27 iyul 1918-ci ildə Xarici İşlər Naziri Əhməd Nesimi bəyə müraciət edən Aharonyan, erməni əsgərlərinin Osmanlı əsgərləri tərəfindən əsir götürülməsi və ölkədə olan erməni zabit və əsgərlərini azad etmək və onları vətənlərinə qaytarmaq məsələlərini də müzakirə etmişdilər. Nəticədə, Osmanlı imperatorluğundakı əsirlər əvvəlcə İstanbula, sonra isə Ermənistana göndərildi. Bu əsirlərin göndərilməsinə dair bir çox sənədlər bu gün Başbakanlığın Osmanlı Arxivindən əldə edilə bilər.
6 sentyabr 1918-ci ildə erməni heyətinə Aharoniyan rəhbərlik etmişdir və Cümə Salamlığında Osmanlı Sultanı Vahidəddin tərəfindən qəbul edilmişdi. Erməni nümayəndə heyəti öz müstəqilliyini tanıyan ilk ölkə olaraq Osmanlı İmperatorluğuna minnətdarlıqlarını bildirdilər və onlar bunu heç vaxt unutmayacaqlarını, qarşılıqlı dostluq münasibətlərində olacaqlarını dilədilər.
Ənvər Paşa ilə danışıqlar apararkən erməni nümayəndə heyəti regiondakı ermənilərin öz vətənlərinə qayıtmaq üçün lazımi icazələrin veriləcəyinə dair təlimatlar aldı.
Erməni nümayəndələri təxminən üç ay İstanbulda qaldılar və ümumiyyətlə heç bir narazılıq olmadı.
İRƏVANDA OSMANLI HEYƏTİ
Ferik Mehmet Əli Paşa İrəvanda Osmanlı İmperatorluğunun hərbi və diplomatik nümayəndəsi təyin olundu. Paşa orada baş verən hadisələri yaxından təqib edir və onlar barədə paytaxta xəbər verirdi. Azərbaycan hökuməti, Osmanlı imperiyasının müstəqilliyini elan edən üç Cənubi Qafqaz dövlətindən birinci olaraq Ermənistan və Gürcüstana nümayəndə göndərməsinə etiraz notası verdi.
İrəvana səfər edən Qafqazda yerləşən Osmanlı ordusunun Baş Qərargahı tərəfindən yazılmış bir hesabatda deyilirdi ki, bölgədəki müsəlman və xristianlar heç bir problem olmadan həyatlarını davam etdirmələrini, həm hökumət, həm də xalq onu çox yaxşı qarşılamışdılar və bu işlərdən razı qalmışdılar. Həm də raportda aclıq və epidemiya səbəbiylə çətinlik çəkən yerli əhali və qaçqınlar haqqında məlumatlar yer alırdı.
Osmanlı torpaqlarından Ermənistana köç edənlər və bölgədə müharibəyə hazırlıq, Osmanlı nümayəndəsini və hökumətini narahat edirdi. Bu məlumatlara əsasən, Mehmet Əli Paşa Erməni Daxili İşlər Naziri ilə üz-üzə görüşüb, narahatlıqlarını ifadə etmişdi. Daxili işlər naziri Osmanlı ordusunun hər hansı bir hücumundan qorxduğundan 1918-ci il oktyabrın 19-da qarşılıqlı hücum etməmək haqqında müqavilə imzaladılar və bir-birinə qarşılıqlı etimad göstərdilər. Lakin 19-24 oktyabr tarixli hesabatlarında Gürcüstan-Ermənistan münaqişələrində Ermənistanın təxminən 30 min əsgərinin səfərbərliyə aldığını və qaçqınlardan bir süvari alay qurulacağı bildirilirdi. Bu son hesabatlardan əlaqələrin dəyişəcəyi barədə xəbər verilirdi. Nəticədə, hadisələrdən narahat olan Mehmet Ali Paşa 20 noyabr 1918-ci ildə vəzifəsindən istefa edərək geri döndü. Cəfər bəy 1919-cu ilin fevralında ora Səfir təyin olundu.
ACLIQ, YAYILAN XƏSTƏLİKLƏR VƏ TƏHLÜKƏLƏR İÇİNDƏ KEÇƏN İKİ İL
1918-ci ilin qışında ölkədə altı ay kifayət edəcək qədər ərzaq vardı. Osmanlı İmperatorluğundan köç edən mühacirlər, iqtisadi çətinliyə düçar olan Ermənistan üçün ağır yük idi. Təəssüf ki, bu dövrdə çox sayda immiqrant, aclıqdan öldü. Ölkədə ağır bir aclıq və epidemiya yaşanırdı. Ermənistan da ictimai asayiş ilə bağlı ciddi problemlər yaranmışdı. Əsgərlər oğurlanmış malları satır, gecə saatlarında atəş səsləri dayanmazdı. Təəssüf ki, hökumət problemin həlli üçün silahları toplamaq qərarına gəlsə belə, bir uğur qazana bilmədi. Ordu illərdən bəri vərdiş etdikləri rus ruhu daşıyırdı. Milli bir ordu yaratmaq üçün cəhd edildikdən sonra, qarşı çıxan üç yüz zabit ordudan qovulmuşdu. Eyni zamanda orduda ciddi bir qida problemi və aclıq yaşanırdı. Aclıq üzündən onlarla əsgər fərarilik edirdilər.
