ŞƏRƏFLİ ZABİT ÖMRÜ: MAYOR İLQAR ORUCOV — 59
Ömrünün önəmli bir hissəsini Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Gəncə şəhərində yerləşən hərbi hissəsində  döyüş hazırlığı və Silah xidməti  işinə həsr etmiş müharibə veteranı, ehtiyatda olan mayor İlqar Abdülüsüm oğlu  Orucovun avqust ayının 1 də onun 59 yaşı tamam oldu.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan müharibə veteranı, ehtiyatda olan mayor  Orucov İlqar  Abdülüsüm oğlunu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi səmimi qəlbdən təbrik edir, ona həyatda insan üçün ən şirin nemət  olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. İlqar Orucovun yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin və hər yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Mayor Orucov İlqar Abdülüsüm oğlu 1963 — cü ilin  avqust ayının 1-də Qərbi Azərbaycanın  Basarkeçər rayonunun  Mərzə kəndində zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açıb
Orucov İlqarın  qardaşı  Əmrah   1993 -cü ilin  yanvar ayının 25- də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olub.
1980 — ci ildə  Qərbi Azərbaycanın Basakeçər rayonun Məzrə kənd orta məktəbini,  1986 -cı ildə  Azərbaycan Politexnik İnstitutunu bitrib .O, Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və hərbi hissələrində keçirilən   bir çox metodiki-  təlim toplanışlarda,  xüsusi — taktiki təlimlərdə, komando — qərargah məşqlərində , müvafiq kurslarda, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1992- 1993-cü illərdə Azərbaycan Ordusunun tərkibində taqım komandiri vəzifəsində   Qazax, Tovuz  və digər rayonların ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edərək ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gələrək, Müharibə Veteranı adına layiq görülmüşdür
1994- 2009 — cü illərdə  Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  Gəncə şəhərində yerləşən hərbi hissəsində (Alayda)  taqım komandiri,  döyüş hazırlığı bölməsındə zabit, döyüş hazırlığı bölməsının rəis əvəzi  və Silah xidmət rəisi  vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət edib.
2009- 2013 — cü illərdə  Daxili İşlər Nazirliyinin  Təmir-Tikinti İdarəsinin müvafiq şirkətində mühəndis vəzifəsində işləyib.  2014 — cü ildən etibarən isə  Gəncə Dövlət Universitetinin nəzdində Regional Kollecdə müəllim vəzifəsində çalışır.
İlqar Orucov yüksək peşəkarlığı , dərin zəkası, gözəl nitqi qabiliyyəti, sadəliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyətilə seçilən ömrünün ən  məhsuldar dövrünün 24 — ildən çox şərəfli xidmət yolunu hərbi xidmətdə  keçirib.
Qanunvericilik ilə Daxil İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarına  həvalə edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsində , şəhərdə və yaşayış məntəqələrində baş vermiş kütləvi  ixtşaşların qarşısının alınmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, silahlı birləşmiş dəstələrin axtarışında və  zərərsizləşdirilməsində, fövqalədə hallar  zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlətətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində  üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
Hərbi yoldaşları onu, vətənpərvər, qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq və zəhmətkeş  hərbi qulluqçu kimi dəyərləndirirlər.O,istər təhsil aldıgı,orta və təhsil mərkəzlərində, istərsə də  xidmət etdiyi və işlədiyi müddətdə, istərsə də dost- tanış, qohum -əqrəba  arasında   özünə layiq hörmət  qazanıb.