Dövlət İstintaq Bürosu Ukrayna rəsmiləri və hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən işğalçıya yardım göstərilməsi ilə bağlı 38 faktı araşdırır.
Qaynarinfo Pravda.com.ua-ya istinadla xəbər verir ki, bu haqda Dövlət İstintaq Bürosu məlumat yayıb.
«Onlara Ukrayna Cinayət Məcəlləsinin 111-ci maddəsi (dövlətə xəyanət) ilə iş açılıb.
Bundan başqa, DİB müstəntiqləri Mariupolda bir neçə polis əməkdaşına qarşı cinayət işi açıb. Onlar hərbi vəziyyətdə dövlətə xəyanət edib, düşmən tərəfinə keçdilər».»Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları həmçinin Rusiyanın təcavüzünə fəal dəstək verən və təbliğ edən yerli özünüidarəetmə orqanlarının nümayəndələrini müəyyənləşdirirlər. Xüsusilə, Kramatorskda bir məmur saxlanılıb. Oxşar hərəkətlər Rusiya Federasiyasının müvəqqəti işğal etdiyi ərazilərdə də qeydə alınıb».
Dövlət İstintaq Bürosu hüquq-mühafizə orqanlarının işğalçı Rusiya hakimiyyətinin tərəfinə keçməsi ilə bağlı yalnız təcrid olunmuş halları qeydə aldıqlarını vurğulayıb. Böyük əksəriyyət Ukrayna xalqına xəyanət etmir və Vətəni qəhrəmancasına müdafiə etməkdə davam edir.
Vətən xainlərinin ifşası prokurorluq və digər hüquq-mühafizə orqanları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilir.