Yaxud özünü jurnalist elan edən müxtəlif düşərgələrin nökərləri soruşurlar ki, «kimə səs verəcəksiniz?» Siyasi praktikada səsvermə gizli bir prosedurdursa, bu sualı verən jurnalistin sizcə ağlı varmı? Yaxud dindar çıxıb facebookda yazır ki, Allah (c.c) filan şeyi deyib. Soruşanda ki, ay Dindoş, sənin peyğəmbərin Allahı görməyib, onun belə dediyini, bəs sən haradan bilirsən? Biri çıxıb yoxsulluğun aradan qaldırılmasından dəm vurur. Amma bunu müəyyən edən kriteriyadan xəbəri yoxdur ki, hazırda gündəlik qazancı 5,5 dollar olmayan nə qədər insanımız var? Amma yoxsuldan Allah da bezardır. Hələ ki, Azərbaycan oliqarxı ola? Bu ağılla hara gedirik? Heç bu yol bizi Cəhənnəmə də aparmayacaq…
Əvvəllər yazmışdım ki, bizim inkişafımızın nemətlərini «ölülərə Azadlıq, dirilərə Ölüm» adlandırmaq olar. Amma bu gün təəssüflə son olaylardan sonra bu fikrimi geri götürürəm. Bizi öləndə də azad ölməyə qoymurlar. Bu zehniyyətlə biz barsız bir gələcəyə getməyə məhkumuq…
Beşinci yazı: 5 avqust 2019-cu ildə yayınlanıb
Yoruldum, çox yoruldum. Amma məni həyat deyil, məmləkətin halı yordu. Biz, niyə adam kimi yaşaya bilmirik? Çünki bu suala cavab tapa bilməyəcək dərəcədə məzlumuq.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri 93 faizlik «kefi köklükdən» dəm vurur və arayış təqdim edir. Gülməli olsa da bu ağlamalı halımıza uyğun bir lətifə yadıma düşdü: «Mamed adlı birisinin arvadı boşanmaq üçün ərizə veribmiş ki, Mamedin kişiliyi yoxdur. Yəni kişilik vəzifəsini icra edə bilmir. Məhkəmə gününədək Mamed pulunu verib aidiyyatlı seksopotoloqlardan çoxlu arayış alır və kişi-kişi məhkəməyə təqdim edir. Məhkəmə hirslənib deyir ki, ay Mamed, bu qıza arayış deyil, iş lazımdır, iş». İndi bizə statistika lazım deyil, ey cənab nazir, küçəyə çıxmaq və bircə gün əhalinin arasında olmaq lazımdır…
Azərbaycan xalqı öz analoqsuzluğu ilə dünyaya görk etməkdədir. İndi məmləkət insanları dua edirlər ki, torpağımız düşmən tapdağında, sərvətlərimiz talanda, dinimiz məzarlıqlarda, elmimiz yox. Barı bizləri vicdansız buraxma, Allahım! Amma ölkənin dini lideri bəyan etdi ki, o, vicdan deyilən şeyin nə olduğunu bilmir. Yəni bizim bu dualarımız da boşa getdi.
Sanki bu ölkənin adamları, problem yükü altında adam olmağa yadırğayıb. Papağı əlindən alınanda kədərlənən yetim uşaq kimi qaytarılanda sevincini xoşbəxtliklə dəyişik salan millətimiz korrupsiyanı, bürokratiyanı və anti xalq məmur özbaşınalığını ölkənin «Əsas Qanunun tələbi» hesab etmələri bizləri bataqlıqdan bataqlıqlara salmaqdadır. Sanki İcraçı məmurun ilkin vəzifəsi rüşvət almaqdır. Hərçənd ki, rüşvətdən danışanda məmurlarımızın xatirinə dəyir, amma bizdə bu «nemət» olmasaydı o boyda korrupsiyayla mübarizə idarəsi olmazdı. Rüşvət olmasaydı, bu boyda bina ateistin kilsə tikməsi kimi yozulardı.
