Uşaq qatili Qriqoryants Azərbaycanı terrorçularla təhdid edir
Armİnfo. Qarabağ münaqişəsini həll etmək üçün mərhələli bir planın həyata keçirilməsi «artsax» xalqının kütləvi şəkildə ərazidən çıxmasına səbəb olacaqdır. Bu fikri Armİnfo, Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının keçmiş rəisi, general-leytenant Norat Ter-Qriqoryants söylədi.
«Bu, əsl cinayət olacaq, 1988-ci ildə başlayan erməni xalqına qarşı törədilmiş cinayətin davamı olacaq. Nəticədə əvvəlki sakinlər bu ərazilərdə qalmayacaqlar. Terroristlər orada məskunlaşacaqlar. İŞİD-çilər, bütün zonalardakı cinayətkarlar, xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri və oxşar kateqoriyadakı digər insanlar.»
Türkiyənin istədiyi budur, müasir siyasətinin mahiyyəti budur. Bunu Suriyanın timsalında mükəmməl görürük» dedi.
Rusiyanın Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrovun münaqişənin mərhələli şəkildə həllinə dair fikirlərini şərh edən general qeyd etdi ki, yeddi rayonun Azərbaycana təslim edilməsi uzun müddətdir təklif edilir. Bakı və Ankara buna vasitəçiləri məcbur edir və Lavrovun son açıqlamasına görə, həm Rusiya, həm də ATƏT-in Minsk Qrupunun digər həmsədr ölkələri tədricən buna meyl edirlər.
21 apreldə Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov, Rusiya, Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinin Moskvada keçirilən iclasında qəbul edilən sənədi BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi ilə bağlı qətnaməsinin yerinə yetirilməsində vacib addım adlandırdı.
“Bu sənədlər mərhələli bir yanaşmaya əsaslanan bir həll yolunda irəliləyiş deməkdir. İnanıram ki, ilk mərhələdə ən aktual problemlərin həlli, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı bir sıra ərazilərin azad edilməsi və nəqliyyat, iqtisadi və digər kommunikasiyalardakı maneənin aradan qadırılmasını nəzərdə tutur». Bununla yanaşı, istənilən Artsax ərazilərinin təslim edilməsi, Ter-Qriqoryantların fikrincə, erməni əhalisinin 1990-cı illərin əvvəllərində Sumqayıt və Bakıdakı talanlarının davamı olacaq. «Artsax» xalqını Qarabağdan qovmağa, müharibə yolu ilə nail ola bilməyən Bakı, erməniləri bu yolla qovmağa çalışır, özü də danışıqlar yolu ilə, xüsusilə də mərhələli plan hesabına.
Ter-Qriqoryantsın dediyinə görə, mərhələli həll planında Rusiyanın marağı Moskva və Ankaranın bu plandan gizli faydalanmaları, sıx əməkdaşlıqları ilə müəyyən edilir.
«Borular, qaz, neft bu əməkdaşlığın bir hissəsidir. Mən Rusiyanın Türkiyəni gücləndirmək istəyini heç anlamıram. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, barrikadaların digər tərəfində Türkiyə müttəfiq Ermənistanı Pan-Türkist layihələri ilə boğur»- deyə general bildirib.
«Azərbaycanın hələ də təcavüz təhlükəsi aradan qalxmayıb. Düşmən silahlanmağa davam edir. Hakimiyyət erməni xalqına qarşı nifrət yayır, əhalini yeni bir müharibəyə hazırlayır. Bu baxımdan, ən yeni silahları əldə etmə prosesini davam etdirməliyik. Bu məsələdə yalnız Baş nazir Paşinyanın hərəkətlərini alqışlayıram. Heç bir şəkildə güzəşt edilə bilməz və mövcud silahları yetərlidir. Bu az deyil, bu silahlara sahib olmaq, onlardan istifadə etmək, onlardan istifadə səviyyəsini artırmaq lazımdır.