Erməni terrorçularının və 366-cı motoatıcı polkun rus komandanlığının vəhşilikləri haqqında (N-02270) 366-cı alayın xüsusi şöbəsinin rəisi polkovnik Vladimir Savelyev yazıb. O, Xocalı hadisələrin şahidi kimi faciə barədə ilk materialları toplanmış və sonra — 26 noyabr 1992-ci il, 19 mart 1994-cü il, 22 avqust 1998-ci il və nəhayət, iyul və dekabr 2000-ci ildə — BMT-yə, Avropa Şurasına və Baş Kəşfiyyat İdarəsinə (ГPУ) təqdim edib. Son arayışını o, «zabit Puqaçev » (DOD. Arxiv. VS.2270. 1990-1996. PT Kotlyarevskoqo Ponomaryov, Puqaçev) psevdonim adıyla göndərib.
«Ermənilər nifrət üstündə köklənmişdir və onların nifrəti sonsuzdur…»
V. Savelyevin yazdığı hesabatda deyilir: «… Mən, gözüm qarşısında baş vermiş bu faktlar barədə susa bilmərəm. Güllələnmiş insanları, uşaqlar və yaşlıları, hamilə qadınları unutmaq olmaz. Qoy məni azərbaycanlılar bağışlasınlar ki, mən bu qanlı hadisələrin qarşısını ala bilmədim…
Polkovnik E. Zarviqorov 366-cı motoatıcı alayının komandiri və digər cavabdehlik daşıyan dairə komandirlərin iştirakı ilə Xocalı istiqamətində atəş nöqtələrinin susdurulması adıyla ermənilər ilə birləşdilər. Nəticədə, hər gün 49 nəfər azərbaycanlını meydana toplayaraq güllələmişdilər. Baş qərargah adından, polkovnik-leytenant Sergey Kraumnin, 1-ci motoatıcı piyada batalyonunun komandiri polkovnik Arkadi Moiseyev, ikinci batalyonunun komandiri mayor Serj (Seyran Ohanyan — Ermənistanın müdafiə naziri olub) Ohanyan, üçüncü batalyonunun komandiri, bir tərəfdən mayor Qavriel Nabokix, kapitan Isaq Lixodein və başqaları Xankəndində separatçılıq ilə məşğul olurdular. Hətta mülki əhalinin çıxarılması zamanı onlar ermənilərdən də çox canfəşanlıq edirdilər.
Rus-erməni neofaşizmi üçün «uydurma «dqr» ordusu» pərdəsi yaradıldı. Rusiya və Ermənistan son 2020-ci il döyüşləri də daxil bu pərdə arxasında birgəydilər. Ermənistanın üçüncü prezidenti olmuş Serj Sarkisyan özünün müsahibəsində bildirmişdi ki, onlar Xocalıda qətliam törətmək planını əvvəlcədən düşünüblər. Onun sözlərinə görə, məqsədləri Azərbaycan xalqının gözünü qorxutmaq olub. Yəni, bununla göstərmək istəyiblər ki, ermənilər üçün dinc əhali və ya silahlı şəxs anlayışı yoxdur. “Azərbaycanlılar inanmırdılar ki, biz dinc əhaliyə qarşı belə davrana bilərik. Məqsədimiz onların gözlərini qorxutmaq və psixoloji cəhətdən zəif salmaq idi. Xocalı hadisəsindən sonra bütün cəbhədə bizim uğurlarımız artmağa başladı. Çünki onlar bundan bərk qorxmuşdular”.
Amma bu, eynən bir rus üslubudur. Sadəcə ruslara köpəklik edən birinin ağzıyla belə deyilməsi gözləniləndi.
Xocalı sakini 7 yaşlı Yavər öz ifadəsində demişdi: «Evimizdə ışıq söndü, mən yuxuya gedə bilmirdim. Toplardan atəş başlayanda biz qonşunun zirzəmisinə düşdük, bir müddət sonra meşəyə tərəf qaçdıq. Fin evlərinin yaxınlığında… bizi avtomat atəşinə tutdular, hamı yerə uzandı, anam məni də yerə uzanmağa vadar etdi. Ermənilər əmr edirdilər ki, ayağa qalxıb sıraya düzülək, sonra yaralıları bir tərəfə apardılar, yaralanmayanları başqa tərəfə… sonra bizi Xankəndinə apardılar. Orada türk (məhsəti türkü) Əhməd dayının başını kəsdilər. Əvvəlcə məcbur etdilər ki, əllərini yuxarı qaldırsın, sonra qollarını bağlayıb, başını kəsdilər və onunla oynamağa başladılar. Top kimi… Xanım xalanı öldürmüşdürlər, qızı Natəvan ağlayırdı. Nətavanı avtomatla güllələdilər… Nətavanın iki yaşı var idi».