Amma bir yəhudi aforizmində deyilir ki, əgər problemi pul ilə həll edə bilirsənsə, bu problem deyil, məsrəfdir. Təklif edirəm ki, biz korrupsiyanı, rüşvəti yığışdırmağa gücümüz yetmədiyi üçün, yəhudi sayaq bunun adını «məsrəf» qoyaq. Görək onda ağzıgöyçəklər bundan sonra nə deyəcəklər? İslahat belə olar. Yoxsa «X» rayonunun «məsrəfçi» başçısını, «Y» rayonunun məsrəfçi başçısı ilə kabinet dəyişməsiylə heç nə dəyişməz. Yəni «başçıyla başçının yerini dəyişəndə, rayon dəyişməz». Hərçənd bu barədə xalq tam özgə cür aforizm danışır.
Həm də xalq deyir ki, bir qadın ərə gedir. Bir neçə gün keçər və kişi başlayar onu döyməyə. Boşanıb başqa bir kişiyə ərə gedər. Amma bu kişi də ondan da betər çıxar. Qadın ağlayar və deyər: «Yastıq dəyişər, qəzavü-qədər dəyişməz»…
Azərbaycan insanları qadınlı — kişili get — gedə qeybətçı bir topluma çevriliblər. Bir əxlaqsız qadın yanına gələn zinakarı hər kəs gördüm deyə, qeybət etsə də, amma bunca oğrunu gördüm deyən tapılmaz. Sanki belə oğrular meydanda olanda onların başları «şairə» Elza Seyidcahan xanım əfəndilərin «Tikim sizin ağzınızı» şeirini oxumağa qarışıbmış. Nə desən olar. Bizim xalq «şair xalqdır», hələ nağılı da lap çox sevərlər. Həm də bir qədər ədalətsiz yığnağıq. Femidanın tərəzisi para çəkəndən bəri bizlər edənə ödül verib, görənin gözünü çıxartmaqla məşğuluq.
Bura Azərbaycandır. Bir xalq ellikcə Həzrəti Lazımı gözləyir ki, Lazım gələcək və onun torpaqlarını azad edəcək. Bura Azərbaycandır. Buranı tərk edib canını qurtaran milyonlar qayıdacaqları, burada qalan əlsiz-ayaqsızlar isə çıxıb gedəcəkləri günü gözləməkdədirlər. Bizləri yaşadan tək ümüdlərimiz bunlardır…
Bura Azərbaycandır. Əmir Teymur Azərbaycana hücum edən zaman yorğunluğunu çıxarmaq üçün bir diyarda dayanmalı olur. O öz vəzirindən, qarşıdakı dağın adını xəbər alır. Vəzir cavabında «Ağrı dağdır»- deyir. Teymur qarşıdan axan çayın da adını soruşur və onun «Əyriçay» olduğunu öyrənir. Əmir Teymur bir müddət sonra — «bəs bu kəndin adı nədir» deyə sual edir. Vəzir cavab verir ki, «Qibleyi-aləm, bu, Oğrukənddir».
Teymur qəzəblənib qoşuna buranı tərk etmək əmri verir: «Buranın ağrısı da, əyrisi də, oğrusu da öz içindədir. Daha mənim buranı işğal eləməyimə ehtiyac yoxdur».
Anladınızmı Böyük Teymurun dediklərini?
Bura Azərbaycandır. Bəli, mənim üçün dünyada insanlığın toxumu və tarixin yaşdaşı olan bir xalqın yaşadığı məkanadır, Azərbaycan.
Dünyanın mənfur və mürtəce imperializmi 300 ildi bir xalqı məhv etməyə girişib. Bizim ayaqda qalmağımızı belə möcüzə kimi təqdim edirlər. Biz dünyanın ən qədim xalqı və ən qədim mədəniyyətlərinin sahibləri, varisləriyik. Arxeoloji mədəni tapıntıların hamısının kökündə, fövqündə Kür-Araz mədəni irsi dayanır. Sadəcə bircə günahın odur ki, dünyalar səni tanıdı, amma hələ də sən özünü tanıya bilmədin. Sən buna can atmadın. Sən öz böyüklüyünü görməyəcək qədər kiçildin…
…Yoruldum, çox yoruldum. Məni nə savaş, nə mücadilə, nə də həyatın acıları yormadı. Məni bu məmləkətin halı yordu.