ana Vətənin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü  uğrunda  düşmən qüvvələrinə qarşı mübarizədə bizimlə çiyin — çiyinə verib şərəfli zabit  ömurü yaşayan  İradə xanımı hamımız   qeyrətli vətəndaş, əsil   səmimi, işgüzar  insan və qayğıkeş     bir ana kimi  tanıyırıq.O, harada   hansı vəzifədə  calışmasından asılı olmayaraq bütün  var qüvəsini  Vətənimizin  xoş gələcəyinə həsr edibdir.
İradə xanım  1964 -ci il ilin  may ayının  28 də Bakı şəhərində anadan olub. Əslən Lerik rayonundandır. Atası Davud   uzun müddət  Daxili işlər orqanlarında  əməkdar xüsusi  polis rütbəli  zabit kimi  xidmət edib. Qardaşı Emin 1992-ci ildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olub.  Belə  bir mötəbər ailədə  boya başa  dolan  İradə xanım atasının şərəfli peşəsini uğurla davam  etdirmək arzusu ilə  yaşayıb.
1981 -ci ildə  Bakı şəhərində  tam orta məktəbi, 1985 -ci ildə    Azərbaycan Politexnik İnstitutunu bitrib. Bu müttərəqqi arzusuna  uyğun olaraq   1989- 1991 -ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Bakı şəhərində yerləşən Diviziyanın  Kadrlar şöbəsində müvafiq vəzifələrdə,  1992- 2015 -ci illərdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  Nərimanov və Xəzər rayonlarında yerləşən  Alayda və Ali hərbi məktəbdə tərbiyə bölməsində baş təlimatcı və  müəllim , Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  Kadrlar və Şəxsi heyətlə iş şöbələrində zabit və baş zabit   vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə  xidmət edib.
İradə xanım və onun   oğlu  Tural  bir zabit kimi  Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişlər və onlar müharibə veteranıdır.
Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində  Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi,  Hərbi Andın, Daxili Qoşunların Döyüş xidməti nizamnamələriin və  Hərbi qulluqçuların  etik davranış  kodeksinin tələblərinin,  əmr və sərəncamların  dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində daimə  nümunə göstərib.Bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, müvafiq ixtisas artırma  kurslarında, xüsusi — taktiki təlimlərdə, seminar və konfranslarda fəal iştirak etməsi sayəsində  bu sahədə bilik və baçarıqlarını  maksimal təhkimləşdirib  və beləcə  Daxili Qoşunlarda özünu son dərəcə faydalı kadr olaraq təsdiq edib.
Hərbi xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi- döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə,  döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna  və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin,  Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin,  Ali Hərbi məktəb rəisinin , hərbi hissə komandirinin şöbə rəisinin müvafiq əmrləri ilə,  əla xidmətlərə görə döş və yubiley nisanları ilə  təltif olunub,   fərmanla, qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin,ərazi bütövlüyünün  qorunub saxlanmasında, respublikada əmin — amanlığın təmin edilməsində, ictimai  əsayişin qorunmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə  öz xidməti vəzifələrini və hərbi hissənin qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə aşağıdakı medalarla təltif olunub:
1. » Qüsursuz xidmətlərə görə» 1 -ci dərəcəli  -Silahlı qüvvələrdə 20 təqvim il xidmətə görə;
2. » Qusursuz Xidmətlərə görə » 2 -ci  dərəcəli Silahlı Qüvvələrdə 15 təqvim il  xidmətə görə ;
3.»Qusursuz Xidmətə görə » 3- cü dərəcəli  — Silahlı Qüvvələrdə -10 il təqvim il xidmətə görə;
5. «Silahlı  Qüvvələrin yaranmasının » 90 illiyi  (1918- 2008)  yubiley medalı ilə;
4. » Silahlı Qüvvələrin yaranmasının »    10 -illiyi  ( 1991- 2001) yubiley medalı ilə;
6. «Silahlı  Qüvvələrin yaranmasının » 95 illiyi ( 1918 — 2013 ) yubiley  medalı ilə.
Vətənin qeyrətli qızı  İradə xanımı  doğum günü münasibətilə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların  ehtiyatda və istefada olan zabitlərimiz adından  səmimi qəlbdən təbrik edir, doğmaları ilə bahəm,  beləcə şərəfli,  mənalı uzun ömur arzu edirik. Atalar, xeyirlə şər qardaşdır — deyiblər…
28 may həm də İradə xanımın  atasının dünyasını dəyişməsinin 7-ci ildönümüdür. Bu münasibətlə  başnız sağ olsun — deyib , kədərinə şərik  olduğmuzu bildiririk. Allah rəhmət eləsin, məkanı cənnət olsun!