Bütün bunlar yetərli olmadığı halda, İrəvandakı Alman nümayəndələri və tacirləri zavod və mağazalardakı gizli satışla pambıq satın alırdılar. Bu, Ermənistan iqtisadiyyatına zərbə vururdu.
Kaznaçuni bu məsələnin həllini tapdıqdan sonra Amerikanın yardımçı heyətlərinin İstanbula yardım göndərəcəyini öyrəndi və İstanbuldakı nümayəndə heyətləri ilə əlaqə qurdu. Oradan Ermənistana bəzi subsidiyalar gətirdi. Ancaq bu kömək, ümumiyyətlə kifayət qədər deyildi. Osmanlı Hökuməti də 150 ton buğda göndərərək yardım etdi (Alparslan Türkeş kimi-red.),1918-1919-cu illərdə Ermənistanda aclıq və epidemiyalardan təxminən 200 min adam öldü.
Bütün bu çətinliklərlə yanaşı, erməni-gürcü müharibəsi 1918-ci ilin dekabrında başlandı. Erməni ordusunun müvəffəqiyyətinə baxmayaraq, maliyyə çatışmazlığı ordunu çətin duruma salmışdı. Sonra Türk-Tatar üsyanları 1919-cu ilin iyulunda başlamış və Ermənistan parlamentini çətin duruma salmışdı. 5 may 1920-ci ildə parlamentin fövqəladə iclasında İskəndər Hadisyan istefa verdi. H.Ohancanyan başçılığıyla yeni bir hökumət formalaşdırıldı. 10 avqust 1920-ci ildə Müttəfiqlər İttifaqları tərəfindən imzalanmış Sevr müqaviləsi nəticəsində Ermənistan son olaraq Qərb dövlətləri tərəfindən azad və müstəqil bir millət olaraq qəbul edildi.
Sona doğru
23 sentyabr 1920-ci ildə türk-erməni müharibəsi başladı. Kazım Karabekir paşa 30 min əsgərlə Qarsa girdi. O, 3000 hərbi və mülki cavabdehləri həbs etdi. 6000 erməni bu mühasirədə həyatını itirdi. Şəhər yandırıldı. Ermənistan müqavimət göstərib, Qərb dövlətlərindən yardım istədi. Ancaq Fransızlar Suriyadakı yerli müqavimətə görə, İraqda İngilislər və Antalyalı İtalyanlar ilə məşğul olduqları üçün kömək etmədilər. Bu müharibədə yeganə köməyi Yunanıstan verdi. Gürcülər bitərəf qalmışdılar. 18 noyabrda atəşkəs elan edildi. Ancaq şərtlər Ermənistanın əleyhinə idi. Bütün bu çətinliklər qarşısında Ohancanyan hökuməti istefa verdi. O, Simon Vratsyan tərəfindən əvəz olundu.
24 noyabr 1920-ci ildə Gümrü Müqaviləsi danışıqları Türkiyə Böyük Millət Məclisi ilə başladı. Dekabrın 3-də başa çatdı. Qars və ətrafı Türkiyəyə geri verildi. Ermənistanın Türkiyəyə qarşı etdiyi bütün anlaşmalar qaldırılacaqdı. Araz çayı sərhəd sayılırdı. Ermənistan silah idxal edə bilməsə də, nəticə Ermənistan hökumətinə məcburi xarakter daşıyırdı.
Bu müqavilənin ən əhəmiyyətli xüsusiyyəti Türkiyədə yeni doğulmaqda olan TBMM hökumətin beynəlxalq arenada imzaladığı ilk andlaşma olarkən, yeni doğulmuş Ermənistan Respublikasının imzaladığı son beynəlxalq sənəd olmasıydı.
YOLUN SONU DƏMİR PƏRDƏ
Gümrü Müqaviləsinin imzalanmasından bir gün sonra Ermənistan Respublikası Qırmızı Ordu tərəfindən işğal edildi. Qansız həmlə nəticəsində Ermənistan öz müstəqilliyini itirdi və Ermənistanın Birinci Respublikası yıxıldı. Həmin gün Vratzyan istefa verdi və Sovet İtifaqı tərkibində Ermənistan Respublikası quruldu. Gümrü müqaviləsi dayandırıldı və qüvvəyə minmədi.
Yeni qurulan bolşevik Sarkis Qazyan Sovet Ermənistanı Respublikasının başına gətirildi. Beləliklə, Ermənistanın sovetləşdirilməsi elan edildi. Dekabrdan etibarən 1000-dən çox zabit nəzarətə alındı. Generallar deportasiya edildi. Bəziləri yolda öldürüldü. Tutulanların əksəriyyəti Bakı və Rusiya həbsxanalarına göndərildi. 1921-ci ilin fevralında Sardarabad döyüşünün bir çox «qəhrəmanları» vuruldu. Bu son hadisə əhalinin səbrini daşırdı. Ertəsi gün üsyan başlandı. Əşdərək, Eçmiədzin, Kərni və Ardanı ələ keçirildi. Belə ki, yüzlərlə insan həbsxanalardan qaçdı. Həbsxanaların sağ qalanları arasında Hovannes Kaznaçuni və Levon Şant kimi bir çox ziyalılar var idi.
Bu dəfə bolşeviklər daha güclü hücum edərək 1921-ci il aprelin 2-də İrəvana girdilər. Beləliklə, yolun sonu qarşıda yetmiş il üçün dəmir pərdə ilə bağlanmışdı.
HANRİET TOPUZYAN BASOĞLU (HyeTert -Լոյս ի լուսոյ)
.