Xatırlayısınızsa, “WikiLeaks” saytı ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Enn Dersinin regionun siyasi durumu ilə bağlı Vaşinqtona göndərdiyi məxfi hesabatını yayımlamışdı. Enn Dersiye görə, İran Qarabağla bağlı rəsmi Bakıya “dəstək” nümayiş etdirsə də, məxfi danışıqlarda bunun əksinə hərəkət edir və Azərbaycanı ümumiyyətlə müstəqil dövlət kimi tanımır.
İranın bəzi hərbi-siyasi dairələrində Azərbaycana qarşı aparılan təbliğat kampaniyası da bəzən iki dövlət arasında siyasi gərginlik həddinə gəlib çıxır. Həmin qüvvələr İranın rəhbərliyinə müdaxilə etmək üçün rıçaqlarını da gücləndirir.
İranın keçmiş prezidenti Əli Əkbər Haşimi Rəfsəncani (1989-1997) Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycana yardım etmək niyyətində olub. Ancaq bu, baş tutmayıb. Ekspertlər deyirlər ki. bunun baş tutmamasının bir tərəfi o vaxtkı AXC rəhbərliyində olsa da, digər bir tərəfdən İrandakı anti-Azərbaycan qüvvələrin məsələyə mənfi təsiri daha güclü olub.
“İran Mellat Bankı”nın Ermənistan filialının rəhbəri olmuş Ermənistan vətəndaşı Hraçya Ovanisyanın cinayət məsuliyyətinə cəlb olunduqdan sonra verdiyi məlumatlara görə, Ermənistanda və Dağlıq Qarabağda yüzlərlə İran şirkəti fəaliyyət göstərir. Bankda olan qeydiyyatlara görə, bunlar “Mona Qrup” (Rəhmani, Rəşidi, Azərban Həddad), “Kankar”(Seyid Nur Eyni), “Şərifli” (Rza Şərifi), “Süleymani” (İzzət Süleymanpur), “Arya Filiz Nab” (Rəsul Ənzari), Araz Mühacir Ticarət” (Kazım Səfərzadə), “Aftab” (Əzimi Əhmədpur), “Arazfud” (Cavad və Məhəmməd Bimeqdar), “Nüsrəti” (Rza Nüsrəti), “Pəyan-e Saderat” (Davud Cokar), “Vasif” (Məhəmməd Cəfərpur Vasif), “Firuznejat” (Əhməd Firuznejat), “Nəcəfzadə” (Nəcəfzadə), “Kaimifa” (Əbülfəz Mətləbzadə), “Turac” (Məhəmmədhüseyin Yusifzadə), “Armen” (Əli Qüdrəti), “Ava” (Vahik Ohancanyan), “Kraun” (Hamu Davudi), “Şölə” (Seyidəli Hüseyni), “Suas” (Hüseyn Şadi), “AMO Kimya” (Nadir İrani, Vəhid Nəhavəndiyar), “Nahid” (Möhsüm Fərşbaf), “Səba Saha” (Rza Nafəzi), “Petrocəm” (Cəlil Heydəri), “Derəxşan” (İsmayıl İbrahimi), “Şahsuvari” (Rza Şahsuvari), “İzorof” (Təhmuraz İmani), “Rizşin” (Əli Əzhəri), “Elivoud” (Hüseyn Şeybani), “Tirkaran” (Məhəmməd Ənsari), “Mələki” (Hüseyn Mələki), “Luba” (Əli Azad Əfruz), “Nardino” (Siyamək Boləndi), “Kultrom” (Səda Allahverdiyan), “Şadan” (Şəhruz Hüseyni), “Sunesar” (Nasir Ətayi), “Suzan” (Behruz Caznəgu), “Növcavan qardaşları” (Cavad Növcavan), “Tatyo” (Arlen Davudyan), “Şahinans” (Vahik Şahinans), “Roberto” (Rubik Minasyan), “Arbi” (Varuj Ayvazyan), “Şahbaz” (Məhəmmədrza Baqeri), “Kyudot” (Rəhim Ali), “Ambret” (Pərviz Nüsrəti), “Bir” (Hadi Purradi Gərgəri), “Kondal” (Əsğər Fədai), “Aypeks Nur” (Əfşin Nəsiri), “Miyad” (Yunes Rezayi Əqdəm), “Paknam” (İsa İmami), “Marlik” (Əli Nəsirli Livarcani), “Şahab Səhənd” (Cavad Rəhimi Namdar), “Ərcümənd” (Əlirza Ərcümənd), “Livarcan” (Möhsün Cənabiyye), “Silis