Paşinyan Rəisi görüşü: Bölgədə «Ağa -Dğa birliyi» yaradılır?!
Baş nazir Nikol Paşinyanın İran İslam Respublikasına işgüzar səfəri başa çatıb. Tehranın Mehrabad hava limanında rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra baş nazir prezident sarayına gedib və onu İran İslam Respublikasının prezidenti İbrahim Rəisi qarşılayıb.
Bu barədə “Armenpress”in məlumatına görə, Ermənistan baş nazirinin ofisi məlumat yayıb.
İran prezidenti görüşdə Ermənistanın baş nazirinə dəvəti qəbul edib İrana işgüzar səfərə gəldiyinə görə təşəkkür edib. İbrahim Rəisi əlavə edib ki, İran dost Ermənistanla siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əlaqələrin daim inkişafına böyük əhəmiyyət verir.
Nikol Paşinyan səmimi qəbula görə İbrahim Rəisiyə təşəkkür edib və onu İran İslam Respublikasının Prezidenti seçilməsi münasibətilə bir daha təbrik edib. O, İranla qarşılıqlı hörmət və anlaşmaya əsaslanan çoxtərəfli əməkdaşlığın ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
“Xalqlarımızın çoxəsrlik dostluğu, sıx tarixi və mədəni əlaqələri ikitərəfli əməkdaşlığın gələcək inkişafı üçün əsasdır. Biz dialoqumuzu davam etdirmək üçün birgə səylərlə ikitərəfli əməkdaşlığın gündəliyini daha da zənginləşdirməyə hazırıq. Bu gün burada olmağım bizim Ermənistanla İran arasında münasibətlərin dərinləşməsinə və əməkdaşlığın ən yüksək səviyyədə möhkəmlənməsinə sadiqliyimizə dəlalət edir”, — Baş nazir Nikol Paşinyan bildirib.
Baş nazir ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsi kontekstində İranın erməni icmasının səylərini əsas rol hesab edib və erməni icmasının milli kimliyini qoruyub saxlamaq üçün bütün lazımi şəraiti təmin etdiyinə görə ölkə hökumətinə təşəkkür edib.
Ermənistan və İran liderləri ticarət-iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı geniş spektrli məsələləri müzakirə ediblər. Xüsusilə, Mehri azad iqtisadi zonasının aktiv fəaliyyətinin təmin edilməsi və İranın Avroasiya İİ ilə azad ticarət rejimindən bu sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün stimul kimi istifadə edilməsi imkanları müzakirə mövzusu olub.
Hər iki tərəf Fars körfəzindən Qara dənizə qədər nəqliyyat və kabel rabitəsinin inkişafının əsas əhəmiyyət kəsb edəcəyi regional kommunikasiyaların inkişafını prioritet adlandırıb.
Nikol Paşinyan İran tərəfinin Şimal-Cənub magistralının tikintisi layihəsində marağını alqışlayıb və əlavə edib ki, Ermənistan hökuməti yuxarıda qeyd olunan layihənin Sisian-Mehri hissəsi üzrə beynəlxalq tenderdə İran tikinti şirkətlərinin iştirakını müzakirə etməyə hazırdır.
Nikol Paşinyan və İbrahim Rəisi enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanlarına toxunublar. Xüsusilə, tərəflər İran-Ermənistan 3-cü yüksək gərginlikli elektrik verilişi xəttinin tikintisinə başlanılması, qaz-elektrik enerjisi mübadiləsi proqramının uzadılması, üçüncü yüksək gərginlikli elektrik xəttinin istismara verilməsindən sonra qaz-elektrik enerjisi mübadiləsinin həcminin artırılması istiqamətində atılan addımları müzakirə ediblər.
Baş nazir İranın regionda sülh və sabitliyin bərqərar olması istiqamətində ardıcıl səylərini bir daha təsdiqləyib.
İbrahim Rəisi cavab verib ki, regionda sülhün qorunması İran üçün də vacibdir və əlavə edib ki, İran tərəfi bütün məsələlərin dialoq yolu ilə həllini zəruri hesab edir.
Nikol Paşinyan və İbrahim Rəisi səhiyyə, ən son texnologiyalar, təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində birgə yeni proqramların həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələləri də müzakirə ediblər.
Görüşün sonunda İbrahim Rəisi baş nazir Nikol Paşinyana Ermənistanın inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmaq üçün güc və enerji arzulayıb. Nikol Paşinyan arzulara görə təşəkkür edib və İran prezidentini Ermənistana dəvət edib. Dəvət qəbul olundu. Həmsöhbətlər müvafiq idarələrin rəhbərlərinə Ermənistan-İran əməkdaşlığının gündəliyində duran müxtəlif məsələlərin irəli sürülməsi üçün daha fəal əməkdaşlıq etməyi tapşırıblar.
Axşam Nikol Paşinyan İran İslam Respublikası prezidentinin rəsmi andiçmə mərasimində iştirak edəcək.