Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında öz dəst -xətt olan, peşəkarlığ və hümanistliyi, sadəliyi və səmimiyyəti ,işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi ilə seçilən ömrünün ən məhsuldar dövrünün 20 ildən çox şərəfli xidmət yolunu hərbi xidmətdə keçirən Müharibə Veteranı ehtiyatda olan mayor Süleymanov Elcin Zakir oğlunun iyul ayının 24 də onun 50 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan ehtiyatda olan mayor Süleymanov Elçin Zakir oğlunu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin və hər yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Mayor Süleymanov Elçin Zakir oğlu 1972 -ci ilin iyul ayının 24 -də anadan olub.
1986 -ci ildə Bakı şəhərində 7 -ci sinifi, 1989 — cu ildə Çəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyi, 1993 — cü ildə Bakı Ali Ümümqoşun Komandirlər Məktəbini, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Müdafiə Nazirliyinin Qaraheybətdə , Daxili ilşər Nazirliyi Daxili Qoşunların isə Xəzər rayonunda yerləşən Zabitlərin təhkimləşdirmə (ixtisasartırma) kursunu bitrib. O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, xüsusi- taktiki təlimlərdə , Komando- Qərargah məşqilərində , müvafiq kurslarda, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1993 — cü ildə Azərbaycan Ordusunun Sumqayıt qarnizonunda yerləşən hərbi hissəsində motoatıcı taqım komandiri vəzifəsində olub.
1994- 2010 — ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Qoşunların Binəqədi, Xəzər, Nərimanov və Quba rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində taqım və böluk komandiri, Tabor qərargahnın rəsi, Alayın kəşfiyyat rəisi , Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Döyüş hazırlığı şöbəsində isə baş zabit vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət edib .
Mayor Elçin Suleymanov hal -hazırda Azərbaycan Respublikasının «Azərsu » Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Nəqliyyat və Xüsusi Texnika İdarəsində 2 — saylı sahənin rəisi vəzifəsində işləyir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edərək ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir. Müharibə Veteranıdır.
O, Daxil Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində öz tabeliyində olanlara Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi, Hərbi Andın, Hərbi və Daxili Qoşunların döyüş xidməti nizamnamələrin tələblərinin, əmr və sərancamların dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində daimi nümunə olmuşdur.
Qanunvericilik ilə Daxil işlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarına həvalə edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsində , şəhərdə və yaşayış məntəqələrində (cəzaçəkmə müəssisələrində) baş vermiş kütləvi ixtşaşların qarşısının alınmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, silahlı birləşmiş dəstələrin axtarışında və zərərsizləşdirilməsində, fövqalədə hallar zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlətətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Hərbi yoldaşları onu, vətənpərvər, qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq və zəhmətkeş hərbi qulluqçu kimi dəyərləndirirlər.O,istər təhsil aldıgı,orta və təhsil mərkəzlərində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi müddətdə, istərsə də dost- tanış, qohum -əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanıb.
Xidməti vəzifələrin icrası zamanı yüksək mənəvi — döyüş keyfiyyətləri, döyüş və ictimai — siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə «əla xidmətlərə» görə döş nişanları ilə, fərmanlarla və qiymətli hediyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin , ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanmasında, respublikada əmin — amanlığın təmin edilməsində, ictimai əsayişin qorunmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə öz xidməti vəzifələrini və hərbi hissənin qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə aşağıdakı medalarla təltif olunub:
— «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının » 10 illiyi ( 1991 — 2001) yubiley medalı ilə;
-«Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 90 illiyi ( 1918 — 2008 ) yubiley medalı ilə;