Nəticədə, köçürülmə zamanı (tam yerinə yetirilməmiş olsa da), 58 azərbaycanlı öldürülmüşdü. Məndən on addım uzaqda bir güllə gülləsi alan səkkiz- doqquz yaşlı bir qıza kömək edə bilməyəcəyim bir vəziyyət yaranmışdı. Alayın çıxarılması və ermənilərə silahların təhvil verilməsii ilə birbaşa məşğul olanlar: general-polkovnik Qromov, general-leytenant Qrekov, general-leytenant Ohanyan, deputat Andronov, polkovnik E. Zarviqorov (sonradan general rütbəsi aldı), polkovnik Kraulev…
Dördüncü Ordu (Sovet dövründə qərargah Bakıda yerləşirdi) 23-cü motoatıcı dviziyanın döyüşçülərinin Xocalı əməliyyatında iştirakı üçün şərait yaratmışdı.
O günlərdə ermənilər — Fransadan gəlmiş «Operator-II» (Jüll Barelyan, Şerik Sitaryan) Xocalıda azərbaycanlıların cəsədləri yandırılmasını əks etdirən kadrlar olan bir film çəkiblər. Zabit İvan Karabelnikova dediyinə görə, bu hadisə Xocalıdan azca aralı təpəlik bir ərazidə baş verib. Azərbaycanlıların meyidlərini 02-19 MM nömrə nişanlı «KAMAZ» maşınına yükləyərək od vurdular … Nifrət ermənilərin təbiətindədir. O, hədsizdir. Bu nifrətin nədən ibarət olduğunu anlaya bilmədim.
Burada ermənilərlə bir araya gəlmiş və əsir azərbaycanlıları məmnuniyyətlə və bir-bir qətlə yetirən zabitlərin siyahısı da verilib:
366-CI POLKUN HƏRBİ CANİLƏRİ — CƏZASIZDIRLAR
Təhcizat üzrə alay komandirinin müavini polkovnik Baylukov;
birinci batalyonun komandiri polkovnik İ.V. Moiseyev;
ikinci batalyonun komandiri mayor S.İ. Ohanian;
üçüncü batalyonun komandiri mayor Nabokix;
Birinci Batalyonun Baş qərargah rəisi mayor V.İ. Çigiçyan;
polkun kəşfiyyat komandiri polkovnik V.İ. Ayriyan;
rota komandiri, baş leytenant O.V. Mirzoxalzarov;
kəşfiyyat dəstəsinin komandiri baş leytenant S.V. Xrinxua;
tank rotasının komandiri, baş leytenant V.N. Qarmaş;
rota komandiri, baş leytenant N.T. Akopyan;
rota komandiri, baş leytenant V.İ. Vavilovski;
dəstə komandiri, baş leytenant A.B. Lysenko;
batareya komandiri, baş leytenant V.A. Azarov;
anti-tank batareyasının komandiri, baş leytenant İ.S. Abramov;
üçüncü tank rotasının komandiri, leytenant O.V. Balezniy;
tank dəstəsinin komandiri, baş leytenant A.V. Smakin;
sapyer rotasının komandiri, leytenant S.İ. Raçkovskiy;
Kəşfiyyat komandirinin müavini, leytenant L.İ. Bondarev;
Radiokimyəvi dəstənin komandiri, leytenant A.İ. Kulov;
eləcə də 41 nəfərdən çox aşağı rütbəli erməni hərbi qulluqçuları vardı.
«Hesabatda V. Savelyevin yazdığına görə, xaricdən erməni pilotlar və muzdlular gətirilmişdi. 19 fevral 1992-ci il alınmış vertolyotlar və bu dəstə üzvü olanlar da fevralın 22-də 366-cı motoatıcı alaya daxil edildi.
Xocalını bombalayan helikopterlərin siyahısı və onların heyətləri:
bort № 39: pilot Romb Qalakçıyan — Livan ermənisi, mühəndis;
bort № 40: pilot Razdan Minoyan — Suriya ermənisi, mühəndis;
bort № 29: pilot Zahid əl-Məhəmməd Livan vətəndaşı, Hamas üzvü;
bort № 17: pilot Ararat Saradjyan — İrəvanlı hərbçi;
bort № 45: Pilot Pirimyan Suren — İrəvan polisinin əməkdaşı.
Fevralın 16-dan 24-dək Xocalını bombalayan və 89 raket hücumuyla atəş edən bu helikopterlər idi. General-leytenant Yuriy Qrekovun bəyanatında deyilirdi ki, Xocalı əhalisinə qarşı artileriya qurgusu BM-21 «Qrad» və «Uraqan» silahlarından istifadə olunub.
