Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan müharibə veteranı, ehtiyatda olan kapitan Əkbərov Rza Sultan  oğlunu doğum günü  münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi və Fədai.Az kollektivi səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan ücün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı uzun ömür,  fəaliyyətində  isə uğurlar  arzulayır.
Kapitan Əkbərov Rza Sultan oğlu  1967 — ci ilin oktyabr ayının  1 – də  Azərbaycan Respublikasının Cəlilabad rayonun  Müsalı  kəndində zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açıb.
Kapitan Əkbərov Rza Sultan oğlu 1984 — ci ildə  Cəlilabad  rayonunun Ləkin  kənd  tam orta məktəbini,  1992-ci  — ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatının Akademiyasının bitirib. O, Müdafiə Nazirliyinin  hərbi hissələrində xidmət etdiyi illər ərzində ,  Müdafiə Nazirliyinin Korpus və hərbi hisslərində keçirilən bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, xüsusi  — taktiki təlimlərdə , Komando —  qərargah  məşqlərində,  müvafiq kurslarda, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1985 -1987 — ci illərdə Sovet Ordusunda müddətli həqiqi hərbi xidmətdə  olub.
1992 — 1993 — cü illərdə Cəlilabad rayonun Müsallı kolxozunda kadrlar şöbəsinin  müdiri vəzifəsində işləyib.
1993- 2001 – ci illərdə  Azərbaycan Ordusunun Döyüş bölgələrində ( Ağdam, Ağcabədi,Füzuli və  Beyləqan rayonları ərazisində) yerləşən  hərbi hisslərdə Taqım komandiri, minatan batareya komandiri  vəzifəsində Vətənə,Dövlətə və Xalqa ləyaqlətlə xidmət edib.Motoatıcı taborun qərargah rəisi  və taborun maddi texniki təminat xidmətləri üzrə müavini vəzifələrinin icra edib. 2003-cü ildən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür. 2-ci qrup əlildir.
1993 – 1994 — cü illərdə Azərbaycanın Ərazi bütövlüyü uğrunda (Ağdam, Beyləqan, Füzuli və rayonları istiqamətində) gedən döyüşlərdə  iştirak edərək ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
O, Azərbaycan Ordusunda xidmət etdiyi illər ərzində  öz tabeliyində olanlara Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi, Hərbi Andın, Hərbi nizamnamələrin tələblərinin  əmir və sərancamların dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində tabeliyində olan hərbi qulluqçulara  daimə nümunə olmuşdur.
Kapitan Rza Əkbərovun hərbi yoldaşları onu vətənpərvər, cəsarətli, qorxmaz, saxavətli, insanpərvər, əliaçıq və zəhmətkeş zabit kimi dəyərləndirirlər. O,istər təhsil aldıgı orta və ali təhsil müəssisələrində, istərsə də   xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, qohum-əqrəba, dost —  tanış arasında  özünə layiq hörmət qazanıb .
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin, ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanılmasında ,  respublikada  əmin —  amanlığın  təmin edilməsində,  öz xidməti vəzifələrini  yerinə yetirərkən  fəriqləndiyinə görə    aşağıdakı medalarla təltif edilib:
-“Böyük Zəfər” Medalı ilə;
-“Müharibə Veteran” Medalı ilə;