Ermənistan həbsxanasında qadınlara, uşaqlara və əcnəbilərə işgəncə verirlər
Abovyan Cəzaçəkmə Müəssisəsində hamilə qadınlar və ya uşaqlı məhbuslar və məhbuslar üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi kameralar və ya yaşayış yerləri olmayıb, müəssisədə uşaqların saxlanması üçün şərait yaradılmayıb. Bütün kameralar uşaq baxımı və inkişafı üçün xüsusi tələblərə uyğun təchiz edilmir, məsələn, beşik və ya uşaq çarpayısı, çimmək üçün yerlər və s.
Noyabrın 16-da hüquq müdafiəçisi Kristine Qriqoryan və Ombudsman Aparatının milli qabaqlayıcı mexanizmin tətbiqi üzrə koordinator, işgəncə və qəddarlığın qarşısının alınması şöbəsinin müdiri Laura Qasparyan həbsdə olan qadınlar, yetkinlik yaşına çatmayanlar və xarici vətəndaşlar hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı növbədənkənar ictimai hesabat təqdim ediblər. Hesabat Ombudsmanın 2022-ci ilin martında Abovyan cəzaçəkmə müəssisəsinə səfəri və ardınca iyunun 13-də elan edilməmiş monitorinq səfərinə əsaslanır.
Mətbuat konfransında çıxış edənlər cəzaçəkmə müəssisəsinin bəzi hissələrində saxlanma şəraitinin son dərəcə qeyri-qənaətbəxş olduğunu, qəbuledilməz sanitar-gigiyenik vəziyyətdə olduğunu bildiriblər. Həmçinin bildirilib ki, koloniyanın tibb xidməti şöbəsi gərgin iş qrafiki əsasında işləyir, o cümlədən dərman preparatları ilə təminatda da bir sıra boşluqlar var.
Azadlıqdan məhrum edilmiş yetkinlik yaşına çatmayanlar və valideynləri ilə birlikdə islah müəssisəsində yaşayan uşaqlar tibbi müdaxilə tələb edən ilk tibbi yardımı lazımi qaydada təşkil etmək imkanından məhrumdurlar. Qriqoryan cəzaçəkmə müəssisəsində saxlama müddəti ötmüş dərmanların olduğunu da qeyd edib.
Bundan əlavə, psixi sağlamlıq problemi olan azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin müalicəyə yenidən razılıq verilməsi tələbinə əməl olunmasına nəzarət yoxdur.
İctimai iaşə, çimmək, şəxsi gigiyena, camaşırxana, gəzinti və dərslərin təşkili, qısa və uzunmüddətli səfərlər, xarici aləmlə ünsiyyətin təşkili məsələlərində də boşluqlar qeydə alınıb. Yetkin məhkumlara verilən yeməklərin üç yaşınadək uşaqlara da verildiyi sənədləşdirilib. Ombudsman qeyd edib ki, yalnız bir uşağa uşaq qidası təyin edilib və bu, normaya uyğun aparılmayıb.
Uşaqların kamera şəraitində çimməsinin təşkilinə gəlincə, Qriqoryanın sözlərinə görə, bu, böyüklər üçün olduğu kimi eyni şərtlərlə təşkil olunur ki, bu da yolverilməzdir. “Praktikada qadınlar körpənin çimməsinə mümkün olan ən yaxşı şəraiti təmin etmək üçün otaqlarında kiçik çaydanlardan istifadə edirlər ki, bu da problem sayılmalıdır”.
Azadlıqdan məhrum edilmiş əcnəbi şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi məsələsi də qeyd olunub. Həbsxana şəraitində dil maneəsi və tərcümə xidmətlərinin olmaması onları son dərəcə həssas edir.
Abovyan cəzaçəkmə müəssisəsində çalışanların cins nisbəti də narahatlıq doğurur. 135 işçidən yalnız 36-sı qadındır, onlardan 13-ü dövlət qulluqçusudur. “Məhkumların əksəriyyətinin qadın olduğunu nəzərə alsaq, bu pis presedentdir və xidmətin səmərəli aparılmasına kömək etmir”.
Səfər nəticəsində Kristine Qriqoryan müəyyən edilmiş problemlərin həlli üçün 66 konkret təklif təqdim edib. Onlar artıq dövlət qurumları ilə müzakirə olunub. “Bizim səfərimizdən sonra Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verdilər ki, koloniyada genişmiqyaslı təmir işlərinə başlanılıb. Oktyabr ayında özüm orada oldum və gördüm ki, təmir başlayıb, amma təmir problemlərin kiçik bir hissəsidir. Mühafizə şərtləri bütün kompleksi nəzərdə tutur, biz bunun üçün 66 tövsiyə təqdim etmişik”.
Səfərin yekunu olaraq, Ombudsman müəyyən edilmiş problemlərin həlli ilə bağlı 66 konkret təklif təqdim edib. Onlar artıq dövlət qurumları ilə müzakirə olunub.
“Bizim səfərimizdən sonra Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verildi ki, koloniyada genişmiqyaslı təmir işlərinə başlanılıb. Mən özüm oktyabrda orada oldum və gördüm ki, təmir başlayıb, amma təmir problemlərin kiçik bir hissəsidir. Saxlanma şəraiti 66 tövsiyə təqdim etdiyimiz bütün kompleksi nəzərdə tutur «deyə Qriqoryan yekunlaşdırdı.