Yüksək peşəkarlığı və humanistliyi, nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi, sadəliyi və səmimiyyəti, vətənpərvərliyi və idarəçilik qabiliyyəti ilə seçilən, ömrünün ən məhsuldar dövrünü hərbi xidmətdə keçirən ehtiyatda olan polkovnik — leytenant Hətəmov Yenbar Oruc oğlunun may ayının 5- də 42 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın bütün imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ cıxan ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Hətamov Yenibar Oruc oğlunu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir, səbəbkara həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı, həyat yollarinda bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki, Yenibar Hətəmovun yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin, hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin.
Polkovnik- leytenant Hətəmov Yenibar Oruc oğlu 1980 -ci ilin may ayının 5- də Ermənistan Respublikasının Spitak rayonun Saral kəndində anadan olub.
1994 -cü ildə Bakı şəhər Nəsimi rayonun 5 nömrəli orta məktəbin 8 –ci sinfiini , 1997 -ci ildə Çəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyi, 2001- ci ildə Heydər Əliyev Adına Azərbaycan Ali hərbi məktəbi, 2002 -ci ildə isə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Xəzər rayonunda yerləşən hərbi məktəbdə zabitlərin ixtisas artırma kursunu bitrib. Yenibar, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində bir çox metodiki — təlim toplanışlarda, müvafiq kurslarda, xüsusi -taktiki təlimlərdə, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
2002- 2018 -ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Gəncə şəhərində, Nərimanov və Xətai rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində taqım və böluk komandiri, tabor komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini, Xüsusi Dəstə komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini, Birqada Komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini, Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Mənəvi- Psixoloji Hazırlığı şöbəsində isə baş zabit və şöbə rəisinin müavini vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət edib.
Yenibar Hətəmov 2019 -cu ildən etibarən, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Xəzər rayonunda yerləşən Şaqan Reabilitasiya mərkəzin direktor müavini vəzifəsində işləyir.
O, Daxil Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində öz tabeliyində olanlara Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi, Hərbi andın, “Hərbi və Daxili Qoşunların döyüş xidməti nizamnamələrin” tələblərinin, əmr və sərancamlarının dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində daimi nümunə olmuşdur.
Polkovnk -leytenant Yenibar Hətəmov Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində, özünü qorxmaz , insanpərvər, əli açıq, yüksək intellektual səviyyəli bir zabit kimi göstərmişdir. O, istər təhsil aldıgı orta və ali təhsil müəssisələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost — tanış, qohum- əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır .
Qanunvericilik ilə Daxil İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarına həvalə edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsində, şəhərdə və yaşayış məntəqələrində baş vermiş kütləvi ixtişaşların qarşısının alınmasında, Fövqalədə vəziyət zamanı hüquqi rejim tədbirlərinin həyata keçirilməsində, cinaətkarlığa qarşı mübarizədə,eyni zamanda hərbi hissə komandirinin tərbiyəvi işlər üzrə müavini kimi kuratoru olduğu xidmət sahələrinin fəalıyyətının çevik və məqsədyönlü idarə olunmasında, düzgün istiqamətləndirilməsində yüksək peşəkarlıq və təşkilatçılıq bacarığı nümayiş etdirmiş, Dövlətin ərazi bütövlüyün təmin edilməsində isə üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhtdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Hərbi xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi — döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə, döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirnin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, Ali hərbi və Çəmşid Naxçıvanski adına hərbi lisey məktəb rəislərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə fəxri fərmanla, qiymətli hədiyyələrlə, pulla, əlaçı döş və yubiley nişanları ilə mükafatlandırlıb ,ona təşəkkür elan edilib və həvəsləndirmə qaydasında vaxtından əvəl «kapitan « hərbi rütbəsi verilib.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin , ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanılmasında, respublikada əmin — amanlığın təmin edilməsində, ictimai əsayişin qorunmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə öz xidməti vəzifələrini və hərbi hissənin qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə aşağıdakı medalarla təltif olunub:
1. » Qüsursuz xidmətlərə görə» 1 -ci dərəcəli -Silahlı qüvvələrdə 20 təqvim il xidmətə görə;
2. » Qusursuz Xidmətlərə görə » 2 -ci dərəcəli Silahlı Qüvvələrdə 15 təqvim il xidmətə görə ;
3.»Qusursuz Xidmətə görə » 3- cü dərəcəli — Silahlı Qüvvələrdə -10 il təqvim il xidmətə görə;
4. » Silahlı Qüvvələrin yaranmasının » 10 -illiyi ( 1991- 2001) yubiley medalı ilə;
5. «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının » 90 illiyi (1918- 2008) yubiley medalı ilə;
6. «Silahlı Qüvvələrin yaranmasının » 95 illiyi ( 1918 — 2013 ) yubiley medalı ilə.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, YENİBAR BƏY!