Şen” (Seyid Əbülfəz Səlili), “Minamesa” (Məhəmməd Eslami), “Nadir” (Nadir Kərimiyan Siyahrud), “Rand” (Rəhman Behruzi), “Trakliyan” (Həmid Xorrəmi), “Didar” (Əlirza Həlimi Təbrizi), “General Oil” (İbrahim Dadaşi Fərxəndi), “Aştarak” (Məhəmməd Əli Əsğəri), “Necati” (Yusif Necati), “Alişan” (Serjik), “Hadi” (Rza Hadi), “Zakeri” (Mənuçehr Zakeri), “Apada” (Əlirza Firuzməndi), “Olaks” (Yusif Çaleş), “Alfapetrolium” (Harut Aslanyan), “Sanir” (Katuziyan), “Biga” (Jerj Qədimi), “Arm Oil” (Hernik Darqukasyan), “Motoşop” (Rafiq Qarqusyan), “Raymond” (Raymond Tarverdiyan), “Harmik motor” (Harmin Manaseryan), “Şin Ezgim” (Əmir Əzhəri), “Əndişeyi İraniyan” (Əli Əlicanduxt), “Tun tun” (Serj Əmirxanyan), “Zöhrabyan” (Zöhrabyan qardaşları) və “Edko” (Armen Xodobəxşiyan) kimi şirkətlərdir. Bu şirkətlərin adından tez-tez Dağlıq Qarabağa bizim bank yolu pul köçürmələri olur. Ancaq bu günə qədər həmin müəssisələrdə hansısa sirrin yayılmasına görə işdən azad olunub cinayət məsuliyyətinə cəlb olunan görməmişəm.
O bildirib ki, bank öz işini gizlətmək naminə bütün qanunsuz əməllərə əl atır:
“Bütün dünyada fəaliyyət göstərən erməni təşkilatları, ürəyi ermənilər üçün döyünən şəxslərin etdiyi kimi, “İran Mellat Bankı”nın İrəvan filialı da növbəti dəfə 2016-cı ilin aprelində “Dağlıq Qarabağ Respublikasına” böyük miqdarda maliyyə yardımı göndərib. Lakin bank adının hər hansı rəsmi sənədlərdə hallanmaması üçün bank köçürməsi həyata keçirmir. Bank tərəfindən təşkil olunan bu tip yardımlar fərdi kuryer vasitəsilə reallaşdırılır. Növbəti dəfə bank rəhbərliyi tərəfindən kuryer olaraq mən seçildim. Kuryer olaraq “Dağlıq Qarabağ Respublikası”na aparılan yardımı “ünvanına” çatdırıb, geri dönməli idim, ancaq Gorisdə olarkən könüllülərlə birlikdə Dağlıq Qarabağ ərazisində qalıb 4-7 aprel tarixlərində Qarabağın cənub-şərqində Azərbaycana qarşı aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak etdim. 7 apreldə hərbi əməliyyatların dayandırılmasına baxmayaraq, Ermənistana qayıda bilmədim. Sonradan Ermənistana qayıtdığım zaman iş yerimdə Qarabağda olduğum dövr ərzində məsuliyyətsizlik edərək işə qayıtmamağım və bankın imicinə zərər yetirməyimlə bağlı əsassız bəhanələrlə mənə xəbərdarlıq olundu Elə bu əsassız xəbərdarlıqlara görə məni hüquq şöbəsinin rəisi vəzifəsindən azad edib, bankın şəxsi işlər şöbəsində ehtiyat-arxivçi təyin etdilər. Bankın bu təklifini qəbul etmədiyimdən mənə qarşı təzyiqlər başlandı. Bank rəhbərliyi ilə görüşlərdə dəfələrlə Qarabağda olduğum zaman vətən uğrunda hərbi əməliyyatlara qatılmağımı diqqət önünə çəksəm də, rəhbərlik bunları nəzərə almadı və bu zaman bütün baş verənlərin əsil səbəbi məlum oldu. Nəticədə işdən azad olundum”.
İran embarqodan qaçaq yollarla pul qazanmaq fonunda eyni qaraçıdan törədikləri üçün fars-erməni qardaşlığını unutmadığını 2017-ci ildəki qalmaqalı sizlərə xatırlatmalı olduq.