Qarşıdan Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) yaranmasının 28 illiyi gəlir!
Bu barədə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev fikirlərini bizimlə bölüşüb…
Salman Musayev bildirdi ki, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB ) Respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş, müharibə veteranlarını öz ətrafında birləşdirən ictimai təşkilat kimi 1994 -cü ildən fəaliyyət göstərir və uzun bir yol keçmişdir. Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) fəaliyyət göstərdiyi 28 il ərzində ölkəmizin ictimai- sıyası həyatında fəal iştirak edib və bu gündə yüksək fəallığı ilə secilən aparıcı ictimai (təşkilatlardan) birliklərdən bırıdır. Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi, 28 illik fəaliyyəti dövründə veteranlar və şəhid ailələri arasında, istərsə də yüksək rəsmi dairələrdə böyük hörmət qazanmış, 44 günlük Vətən müharibəsində isə başda Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin sədri Füzuli Rzaquliyev olmaqla, AVMVİB rəhbərliyi və bir sıra rayon şöbələrinin sədr və müavinləri hərbi qulluqçularmızın yanında olaraq, onlara həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
Hazırda sıralarında 87.000 (səksən yeddi) mindən çox üzvü birləşdirən AVMVİB cəbhədən geri dönmüş kontingentlə fəal iş aparır və gənclərimizin cəmiyyətə adaptasiya olunması üçün əlindən gələnləri əsirgəmir.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) yarandığı gündən dövlətçiliyimizi, müdruk dövlət xadimi Heydər Əliyevin və onun davamçısı Prezident İlham Əliyevin siyasətini daim dəstə kləyən ictimai təşkilat kimi fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi bir aparcı təşkilat olaraq ordu sıralarından təxris olmuş döyüşü gənçlərin mülki həyata sosial reabilitasiyası, onlar üçün yeni iş yerlərinin açılmasına köməklik göstərilməsi, yeniyetmələr arasında hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsinin gücləndirilməsi, onların bir sıra problemlərinin həll edilməsi istiqamətində təşkilatmızın qarşısında duran əsas məqsəd və vəzifələriin yerinə yetirilməsi isqamətində rəhbərlik, AVMVİB -nin Fədai. az, » Veteran. az» adlı mətubat orqanın, «Veteran TV» internet televiziyasının kolektivi, respublikanın şəhər və rayon şöbələrinin sədr və müavinləri tərəfindən bir çox işlər daimi aparılır.
Müdrik dövlət xadimi Heydər Əliyevin 1994 -cü ilin iyun 28 -də imzaladığı » Veteranlar haqqında» Respublika Qanununda bu diqqət və qayğının hüquqi əsasları müəyyənləşdirib. Onun veteranlara qayğı siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Veteranlara dövlət qayğısı yeni səviyyə qaldırılıb. Azərbaycan müharibə əlillərinə, şəhid ailələriinə, maddi yardımın, pensiyaların miqdarının ildən- ilə artrılmasında, müharibə əlillərin mənzil və avtomobilə təmin edilməsində, Prezıdent təqaüdünün verilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən böyük işlər görülür və müvafiq sərancamlar verilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müharibə iştirakçılarına (müharibə əlillərinə) , şəhid ailələriinə göstərdiyi qayğıya görə Azərbaycan Respublikasının Prezıdentınə öz Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi və üzvləri adından öz minatdarlığımı bildirəm.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin Nizamnaməsinin tələblərinin yerinə yetirilməsinə AVMVİB İdarə Heyətinin üzvləri (Füzuli Rzaquliyev, Vahid Abdurrəhmanov, Xaqani Ədəboğlu, Qurban Osmanov və NTK sədri Niyazi Quliyev), AVMVİB Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Xaqani Rzaquliyev, AVMVİB — nin Gəncə, Sumqayıt, Mingəçevir, Naftalan, Xankəndi şəhər, Tovuz, Nəsimi, Zəngilan, Qubadlı, Zərdab, Goranboy, Xocalı, Suraxanı, Nərmanov, Xocavənd, Qazax, Beyləqan, Balakən, Lənkəran, Xətai, Sabirabad, Tərtər, İmişli, Saatlı, Ağdaş, Yardımlı, Binəqədi, Abşeron, Füzuli, Qazax, Ağstafa, Göygöl, Gəncə ş. Nizami, Çilov, Səbail, Yasamal, Yevlax, Xəzər, Cəbrayıl, Laçın, Ağcabədi, Masallı və digər rayon şöbələrinin sədrləri layiqincə yanaşaraq onlara həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqlarının öhtəsindən layiqincə gəlirlər.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin yaranmasının 28 il dönümü münasibəti Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyini, üzvlərini təbrik edirəm, onlara can sağlığı, uzun ömur arzulayiram. Vətən ügrunda şəhid olmuşlara, sıralarımızdan ayrılıb Haqqa yürümüş müharibə veteranlarımıza isə Allahdan rəhmət diləyirəm.
Allah Bayraq sevdalı, Vətən və Torpaq təəsüblü döyüşçü qardaşlarımızı qorusun!