Yaxın Şərq İnstitutunun prezidenti Yevgeni Satanovski hesab edir ki, hazırda Dağlıq Qarabağda vəziyyətin gərginləşməsi Amerika rəsmilərinin işidir.
Satanovski: Dağlıq Qarabağda atəşi bu dəfə amerikalılar alovandırıblar.
Politoloq xatırladıb ki, indi Rusiya sərhədləri yaxınlığında yerləşən yeni münaqişə ocağının yaradılması riski var. Kosovo, onun sözlərinə görə, bunu açıq şəkildə nümayiş etdirdi və indi də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin buzu “əriyib”. Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoru Uilyam Bernsin İrəvana səfərindən dərhal sonra:
«O, oraya nəyə gəlmişdi? Əgər onun səfərindən sonra münaqişənin donu dərhal əriyibsə, məsələ məlumdur. İrəvanda Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoruna nə lazım idi», — deyə Satanovski soruşur.
Politoloq Tayvana gəlişi az qala ABŞ-ın Çinlə müharibəsinə səbəb olan Nensi Pelosinin Asiya turnesinə diqqət yetirməyi təklif edib. İndi də Amerika siyasətinin veteranı — yeri gəlmişkən, hakimiyyətdə olan üçüncü şəxs Koreya yarımadasındakı neytral zonaya «baxmaq» niyyətindədir:
«Düşünmürəm ki, bu, Kim Çen Inın Si Cinpinin Tayvana səfərindən daha çox xoşuna gələcək», — şərqşünas vurğulayıb.
Eləcə də Dağlıq Qarabağda yeni gərginləşmə ilə artıq “əks-təsvir” vermiş Bernsin İrəvana səfərinin nəticəsidir.