Fransada qondarma «erməni soyqırımı” barədə arxiv materiallarını araşdıran türk araşdırmaçı Əli Rzaoğlu 2018-ci ildə Xocalı faciəsi ilə bağlı maraqlı detalları açıqlamışdı.
Əli Rzaoğlu bildirmişdi ki, “Xocalı erməni generallarının xatirələrində” adlı araşdırmasında 34 erməni hərbçisinin xatirələrini təqdim edir. O, törətdikləri vəhşiliyə görə bəzilərinin hətta peşiman olduğunu bildirir: “Bu mövzu hər zaman diqqətimi çəkib. Babalarım 1918-ci ildə Gədəbəydə ermənilərin vəhşiliyinə qarşı döyüşüb. Universitet illərimdən hərbi olayları araşdırmağı qarşıma məqsəd qoymuşdum. Konfransların birində Sürəyya adlı ermənicə danışan qadınla tanışlığımız bu arzularımın həyata keçməsinə rəvac verdi. Çünki bu qadın fərqli şeylər danışırdı”.
Əli Rzaoğlu ilk olaraq Xocalıya basqın etmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı diviziyasının soyqırımda iştirak etmiş əsgər və komandirlərinin siyahısını araşdırıb. Bu zaman o, aşkar edib ki, divizyada qulluq edən Valeri Ciciyan adlı erməni komandir 36 min dollar pulu rüşvət verərək rusları satın alıb. Xocalı soyqırımından sonra ermənilər ruslara yenə də pul ödəyiblər.
Araşdırmaçının sözlərinə görə, Fransa arxivlərində ermənilərin vəhşiliyini təsdiq edən çoxlu sayda materiallar var: “Lakin bu arxivlərin qapısı bütün türklərin üzünə bağlıdır. Kilsənin erməni diasporuna yazdığı məktublarda Qarabağda axıdılan erməni əsgərinin hər damla qanı üçün edilən dualar var. Kilsədən yazılan məktublarda ermənilərə “Qarabağı tam təmizləyin” deyə bir mesaj da qeyd olunub. Yəni, kilsə “Qarabağda uşaqdan tutumuş böyüyə qədər azərbaycanlıları qırın” tələbi qoyur”.
Əli Rzaoğlu bildirib ki, 90-cı illərin əvvələrində Fransa həbsxanalarında olan 400 erməni terrorçusu naməlum səbəblərdən azadlığa buraxılıb. Onlara dərhal Fransanı tərk etmək əmr olunub. Sonradan onların hamısı Qarabağda üzə çıxdı: “Qarabağ müharibəsindən sonra da bu terrorçuların 20 nəfəri yenidən Fransaya qayıdıb və burada yaşayırlar. Onlar mənimlə görüşməkdən qaçdılar”.
Jurnalist yazıb ki, ona ən çox pis təsir edən Xocalıya hucumda iştriak edən İsabekov soyadlı qazax türkünün hərəkəti olub: “İsabekovla görüşmək imkanım oldu. Onun ailəsi, ata və anası Xocalı soyqrımında iştirak etdiyinə görə ondan imtina ediblər. O, Qazaxıstanda tək-tənha yaşayır. “Məni Azərbaycan xalqının önündə dizim üstə güllələyin” deyir”.
Maraqlı məlumatlardan biri də odur ki, 26 fevral gecəsi 366-cı motoatıcı dviziyaının tərkibində olan 5 türkmən əsgəri Xocalıya hücum etməkdən imtina edib. Ermənilər o, 5 türkməni elə döyüşdən qabaq güllələyiblər.
Kanadada yaşayan Vasili Stardiyan ona deyib ki, Xocalıdan və Qarabağdan olan 170 uşağın böyrək, prostatını əməliyyat yolu ilə çıxarıb və Avropa, ABŞ-a satıb. Stardiyan Rzaoğluna etiraf edib ki, o körpələr hər gecə onun yuxusuna girir. Yaşayan bir ölü olduğunu etiraf edən Stardiyan Azərbaycan KİV-inə müsahibə verib hər şeyi danışmağa hazır olduğunu deyib.
Son xəbər: Ukraynada həlak olan snayper Elnur Həsənovun nəşi ölkəmizə gətirilib, ailəsinə təhvil verilib. Ukrayna-Rusiya müharibəsində iştirak edən 29 yaşlı Elnur Elşən oğlu Həsənov martın 27-də paytaxt Kiyev yaxınlığında öldürülüb. O, Kəlbəcər rayon Cəmilli kənd qeydiyyatında olub, Goranboy rayonun Qarasüleymanlı kəndində müvəqqəti məskunlaşıb. Elnur Həsənov Goranboyda dəfn edilib. Mərhum ikinci Qarabağ Müharibəsinin iştirakçısı olub, iki övladı qalıb.